Úvod > Aktuality > Devět letních pohádkových výstav
Devět letních pohádkových výstav
"> "> "> "> "> ">

Devět letních pohádkových výstav

Vydáno 12. června 2019 Zážitky
Milovníci filmů a pohádek si letos v létě mohou vybírat z hodně bohaté nabídky. Pokud jste si zamilovali nešikovné kutily Pata a Mata, vypravte se za nimi do Zlína. Na litvínovském zámku se na několik měsíců zabydlela úžasná výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů, v Táboře se otvírá Fimfárum a kdo zatouží po pohádkách s princeznami, může se vypravit do Horšovského Týna nebo do Duchcova.

Pat a Mat ve zlínském Filmovém uzlu

Ve Filmovém uzlu ve Zlíně můžete až do neděle 30. června navštívit výstavu dvou pověstně nešikovných kutilů z Večerníčku známých jako Pat a Mat. Originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku doplňuje animační dílna, herna a fotokoutek na téma návštěva u Pata a Mata; menší děti mohou skládat veselé obrázky, na ty starší děti čeká kvíz, kde mohou prokázat své znalosti z výstavy.

Nezapomeňte ani na kinosál, kde se představí Pat a Mat ve filmu. Podobně jako celý Filmový uzel s animačními dílnami, Tvořivým chlívkem a stylovou kavárnou je výstava otevřená denně kromě pondělí, a to od 10 do 17 hodin. Vstupné na výstavu stojí 90/70 Kč, rodinné pak 240 Kč.
 

Vorlíčkovy pohádky na zámku v Horšovském Týně

Kdo by neznal pohádky Jak se budí princezny, Princ a Večernice, Pták Ohnivák, Jezerní královna nebo Kouzelný měšec? Výstava desítek kostýmů a rekvizit z pohádek režiséra Václava Vorlíčka bude letním lákadlem pro všechny, kdo se vypraví na výlet na hrad a zámek Horšovský Týn na Domažlicku. Expozice v hradní konírně je poctou režisérovi, který do města pravidelně jezdil a letos zemřel. V kouzelnické třídě z filmů o Saxaně se podíváte na krátké úryvky z působení Václava Vorlíčka v Horšovském Týně, jeho život připomene také panelová výstava s fotografiemi a základními informacemi. Možná vás nalákáme k pokračování výletu směrem hrad Švihov: tam a v jeho okolí natáčel pan režisér svou nejslavnější pohádku, Tři oříšky pro Popelku. Výstava je otevřená v červnu denně kromě pondělí, v červenci a srpnu denně, vždy od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 100/70 Kč, rodinné 270 Kč.
 

Imaginárium v Litvínově: pohled za oponu

Výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel cestuje po světě; okouzlila Paříž a dánský Silkeborg podobně jako Plzeň, Kostelec nad Orlicí, Litomyšl nebo Roztoky. Právě teď se zastavila v Litvínově na zámku. Vydejte se na výpravu nekonečným světem představivosti a tvořivosti mezi spousty divadelních dekorací, loutek a dalších nápaditých předmětů. Na předškoláky čeká část expozice s námořnickým pexesem Barky Zichové a obrovitou pruhovanou duchnou, starším se budou líbit třeba loutky Jany Paulové, pohyblivé plakáty Josefa Sodomky nebo Lovecký salónek Andrey Sodomkové. Rodičům a prarodičům pak často učarují hybohledy, kuklostroje a další kouzelné mechanické skříňky Pavla Macka. Zámecké Imaginárium v Litvínově láká k vidění, hraní a objevování až do 11. ledna 2020. Výstava je otevřená denně kromě pondělí a prohlídky začínají vždy v 9, 11, 14 a 16 hodin. Vstupné stojí 50 Kč pro dospělé, 30 Kč pro seniory a 20 Kč pro děti a studenty, rodinné pak 90 Kč.
 

Filmy Oldřicha Lipského na Barrandově

Slavný režisér, scénárista a herec Oldřich Lipský by letos oslavil 95. narozeniny. Jeho slavné komedie Tři veteráni, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ať žijí duchové!, Marečku, podejte mi pero! nebo Limonádový Joe připomíná zážitková hra filmová Vysočina, Síň Lipských aneb MÚZYum na hlavním náměstí v Pelhřimově, a konečně výstava Filmy Oldřicha LipskéhoPraze, ve výstavním prostoru Barrandov Studia Filmpoint. Výstava je k vidění až do 4. srpna, a to o víkendech bez objednání, vždy mezi 10. až 16. hodinou. Skupiny 10 a více osob se mohou objednat i během pracovních dnů. Vstupné stojí 150/120 Kč, rodinné vstupné vyjde na 350 Kč.

Výstavní prostor Filmpoint najdete v historické budově Barrandov Studia na Kříženeckého náměstí, vstup do Filmpointu je přímo pod neonem Barrandov Studio u paty centrální věže. Nejbližší zastávka MHD se jmenuje Filmové ateliéry a staví tam autobusy č. 105 a 230.
 

…a ještě pět tipů navíc

  • Renesanční zámek Horní Libchava, to je zábavní areál pro děti s pohádkovými prohlídkami, divadly, dílničkami, strašidelným sklepením a indiánským zákoutím. V sobotu 15. června se tu koná Dračí den a otevření nové dračí expozice. Den plný pohádek a zábavy začíná ve 13 hodin, zámkem vás provedou princezny a na děti čekají interaktivní hry a soutěže, za příznivého počasí i půjčovna dětských kostýmů.
  • Pojedete v létě do jižních Čech a do Tábora? Galerie 140 připravila výstavu pro milovníky animovaného filmu Fimfárum. Kromě loutek, rekvizit a dekorací budou k vidění také trojrozměrné scény z jednotlivých pohádek celovečerního filmu, originální scénické návrhy, ilustrace, fotografie nebo část věnovaná Janu Werichovi. Na vernisáž můžete přijít ve středu 19. června od 17 hodin, výstava potrvá do 22. září.
  • Milovníci loutek a loutkových divadel by neměli vynechat výstavu, kterou do 29. září hostí zámek Holešov. Vedle tisícovky loutek od nejstarších až po současné je k vidění řada historických loutkových divadel, v kinosále se promítají loutkové pohádky. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin s polední přestávkou.
  • Místo, kde italský dobrodruh a světoběžník Giacomo Casanova nasadil křídla svým myšlenkám a kde završil svůj život: tak známe zámek Duchcov. Interiéry na prohlídkové trase Casanova na zámku až do konce letošní sezóny zdobí kostýmy zapůjčené ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem.
  • Že je hradLedči nad Sázavou perlou Posázaví možná víte, ale víte také, že tu pro letošní rok nachystali zajímavou filmovou novinku? V rámci Retro okruhu navštívíte expozici filmů a pohádek, které se na hradě natáčely. Prohlédnete si třeba kostýmy a rekvizity z pohádky Čertí brko!             
Filmový uzel Zlín

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Jičín - město pohádky 2020 - zrušeno

9.9.
13.9.
Jičín - město pohádky 2020 - zrušeno

V září se Jičín stane dějištěm již 30. ročníku multikulturního festivalu nejen pro děti. Pohádkový týden nabídne tvůrčí dílny, pouliční divadélka, koncerty, jarmark a spoustu dalších nezapomenutelných zážitků.

Natáčecí ateliér – Ať žijí duchové v Pelhřimově

3.4.
31.12.
Natáčecí ateliér – Ať žijí duchové v Pelhřimově

Kdo by neznal "Jouzu" z filmu "Ať žijí duchové" nebo třeba "Cibulku a šest medvědů". Ano řeč je o Lubomírovi Lipském, který společně s bratrem Oldřichem Lipským, jsou nejznámějšími rodáky města rekordů - Pelhřimova.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.