Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (1887–1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají kocour Mikeš a jeho přátelé kozel Bobeš a čuník Pašík, chytrá kmotra liška i bubáci a hastrmani.
V pohádkovém regionu Ladův kraj jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny naučné stezky a cyklotrasy, s dětmi se můžete vydat na pohádkovou naučnou stezku Cesta kocoura Mikeše, anebo si do Hrusic přijeďte prohlédnout Památník Josefa Lady a všechna místa známá z knížky o černém kocourkovi, který uměl mluvit.
 

Po cestě kocourka Mikeše z Hrusic do Říčan

Kocour MikešVzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách a navštivte místa, kde prožil všechna svá dobrodružství. Během svého putování potkáte 12 zastavení s tabulemi, na kterých kromě úryvků z knížky Mikeš naleznete i překrásné Ladovy obrázky. Stejně jako Mikeš vyrazíte z jeho rodné vsi Hrusice a pokud budete chtít dojít až k 12. tabuli, cíl vaší cesty bude v Říčanech. Jestli vás už budou bolet nožky, trasu si můžete zkrátit a podle místa, kde skončíte, nasednout buď na autobus nebo na vláček, který vás přiblíží k domovu.

Cestu kocoura Mikeše můžete projít jako správní poutníci s ranečkem po svých nebo na kole. Trasy pro cyklisty jsou na mapě vyznačeny tečkované. A určitě nezapomeňte na hrusický hostinec U Sejků, kde Josef Lada stvárnil proslulou rvačku. Hostinec stojí uprostřed hrusické návsi a ladovskými malbami je vyzdobena jeho fasáda i interiér.
 

Pohádkové prohlídky na zámku Mníšek pod Brdy

Speciální prohlídku pro děti nabízí zámek Mníšek pod Brdy. V předem stanovených dnech a hodinách si můžete společně s vašimi ratolestmi projít zámek tak, aby to všechny bavilo, něco jste zažili a něco se také dozvěděli. Prohlídku vedou zkušení průvodci, kteří vědí, čím zaujmout. Prohlídka je speciálně upravená pro děti, výklad je soustředěn na předměty v expozici a na „pohádkově laděné střípky“ ze životů nejvýznamnějších majitelů.