Úvod > Aktuality > Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět letních pohádkových výstav pro děti
Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět letních pohádkových výstav pro děti
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět letních pohádkových výstav pro děti

  • Vydáno1. června 2022
Milovníci filmů a pohádek si letos v létě mohou vybírat z hodně bohaté nabídky. Do zámku v Jindřichově Hradci láká pohádková výstava Za Tajemstvím staré bambitky, na Valdštejně zase objevíte originální barrandovské kostýmy z pohádek S čerty nejsou žerty či O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Na litvínovském zámku se na několik měsíců zabydlela úžasná výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů, zatímco s Harry Potterem se setkáte v Děčíně. Svět skřítků pro nejmenší se otevírá v Dolní Rožínce, starší otrlé a nebojácné děti uchvátí temné postavy evropských dějin jako je Drákula nebo Čachtická paní na Veveří. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice.

Za Tajemstvím staré bambitky na jindřichohradecký zámek

tajemství staré bambitkyTajemství staré bambitky je jednou z nejúspěšnějších českých pohádek posledního desetiletí. Úspěchu se dočkalo i druhé pokračování pohádkového příběhu, který se z velké části natáčel v prostorách jindřichohradeckého zámku. Právě tam také probíhá sezónní výstava filmových kostýmů z této pohádky. Za Tajemstvím staré bambitky 2 se můžete na zámek v Jindřichově Hradci vypravit až do 30. října 2022. Krásné pohádkové kostýmy hlavních postav příběhu jsou k vidění přímo v těch částech prohlídkových tras, v nichž se film natáčel. V prohlídkové trase A – Adamově stavení, Černé kuchyni, malé renesanční kuchyni v Černé věži i v hudebním pavilonu Rondelu uvidíte kostýmy jak zlotřilých rádců Ference a Lorence, tak i loupežníka Karaby, královny Julie a královského páru Jakuba a Aničky. Otevřeno tu mají denně kromě pondělí od 9:00 do 16:30 hodin, vstupné stojí 190 korun pro dospělé a 150 Kč pro seniory a mládež. Děti od 6 do 18 let mohou na prohlídku přijít za 80 korun.
 

Jasněnka i Petr Máchal na Valdštejně

hrad ValdštejnMilovníci pohádek si nesmí nechat ujít prázdninovou výstavu „Z pohádky do pohádky aneb nejen S čerty nejsou žerty“, na které poznáte originální barrandovské kostýmy z oblíbených pohádek natáčených v Českém ráji. Prim budou hrát hlavně dvě pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci a S čerty nejsou žerty. Na blížící se výstavě v prostorách zámku Valdštejn bude možné obdivovat nejenom čertovské kůže a šat nejvyššího pekelníka, ale chybět nebude záplatovaný kabát Petra Máchala, který si vysloužil v pekle i s jeho kouzelně bezednými kapsami plnými zlatých dukátů. Vystaveny by měly být i kostýmy a rekvizity z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Výstava bude přístupná od 1. července do 31. srpna 2022, vstupné na hrad bude stát 120 Kč, snížené 80 Kč a rodinné 330 Kč.
 

Imaginárium v Litvínově

Výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel cestuje po světě a nyní zve až do 31. října 2022 do litvínovského zámku. Vydejte se na výpravu nekonečným světem představivosti a tvořivosti mezi spousty divadelních dekorací, loutek a dalších nápaditých předmětů. Na návštěvníky čeká expozice loutek Jany Paulové, pohyblivé plakáty Josefa Sodomky nebo Lovecký salónek Andrey Sodomkové. Rodičům a prarodičům pak často učarují hybohledy, kuklostroje a další kouzelné mechanické skříňky Pavla Macka. Zámecké Imaginárium v Litvínově láká k vidění, hraní a objevování až do 11. ledna 2020. Výstava je otevřená denně kromě pondělí a od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné stojí 90 Kč pro dospělé, 30 Kč pro seniory a děti, rodinné pak 150 Kč.
 

Harry Potter v Děčíně

Harry PotterV Oblastním muzeu v Děčíně si prohlédnete až do konce roku více než 600 předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera. Předměty muzeu zapůjčila zapálená fanynka J. K. Rowlingové Andrea Vendolská. Její sbírka čítá stovky kusů. Jen těch nej exponátů má určitě kolem stovky a jsou to originální repliky. Většinou jde o limitované edice předmětů. Vlastní třeba kus školní uniformy, ve které natáčel Rupert Grint (Ron Weasley). Nebo ze stříbra vyrobenou jízdenku na školní vlak či vstupenku na mistrovství světa ve famfrpálu. Autorka také pro návštěvníky připravila i malý kvíz, v němž si mohou své znalosti prověřit. Celkově výstavu tvořila tak, aby si v ní něco našli dospělí i děti. Výstava je až do 31. prosince otevřena denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti.
 

Do světa skřítků a víl v Dolní Rožínce

víly rožínkaOd 24. června do 4. září bude v kulturním domě v Dolní Rožínce ke zhlédnutí výstava Svět skřítků a víl. Jedná se o autorskou výstavu s více jak 1000 maličkými pohádkovými bytostmi. Nakoukněte do jejich kouzelného světa miniaturních zvířátek, talířků, lopatiček a domečků.... Všechny postavičky, zvířátka i ovoce a zelenina  jsou ručně modelovány z polymerové hmoty do nejmenších detailů. Své domečky tu mají trolové, čarodějnice, lesní víly, skřítci pracanti a dokonce tu najdete i skřítka, který pro své kamarády upekl pizzu. Výstava je vhodná nejen pro malé, ale bude se určitě líbit i velkým návštěvníkům. Otevřeno bude každý den od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné bude stát 100 Kč.
 

Animované postavičky v Pražské tržnici

svět animaceSlavnou historii i současnost animované tvorby v Česku přibližuje výstava Světy české animace v Pražské tržnici v hale číslo 17. Na návštěvníky tu čeká ukázka animačních technik, řada optických iluzí, originální kresby, obrazové scénáře, desítky loutek, rekvizity, dekorace i ukázky z animovaných filmů a počítačových her. Součástí bude také promítání 140 českých animovaných filmů. Cílem výstavy je popularizovat českou animovanou tvorbu zejména u mladší generace a poodhalit zákulisí toho, jak vznikaly namátkou třeba oblíbený seriál Chobotnice z druhého patra, nadčasové filmy Karla Zemana či oblíbené večerníčkové seriály. Součástí výstavy je také speciálně vzniklá instalace Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti, na které se podílely významné osobnosti animované tvorby jako Jiří Bárta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kaščejeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak a řada dalších. Těšit se můžete i na velký Zoetrope, což je stroj, který byl předchůdcem dnešní animace.
 

Postavy evropských dějin zahalené tajemstvím

Temné postavyNa hradě Veveří se nebojácným turistům z řad dětí i dospělých nabízí možnost poznat temné postavy evropských dějin pomocí zábavných instalací – pro expozici byly sochařem Vítězslavem Šerým vytvořeny speciální figury, na jejichž hlavách nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, zuby a účesy. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které zaskočí úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bytost. Před vašima očima ožije například postrach Osmanské říše hrabě Vlad III. Tepes alias Drácula, Půtova Švihovský z Rýzmburka, Alžběta Báthory neboli Čachtická paní, ukrutnice a karlštejnská paní Kateřina z Komárova, „satan v sukních“ Darja Nikolajevna Saltyková a mnoho dalších historických postav.


Půda plná pohádek na Borovanském mlýně

Půda plná pohádek na borovanském mlýněV areálu Borovanského mlýna čeká na nejmenší návštěvníky stálá výstava českých pohádek s výtvarnou dílnou a pohádkovým krámkem. K vidění jsou jak kladné, tak i záporné postavičky našich klasických českých pohádek, ať už se jedná o Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, vodníky, čerty... atd. Součástí výstavy je pohádkový krámeček, kde si můžete zakoupit upomínkové předměty včetně ručně vyrobených strašidel, pohádkových postaviček, pohledů, výrobků z hlíny a další. V průběhu roku se zde pořádají Pohádkové dny.

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. V hradní věži můžete s dětmi navštívit stálou audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni či historickou expozici s modelem hradu. Hrad je opředen pověstmi a ukrývá mnoho pokladů. Při vaší návštěvě se určitě zeptejte na pověst o Radoušovi. Rovněž nevynechejte zbrojnici s prohlídkou všech erbu a znaků rodů, které na Radyni pobývali.
 

…a ještě několik tipů navíc

  • princezna děteniceNa zámku Ratibořice budou o hlavních prázdninách (od 1. července do 21. srpna) probíhat speciální prohlídky pro děti s komtesou Hortensií. Během ní se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se s komtesou Hortensií lze také vyfotografovat.
  • Také zámek Děčín myslí na nejmenší návštěvníky. Během letních prázdnin se celou prohlídkou jako červená nit line pátrání po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. A co dětské objevitele čeká na konci? Odhalení velkého tajemství, o kterém se dozvěděli během prohlídky. Navíc se děti mohou vypravit na Cestu malého dobrodruha.
  • staré hradyNa zámek Dětenice se za pohádkou můžete vypravit po celou sezónu. Prohlídka s pohádkovou bytostí se koná až do začátku listopadu vždy v neděli od 10:00 do 17:00 hodin.
  • Hrad a zámek Staré Hrady u Libáně v Českém ráji zve do pohádkových expozic během celého roku! Na několika pohádkových okruzích si děti prohlédnou 450 pohádkových bytostí – např. draky, princezny, rytíře, obry, čerty, vodníky, skřítky, čarodějnice a mnoho dalších. Provádět je navíc budou opravdové živé pohádkové bytosti – krásné princezny, udatní rytíři či veselé čarodějnice.
Tajemství staré bambitky – výstava filmových kostýmů: Jindřichův Hradec

1.5.
30.10.
Tajemství staré bambitky – výstava filmových kostýmů: Jindřichův Hradec

Divácky úspěšná pohádka Tajemství staré bambitky 2 byla z velké části natáčena v prostorách jindřichohradeckého zámku.

Z pohádky do pohádky aneb Jasněnka a Petr Máchal na Valdštejně

1.7.
31.8.
Z pohádky do pohádky aneb Jasněnka a Petr Máchal na Valdštejně

Prázdninová výstava „Z pohádky do pohádky aneb nejen S čerty nejsou žerty“ zahrnuje originální barrandovské kostýmy z pohádek natáčených v Českém ráji

Svět skřítků a víl

24.6.
4.9.
Svět skřítků a víl

Výstava v kulturním domě v  obci Dolní  Rožínka.

Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express!

28.4.
31.12.
Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express!

V Oblastním muzeu v Děčíně si prohlédnete více než 600 předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera. Předměty muzeu zapůjčila zapálená fanynka J. K. Rowlingové Andrea Vendolská.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

1.4.
30.11.
Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

Zámek Dětenice zve na nedělní prohlídky s programem 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Na borovanském mlýně máte kromě skvělého ubytování v rekonstruovaném mlýně u rybníka možnost zabavit své děti při prohlídce expozice Půda plná pohádek. V nabídce je i řada dalších aktivit pro celé rodiny s dětmi.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.