Úvod > Aktuality > Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Vydáno 18. dubna 2019 Zážitky
Pojďte s námi do pohádky: pohádkové říše, stezky, chalupy, statky a chaloupky, půdy a další místa už většinou mají otevřeno! Poradíme vám, kde se návštěva může protáhnout na celý den a kde vám bude stačit jen krátká zastávka, kde objevíte skřítky a víly i kde narazíte na Krakonoše. A dokonce víme i o místě, kde se ubytujete v pohádkových domečcích!
Přímo v pohádce můžete bydlet, když budete bloudit cestou necestou, polem nepolem a Vysočinou Nevysočinou v krajině kolem Žďárských vrchů. Za hotelovým komplexem Podlesí objevíte pohádkovou vesničku s veselými chaloupkami. Ubytovat se můžete třeba v pařezové chaloupce Křemílka a Vochomůrky, u Karkulky nebo u Rákosníčka. Pokud si vyberete jiné bydlení, můžete si vesničku i chaloupky alespoň prohlédnout zvenčí, stačí se domluvit a koupit vstupenku na recepci hotelu Podlesí.
 

Výlety na celý den

Pouhých pět kilometrů dělí dvě pohádková sídla v Českém ráji: barokní zámek Dětenice a pohádkový hrad a zámek ve Starých Hradech. Je úplně jedno, kde začnete, jisté ale je, že tahle dvě místa se postarají o váš program třeba na celý víkend.

Dětenicích totiž vedle klasických prohlídek pořádají i prohlídky strašidelné, pohádkové i takové, při nichž vás bude provázet čarodějnice. Neváhejte, hodné děti se nemají čeho bát a bavit se bude celá rodina. Navíc si můžete prohlédnout zámecký pivovar a ochutnat místní pivo, posedět ve středověké krčmě, přenocovat ve středověkém hotelu a vrátit se v létě, kdy se tu pořádají oblíbené rytířské turnaje.

Několik prohlídkových okruhů se proplétá pohádkovým sídlem ve Starých Hradech; je tu hradní pohádková půda s čarodějnicemi, přehlídka živých zvířat, potvůrek a havěti provázejících pohádkové čarodějnice, zámecké pohádkové sklepení s vílami, draky, skřítky, obry, čerty a vodníky, královská dračí komnata a další překvapení. Ani tady nezapomínají na milovníky historie, pro které je nachystaná expozice Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.

Dalším pohádkovým rájem je rodinný zábavní park FábulaKamenici nad Lipou. Ten otvírá až v květnu a letošní novinkou bude strašidelné bludiště a velké tunelové bludiště. Je tu nejenom spousta venkovních atrakcí, ale také zábava pod střechou: království panenek, únikovka, hlavolamy, obří společenské hry a další. Na všech místech se pořádá řada akcí, stačí sledovat kalendář akcí na portálu Kudy z nudy.
 

Zastávka na pár hodin

Máte rádi pohádku o Jeníčkovi a Mařence, co loupali perníček ježibabě ze střechy? Pak se zastavte v Perníkové chaloupce pod hradem Kunětická hora u Pardubic. Kromě pohádky a povídání o perníkářském řemesle a pardubickém perníku vás čeká putování tajuplným lesem do Perníkářské dílny paní Ježibaby a dále do Medového ráje, Nebe a Pekla, k dispozici je i venkovní areál s řadou hravých zastávek.

Když se z hradu a zámku v Českém Krumlově vydáte přes LatránVltavě a dál přes most k náměstí Svornosti s renesanční radnicí, v Radniční ulici objevíte Pohádkový dům. K vidění tu jsou stovky historických i novodobých loutek a marionet z dílen místních jihočeských, českých i zahraničních mistrů řezbářů a loutkářů. Kromě nich se na půdě skrývají pohádková zákoutí s vodníky, čerty, draky a loupežníky z okolních hvozdů a jiná tajemná stvoření.
S delší zastávkou počítejte také při zastávce na hradě Radyni; kromě výhledů do dalekého okolí si užijete i audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu a Starém Plzenci.
 

Jen tak cestou…

Máme pro vás i kratší pohádkové zastávky, třeba když se cestou na dovolenou začnou vaše děti nudit nebo když bude pršet. Na Šumavě se zastavte třeba v Pohádkové chalupě v Mlázovech anebo v Ráji skřítkůŽelezné Rudě. Rájem pro děti v jižních Čechách je Pohádková kovárna v Selibově, kde si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, další pohádkovou havěť objevíte ve Stodole plné pohádek na Borovanském mlýně. Pokud pojedete přes Břasy na Plzeňsku, zastavte se na Pohádkovém statku, v Nových Hradech u Skutče ve východních Čechách láká nejmenší návštěvníky Pohádkový domeček. V Duchcověseverozápadních Čechách navštivte Pohádkové muzeum, v Doksech u Máchova jezera Muzeum Čtyřlístku a když si v Krkonoších budete chtít prohlédnout Krakonoše, zamiřte do Svobody nad Úpou, kde mají expozici Pohádkové Krkonoše.
 

