Úvod > Aktuality > Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů
Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů
"> "> "> "> "> "> "> Miniatury ceských památek mužete obdivovat v parku Boheminium v Mariánských Lázních
Zážitky

Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů

  • Vydáno26. října 2020
Život slavného Gullivera na ostrovu Liliput či u brobdingnackých obrů si můžete vyzkoušet i v České republice. Cesty do světa miniatur anebo naopak k obřím sochám vás zavedou do rozličných koutů naší země, kde se budete cítit jako neporazitelní obři či malí trpaslíci. Vydejte se s portálem Portál Kudy z nudy poznávat minimalistický i velikášský svět kolem nás.

Miniatury středověkých hradů v Bystřici nad Pernštejnem

mini bystřiceV Bystřici nad Pernštejnem již několik let vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem zdejšího potůčku postupně vzniká kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. Venkovní celoročně volně přístupná expozice se postupně rozšiřuje. Miniatury hradů, kostelů a jiných památek v okolí řeky Svratky jsou zhotoveny v měřítku 1:50. Všechny modely jsou zobrazením pravděpodobné podoby z 15. století.

Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrady Skály, Zubštejn, hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec... atd. Miniatura Pernštejna měří v nejdelší části okolo sedmi metrů. Modely zmenšenin památek vytváří modelář Zdeněk Brachtl z betonu, železa a kamene, a upravuje je fasádními barvami.
 

Kočičí hrádek u Slatiňan

Kočičí hrádekV jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Hrádek vzbuzuje mezi současnými návštěvníky hlavně dětmi stejné nadšení, jako u malých potomků rodiny Auerspergů.

Ke hrádku se dostanete po zelené značce od Hlubokého rybníka, anebo po naučné stezce, na níž jsou umístěny cedule s informacemi o krásách a zajímavostech okolní přírody.
 

Miniaturní jihočeská vesnice

Plešovice miniaturyMinimodel jihočeské vesnice najdete v Plešovicích, na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny. Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Model potěší všechny turisty jdoucí po řervené trase okolo zahrady pana Jiřího Bauera, který miniatury postavil.

Všechny modely domů jsou vyzděné a vyrobené z cihel, malty a štuku. Některé modely jsou věrnou kopií stavení, jiné zase trochu podle fantazie. Na zahradě okolo jezírka s asi padesátkou rybek stojí funkční mlýn, statek se stodolou i kaplička. Letos pan Bauer dodělal také obecní úřad.
 

Čtyřmetrová miniatura trpaslíka v Hořicích

Obří trpaslík v HořicíchMyšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Po zahájení stavby se ale ukázalo, že je nejprve třeba vytvořit třetinový pískovcový model.

A tak vznikla téměř čtyřmetrová pískovcová socha, miniatura Obřího trpaslíka, která putovala po českých městech. V roce 2006 byla vystavována v Praze, pak ji pár let obdivovali cykloturisté v Rašíně a poté se stala součástí výstavy v Regionálním muzeu v Jičíně. Nyní je model Obřího trpaslíka umístěn v sochařském parku Hořicích.
 

Největší psí socha patří Chodskému psu

chodský pesChodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha je umístěna před restaurací Chodská chalupa na vrchu Hrádek u obce Újezd, asi 4 km od Domažlic. Nedaleko sochy je další památník, slavného Choda Jana Sladkého Koziny. Chodský pes je národní plemeno České republiky. Oficiálně vzniklo v roce 1985, avšak už v letech 1923 – 1924 opěvoval Jindřich Šimon Baar ve svých dílech Chodsko a psy z této oblasti, které označoval jako „chodské“.
 

Obří Čertovy hlavy v Želízech

Čertovy hlavyNedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury, nazývané Čertovy hlavy. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý. Jedná se asi o 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Z hlediska rozměrů se jedná v českých poměrech o zcela unikátní dílo.

Při procházce po modré turistické značce najdete ještě další vytesané skvosty v okolí – jeskyni Klácelku, Harfenici anebo Hada.
10 tipů na okna, dveře a židle v krajině

10 tipů na okna, dveře a židle v krajině

Okna, dveře, židle… běžné součásti každého obydlí v domácnosti nikoho nepřekvapí. Jiné je to tam, kde bychom jejich výskyt nečekali – v krajině. Znáte například výhled ze dveří na Pancíři anebo okno do beskydských hor? Sednout si do 130 cm vysokého betonového křesla můžete v Mořince, v Rychlebských horách zase naleznete obří stůl a židle. Prozkoumejte tato a další místa v našich dnešních 10 tipech!

Obří židle v Obřím dole

Obří židle v Obřím dole

V Obřím dole stojí Obří bouda a u boudy obří židle... ne, není to začátek pohádky o obrech v Krkonoších, ale popis originální atrakce, která slouží jako přírodní lezecká stěna.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled.

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura

Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Po zahájení stavby se ale ukázalo, že je nejprve třeba vytvořit třetinový pískovcový model.

Bystřický park miniatur

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem potůčku vznikla kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Trpasličí město u Osvětiman

Trpasličí město u Osvětiman

Trpasličí město v Chřibech nedaleko Osvětiman je takovým tajným tipem – nevede k němu žádná turistická značka a ani jiná cesta. Kdo jej však objeví, spatří tři nevšední skalní útvary s množstvím dutin a děr.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě

Na Národní třídě vyrostlo nové obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i nový veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.