Úvod > Česká nej > Osobnost > Kurt Gebauer – přední český výtvarník
Osobnost

Kurt Gebauer – přední český výtvarník

Plavci, plavkyně a figury vznášející se ve vzduchu, housenka na Vítězném náměstí v Praze, obří trpaslík v Hořicích anebo originální dětské hřiště v Ostravě: to je jen malý výběr z děl Kurta Gebauera (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí), výtvarníka a vysokoškolského pedagoga.
Kurt Gebauer se narodil v roce 1941 v Hradci nad Moravicí. O výtvarnou tvorbu se zajímal od dětství, studovat začal na střední škole uměleckých řemesel v Brně a po prvním ročníku přestoupil na Sochařsko-kamenickou školu v Hořicích. Ve studiích pokračoval u profesorů Makovského a Lidického na pražské Akademii výtvarných umění. Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. V roce 1990 byl jmenován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 pak profesorem Ateliéru veškerého sochařství.

Gebauerovy instalace oživují řadu míst. V 80. letech pracoval na Minikrajině, environmentálním dětském hřišti v Ostravě na Fifejdách. Další prostorové realizace jsou Rybník v Praze-Stodůlkách či ObludyPraze-Dědině.

Významnou akcí byly Malostranské dvorky, kdy v roce 1981 Kurt Gebauer společně s Magdalenou Jetelovou, Ivanem Kafkou, Čestmírem Suškou a dalšími autory krátkodobě vystavil svá díla ve veřejném prostoru Malé Strany. Výstava byla završením snah mladých umělců, jimž komunistický režim bránil vystavovat v oficiálních výstavních síních. Originální instalace inspirovala řadu podobných akcí v jiných městech, například v Kladně (open air festival Kladenské dvorky) či Chebu (Chebské dvorky).

Mezi další díla Kurta Gebauera patří například Housenka na Vítězném náměstí a Bojiště, soubor plastik v Prokopském údolí v Praze coby originální pokus o rekultivaci vytěženého vápencového lomu, Obří trpaslíkHořicích, Ptáci pro Ptačí vrch v Opavě, Sen o létání v zámeckém parku v Hradci nad Moravicí anebo socha malého Mozarta pro Zelný trhBrně. Stálá expozice jeho děl je k vidění v Galerii Kupe v Opavě.
 
Kurt Gebauer ve věži

3.6.
29.9.
Kurt Gebauer ve věži

Výstava Kurta Gebauera ve Vodárenské věži Letná. Fotografie, Kurtichy, sochy.

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura

Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Po zahájení stavby se ale ukázalo, že je nejprve třeba vytvořit třetinový pískovcový model.

Socha nahý Mozart v Brně

Socha nahý Mozart v Brně

Přes dva metry vysoká socha od Kurta Gebauera stojí na pět metrů vysokém pískovcovém soklu a shlíží na Zelný trh. Nahý Mozart s dětským tělem a dospělou tváří stojí na svím místě od roku 2008.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Ostravy, anebo se do moravsko-slezské metropole chystáte, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Chybu neuděláte s Vítkovicemi, Porubou a ani se samotným centrem města.

Devět mimopražských galerií moderního umění

Devět mimopražských galerií moderního umění

Nedávno jsme vás pozvali do pražských galerií moderního umění, ale zdaleka nejsou jen v hlavním městě. S díly současných domácích i světových tvůrců se seznámíte také v Ostravě, Benešově, Hradci Králové, Mikulově, Liberci, Olomouci, Opavě, Říčanech nebo Roudnici nad Labem!

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Galerie Kupe v Opavě

Galerie Kupe v Opavě

Kupe je kulturně-umělecký prostor, kde se potkává současná kultura a umění napříč žánry a který přináší komplexní divácký zážitek.

Housenka sochaře Kurta Gebauera v Praze

Housenka sochaře Kurta Gebauera v Praze

Jedno z nejznámějších děl respektovaného sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera – housenka raného kapitalismu – je k vidění na Vítězném náměstí v Praze.

Galerie Kupe v Opavě

Galerie Kupe v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj