Úvod > Aktuality > K obřím Čertovým hlavám si můžete udělat výlet i v zimě

K obřím Čertovým hlavám si můžete udělat výlet i v zimě

Vydáno 14. prosince 2019 Příroda
Devítimetrové pískovcové skulptury nazvané Čertovy hlavy v Želízech na Mělnicku jsou pěkným tipem na výlet v každém ročním období. Pokud ještě nevíte, co s volným víkendem, a zároveň byste si chtěli dopřát krátký výlet do přírody, vydejte se na Čertovy hlavy do Želíz u Mělníka.
Čertovy hlavyNeobvyklé skalní skulptury přitahují pozornost místních i turistů. Asi 9 metrů vysoké skalní reliéfy dvou obřích hlav vytesal do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy u Liběchova sochař Václav Levý v letech 1841 až 1846. Václav Levý byl kuchařem liběchovského zámku a později jeden z nejvýznamnějších sochařů 19. století. Jeho pozdější díla naleznete v kostele sv. Karla Boromejského a v chrámu sv. Víta v Praze

Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Obří skulptury jsou součástí turistickém okruhu dlouhého asi 12 kilometrů. O pár metrů dál od Čertových hlav je další jeho dílo, Klácelka. Zde si prohlédnete rozměrné reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraně pro Blanické rytíře. Jeskyně skrývá symboly lidských vlastností ve zvířecích podobách podle bajek Františka Matouše Klácela. V okolních lesích pak objevíte v pískovcích ještě Hada, Harfenici a další objekty.
Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Čertovy hlavy - monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy - monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Kaple sv. Máří Magdalény sochaře Václava Levého u Želíz

Kaple sv. Máří Magdalény sochaře Václava Levého u Želíz

Kaple sv. Maří Magdalény vytesaná ve skále sochařem Václavem Levým.

Další aktuality