Úvod > Co chcete dělat? > Renesanční radnice v Českém Krumlově

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Památky
Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.
Renesanční jednopatrová nárožní budova krytá čtyřmi sedlovými střechami se nachází na náměstí Svornosti. Loubí je zaklenuto křížovou klenbou. 

Interiér budovy je zpřístupněn lomeným gotickým portálem, nad kterým je umístěn štítek se znakem pětilisté rožmberské růže. V patře je síň s novodobým trámovým stropem na krakorcích. V pravé části loubí je na zdi umístěna keramická mapa Českého Krumlova. Středověké sklepy pod větší částí budovy jsou zaklenuty převážně kamenem.

Radnice vznikla po polovině 16. století spojením dvou nebo tří samostatných gotických domů. Objekty byly vnitřně propojeny a jejich průčelí opticky sjednoceno renesanční atikou. Roku 1796 byla atika upravena do dnešní klasicistní podoby. V roce 1924 proběhla rozsáhlá rekonstrukce objektu. V letech 1938 - 1940 byl zdemolován dvorní trakt s masnými krámy a realizována novostavba interiérů. 

V současné době na radnici sídlí Městský úřad Český Krumlov, Městská policie, trafika a Museum Tortury.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí