Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysících
Památky

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysících

Na východní straně od zámku nalezneme zahradu okrasnou, jejíž vznik je kladen již do 1. poloviny 17. století, čemuž odpovídá ještě pozdně renesanční koncepce na principu italské terasovité zahrady.
Na opačné straně od zámku nalezneme zahradu okrasnou, jejíž vznik je kladen již do 1. poloviny 17. století, čemuž odpovídá ještě pozdně renesanční koncepce na principu italské terasovité zahrady.

V místech ohraničených monumentální kolonádou z 19. století se původně nacházelo hřiště pro míčové hry. I to bylo pak v polovině 18. století přeměněno v zahradní parter s bazénem s vodotryskem a sochou tritóna s lasturou. 

Další bazén s vodotryskem, tentokrát s figurou nymfy s rybou, byl tehdy zřízen na horní terase zahrady. Uprostřed zdi horní terasy byla vybudována grotta, v 80. letech 19. století ozdobená ještě erbem rodu Dubských a cínovou sochou Flóry. 

Do výklenků ve zdi pak byly osazeny alegorické sošky dvanácti trpaslíků, představujících jednotlivé měsíce roku. Zeď pak byla zakončena balustrádou se sochami antických bohů a hrdinů, které byly při úpravách v polovině 19. století rozmístěny jinde po zahradě; snad jsou jejich pozůstatkem i skulptury kolem dolního bazénu.

Část zahrady dole pod kolonádou byla transformována na přírodně krajinářský park, vybavený postupně řadou vzácných stromů a rostlin. Zámecká zahrada je přístupná jako samostatný prohlídkový okruh zámku, v různých obdobích sezóny buď individuálně, nebo s průvodcem; součástí prohlídky je také sala terrena a skleníky.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Tří volů Býkovice

Hotel U Tří volů Býkovice

Býkovice, Jihomoravský kraj
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jihomoravský kraj
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj