Úvod > Co chcete dělat? > Krtské skály u Jesenice
Příroda

Krtské skály u Jesenice

Přírodní památka Krtské skály leží asi 1 km jihozápadně od obce Krty na rozvodí Ostroveckého a Rakovnického potoka. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany.
Do Krtských skal je možné se dostat po zelené z obce Jesenice (Národní stezka Jesenicko) anebo po modré z obce Krty. Oblast se nachází v Rakovnické pahorkatině, nedaleko Chyší, Manětína nebo obce Kryry.

V lese se nacházejí dávno opuštěné lomy, skály a balvany, vyskytuje se zde řada chráněných druhů rostlin i zvířat. V Krtských skalách se především koncem 19. století těžila kvalitní žula, z níž je postaven např. most Legií v Praze, zámek v Krásném Dvoře či kostel v Žatci. Při pohledu do zatopených lomů vašemu pohledu jistě neuniknou roztroušené balvany kolem. Potom vás určitě nepřekvapí, že právě v tomto prostředí pobývali dle místních pověstí trpaslíci. Prý za starých časů žili se zdejšími lidmi ve shodě, ale jen do doby, než si v nedalekých Krtech pořídili zvon. Pro citlivý sluch trpaslíků bylo zvonění nesnesitelné, a tak se nechali odvézt do Krkonoš.

S trochou štěstí najdete také Čertův kámen,  který své jméno dostal podle dvou prohlubní ve tvaru kopyt. Pověst vypráví, že jsou to otisky čertových kopyt, která čert vydupal do kamene ze vzteku z prohrané sázky o duši jednoho chytrého krtského chalupníka.

Působivý je hlavně zatopený lom s jezírkem, které se zachovalo. V území je vybudována naučná stezka, která zpřístupňuje zejména geologii širšího území. Na stezce se mimo jiné nachází také viklan, který patří k největším viklanům v ČR.

Ubytování a restaurace v okolí

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Jesenice, Středočeský kraj
Hotel Jesenice na Rakovnicku

Hotel Jesenice na Rakovnicku

Jesenice, Středočeský kraj