Procházky a pohádkové hry

Další možnost nabízejí pohádkové stezky – třeba procházku Pohádkovým sochařským rájem v Mariánských Lázních v parku hotelu Krakonoš můžete skvěle spojit s prohlídkou blízkého areálu miniatur Boheminium. Pohádkovou stezkou inspirovanou krkonošskými pohádkami Marie Kubátové se projdete v Malé Úpě, v lesích u Hradce Králové potkáte na pohádkové stezce draka Větvičku a borůvkovou vílu. Další postavičky vyřezávané ze dřeva čekají například na Pohádkové stezce v Panenské u Jemnice, v Pohádkovém lese v Bílině anebo na pohádkových stezkách kolem Spáleného Poříčí. V Jeseníkách se zastavte v pohádkovém leseareálu Kouty anebo se projděte po Pohádkové stezce ke Krtečkově studánce u Města Albrechtic.

Zahrát si můžete i velké pohádkové hry, spojené s cestováním, sbíráním razítek, soutěžemi a zábavnými úkoly – třeba v pohádkovém regionu Ladův kraj se budete toulat místy, kde zažíval svá dobrodružství kocourek Mikeš. V Orlických horách si užijete spoustu zábavy v Kačenčině pohádkové říši a na Kačenčině pohádkové stezce v Deštném v Orlických horách. V turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko můžete navštívit Pohádkové Poodří a hledat skřítky, kteří se zabydleli na nejrůznějších místech.
 
Pohádková země Pičín

Pohádková země Pičín

V malebné krajině na dohled brdských lesů se rozkládá Pičín, vesnička s přibližně pěti stovkami obyvatel, ale bezkonkurenčně největší koncentrací skřítků a jiných pohádkových bytostí v České republice. Z důvodu rekonstrukce je pohádková země uzavřena.

Turistická karta Dolního Poohří

Turistická karta Dolního Poohří

Turistická karta Dolního Poohří umožňuje čerpání volných vstupů i slev ve vybraných turistických místech severozápadních Čech. Kartu lze zakoupit na vyznačených prodejních místech (infocentra, hrady, zámky, muzea), která navíc v drtivé většině kopírují místa akceptační.

Zámek Klášterec nad Ohří - navštivte Pohádkovou zemi

Zámek Klášterec nad Ohří - navštivte Pohádkovou zemi

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Matěje Kopeckého.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Poprvé v historii zámek ve Světlé nad Sázavou otevřel své brány veřejnosti. Můžete zde navštívit Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin a zbraní, obrazů a soch, Království panenek a pohádkový okruh Na Sázavě.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Ladův kraj – pohádkový region

Ladův kraj – pohádkový region

V Ladově kraji vznikla celá řada dobře značených naučných stezek a cyklistických tras, které tvoří 150km síť. Každý návštěvník si může zvolit různě náročnou trasu nebo zvolit některý z doporučených okruhů (Hrusický, Voděradské Bučiny, Velkopopovicko a Kamenicko).

Les Prašivice - pohádkové místo v Nalžovských horách

Les Prašivice - pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Pohádková zahrada Pardubice

Pohádková zahrada Pardubice

U parku Červeňák v Pardubicích najdete pohádkovou zahradu se zvířátky, které se podařilo zachránit z nevhodných podmínek nebo jatek. Obývají ji hlavně hospodářská zvířata, kozy, ovce, králíci, ale také poník, kočky, morčata, křepelky nebo želvy.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Rytířské hradiště - dětský park v lesích u Hradce Králové

Rytířské hradiště - dětský park v lesích u Hradce Králové

Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy.

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek DraXmoor představuje strašidelně-fantastickou expozici kombinovanou atraktivními exponáty, originálními sklepními prostory, středověko-pohádkovým tržištěm a stylovou krčmou s kouzelnou obsluhou, čarodějnými lektvary a dětským koutkem.

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti - to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe.

 Zábavní park Pyramida v Nepomuku

Zábavní park Pyramida v Nepomuku

Chcete prožít příjemný den nebo školní výlet s vašimi dětmi, přáteli a kamarády? Pak máte jedinečnou možnost navštívit zábavní park v Nepomuku. Park nabízí skvělé vyžití pro děti i dospělé.

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.

Krasíkova stezka ve Křtinách

Krasíkova stezka ve Křtinách

Stezka šneka Krasíka je jedním ze zážitků v rámci sedmi dní v pohádce. Dalších šest zážitků a tras čeká na své návštěvníky, kteří si tak mohou užít svůj týden v Moravském krasu např. v mydlárně a svíčkárně nebo na blanenském zámku a nebo třeba na koloběžkách.

Pohádkové bludiště v Jaroměři

Pohádkové bludiště v Jaroměři

U Muzea magie v Jaroměři vzniklo zábavné bludiště o velikosti 10 x 20 metrů. Přístupné veřejnosti bude od 1. září 2014, celkově dokončeno a opět otevřeno bude v dubnu 2015.

Perníková chaloupka - vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka - vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Rodinný Park Hájenka

Rodinný Park Hájenka

Nové lanové centrum nacházející se v krásném prostředí lesa Lednico-valtického areálu. Hájenka Park v bezprostřední blízkosti města Břeclav nabízí tři trasy, z nichž dvě jsou určeny pro širokou veřejnost a třetí je Lanáček pro děti od 3 let.

Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Houbový Park Roseč

Houbový Park Roseč

V Houbovém Parku se můžete vydat na dobrodružnou expedici do světa skřítků, dinosaurů, pohádkových bytostí, houbiček a také do vesmíru! Interaktivní park s mnoha hrami, soutěžemi a atrakcemi pro celé rodiny, školy a školky, firmy a další skupiny.

Kačenčina pohádková říše v Orlických horách

Kačenčina pohádková říše v Orlických horách

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Jedná se pohádkovou hru, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor.

Kačenčina pohádková stezka v Deštném v Orlických horách

Kačenčina pohádková stezka v Deštném v Orlických horách

Kačenka, vládkyně Orlických hor, vás provede stezkou, jejíž součástí je pohádkový příběh a několik stanovišť s interaktivními prvky a úkoly související s příběhem daného stanoviště. Pro soutěživé je součástí stezky pohlednice, do které se sbírají razítka, která jsou u každé zastávky.

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Unikátní zážitkový park uprostřed lesa s kouzelnými lesními domečky v korunách stromů a mnoha atrakcemi pro děti objevíte v Relax a sport resortu Dolní Morava.

Pohádková Pecka - expozice podle knihy Peckovské pohádky

Pohádková Pecka - expozice podle knihy Peckovské pohádky

Expozice Pohádková Pecka vznikla na základě knihy Peckovské pohádky dědečka Aloise od autorky Nadi Hamanové. Dědeček Alois v ní vypráví historii městečka Pecky formou pohádkových příběhů. Podle těchto pohádek vytvořila Naďa Hamanová rozsáhlou výstavu v jednom z nejstarších domů na náměstí v Pecce.

Pohádková kovárna v Selibově

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem. V malebné vesničce uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, a jiná pohádková havěť.

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Každý zámecký park má za svou bohatě tepanou bránou nějaké tajemství. I my ho máme a rádi se s vámi o něj podělíme. V našem parku byl zaznamenán zvýšený výskyt tajemných postav – skřítků a víl. Tyto bytosti střeží park a pomáhají stromům v našem parku a vy je můžete potkat na naší pohádkové cestě.

Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

Pohádková rezervace je jedním z pilířů českého divadla a humoru. S tradicí sahající až do roku 1923 nedaleko Hořic na Šumavě.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Pohádkové muzeum Duchcov

Pohádkové muzeum Duchcov

Procházka pohádkovým příběhem vodníků, lidí, čertů i princezen do kterého jsou také aktivně vtaženi malí i velcí návštěvníci. Jak to v pohádce vypadá, když se v jeden den narodí malá hastrmanka, vodníček i ve mlýně malá Anička?

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Ve zrekonstruovaném mlýně v Bartoušově, jen několik kilometrů od pohádkového města Jičína, se nachází Pohádkový svět Fábulín.

Princeznino pohádkové divadlo Horní Libchava

Princeznino pohádkové divadlo Horní Libchava

Na českolipsku vzniklo nové divadlo pro děti, které se věnuje jen pohádkám a všemu okolo nich.

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Nová vodnická stezka provází návštěvníky podél soustavy tří rybníků – Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhoá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst pohádku, kterou napsala spisovatelka Marta Pohnerová.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Rodinný zábavný park Fábula

Rodinný zábavný park Fábula

Zážitkový park Fábula je ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi. Společně se přenesete do světa originální zábavy divadla, soutěží, tvoření, her a hlavolamů a nově i strašidel.

Panství víly Šumavy - pohádková chalupa v Mlázovech u Kolince

Panství víly Šumavy - pohádková chalupa v Mlázovech u Kolince

Při toulkách Šumavou můžete potkat různé pohádkové postavičky, které jsou spojeny s tímto krásným krajem. Vydejte se s námi do říše strašidel a pohádek, kde se určitě nebudete nudit.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. Tři pohádkové prohlídkové okruhy, pohádkové bytosti v rolích průvodců. Výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I. Otevřeno celoročně.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.

Pohádková vesnička Podlesíčko - originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Pohádková vesnička Podlesíčko - originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Ubytujte se v pohádce! Nové, originální ubytování ve veselých pohádkových chaloupkách, které najdete za hotelovým resortem Podlesí. Nechte vzlétnout fantazii a vytvořte dětem nezapomenutelné dětství.

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš unikátní podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Stavba sahá do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.