Úvod > Aktuality > Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

  • Vydáno30. května 2023
Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás zase čeká na hradě Švihově.

Magický svět Šmoulů v Brně

šmoulové v brněDobrodružný park Šmoulové – Magický svět na Výstavišti Brno láká na spoustu zábavy a dobrodružství. Šmoulové zvou do své originální vesnice, promění vás ve šmoulu, a spolu s nimi zachráníte les před čarodějem Gargamelem. Šmoulové, kteří jsou velcí jako pouhá 3 jablka postavená na sebe, zvou děti i dospělé přímo do svých houbových domečků, které jsou tak veliké, že se do nich snadno vejde dítě i dospělák. Šmoulí kouzelný les nabízí mnoho objevů a interaktivních dobrodružství. Děti zjistí, kterému ze šmoulů se nejvíce podobají, a také se naučí mluvit šmoulí řečí. Hlavně se však všichni společně a hravou formou dozví o tom, jak chránit nejen šmoulí, ale i ten náš lidský les. Spolu s malými šmouly tak všichni prožijí napínavé dobrodružství o záchraně přírody, kde společně uniknou vzteklému kocourovi Azraelovi a poté zvítězí nad zákeřným Gargamelem a jeho strašlivým strojem. Velké šmoulí dobrodružství je zakončeno romantickým letem na čápovi, který děti ve virtuální realitě přenese do animovaného světa šmoulů. Tím ale dobrodružství zdaleka nekončí. Dalších více než 3000 m² zábavy čeká návštěvníky o patro výš. Obrovská LEGO herna, dopravní hřiště, závody autíček a jako první a jediná v Brně: dráha pro kolečkové brusle.
 

Za vším hledej draka!

DrakZa vším hledej draka. Tak zní název nového projektu destinační oblasti Brněnsko, který je určený rodinám s dětmi a spočívá ve sbírání razítek v různých výletních cílech Jihomoravského kraje. Znáte legendu o brněnském drakovi? A věděli jste, že měl fůru dětí? Podle ověřených dobových zpráv víme, že malí dráčkové jsou velmi živí, baví je objevovat svět kolem sebe a mají spoustu otázek. A tak vyrazili na nejzajímavější místa naší destinace – do zámků, zábavních parků, zoologických zahrad a mnoha krásných měst. Dráčci zde čekají, až je najdete a na jejich otázky odpovíte.  Každý dráček má pro vás otázku. Za správnou odpověď dostanete do své hrací karty přímo na místě razítko. Už jich máte 5? Ukažte kartu na jednom z 10 zapojených míst a dostanete odměnu.
 

Pohádky České televize v Praze

Telka slaví 70Galerie České televize nabízí na Kavčích horách v budově Rohlík tematické výstavy pro děti i dospělé související s vysíláním České televize. Právě nyní zde spatříte expozici Telka slaví 70, která připomíná více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách. Nechybí Studio Kamarád, postavy z večerníčků – Maková panenka a Víla Amálka, v sekci nazvané Labyrint pražského podzemí se setkáte s nejznámějšími postavami, loutkami nebo dekoracemi z legendárních Broučků, Pata a Mata nebo Jáji a Páji. Velmi zajímavá je také výstava Příběh pořadu, která probíhá od 19. května do 31. srpna 2023 a návštěvníky v ní provádí hlas Maxipsa Fíka. Expozice vás provede vznikem a životním cyklem filmů a seriálů, který pomáhají odvyprávět také dvě pohádky – Krakonošovo tajemství a O zeleném drakovi. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin (mimo státních svátků) a vstup je zdarma.
 

Do světa skřítků a víl v Bechyni

svět skřítkůV lázeňském městě Bechyně objevíte expozici ručně vyrobených skřítků a víl. Skřítkov Bechyně – svět fantazie vytvořila paní Veronika Vrábková s rodinou a zobrazuje nejen pohádkové světy nejrůznějších skřítků a bytostí, ale také postavičky známých osobností. V expozici se nachází přes padesát postaviček. Vytvářejí různé scénky jako je lesní domácnost, retro byt, vodní svět a nakonec návštěvníky expozice zavede až do sklepa, kde skřítci těží zlato. Kromě těch pohádkových jsou zde také známé osobnosti, jako je například hudební legenda Karel Gott nebo Freddie Mercury. U nich si poslechnete i krátké úryvky z nejznámějších písní. Pro děti je připravená i soutěž, která prověří, jak byly při prohlídce pozorné.
 

Draci v animaci

draci v animaciLabyrint Divadla Drak již podruhé ožívá interaktivním výstavním projektem Draci v animaci věnovaným animaci a všemu, co k ní patří. Celé druhé patro galerie se až do 31. srpna 2023 proměnilo v animační inkubátor – místo, kde můžete na chvilku zastavit čas a nechat rozběhnout svou vlastní fantazii. Staňte se průzkumníkem, kterému nezůstane skryto žádné tajemství klasických filmových triků, nebo si rovnou natočte svůj vlastní animovaný film. Nezáleží na vašem věku ani zkušenostech. Nemusíte být zdatným výtvarníkem ani technickým specialistou. Animace je totiž hra otevřená všem, kdo mají chuť a odvahu si ji vyzkoušet!
 

Pohádky v Chlumu u Třeboně

Pohádkový ChlumPrvní srpnový týden převléknou vodníci jihočeský Chlum u Třeboně do pohádkového hávu. Už po dvaadvacáté rybník Hejtman a jeho okolí přivítají Pohádkový Chlum – velký festival pohádek, písniček a tvoření pro rodiny s dětmi. Bohatý program je připraven po celý týden nabídkou pohádkových lesů, pohádek, hudebních večerů, soutěží, tvořivých dílen a soutěže. Pro odvážené je připraven  tajemný noční pohádkový les. Vyvrcholení týdne s vodníky bude páteční lampionový průvod ukončený zanořením hastrmanské družiny do vod rybníku Hejtman.
 

Za Popelkou na Švihov

popelka švihovVýstavní prohlídkový okruh "Za tajemstvím Popelčina střevíčku" na Švihově, věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku, se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez omezení doby prohlídky. Ve výstavní expozici najdete Vincka na cestě s kouzelnými oříšky, Popelku u potoka, Popelku ve své chaloupce se sovou Rozárkou, scénu ze soutěže o nejlepšího střelce, pohled od kuchyně s nešikovným kuchtíkem, pohled do světnice s množstvím látek na šaty, přebírání hrachu v popelu, královský ples i nezapomenutelnou závěrečnou scénu se střevíčkem, prstenem... Uvidíte také množství zajímavostí o filmu, obrázky z natáčení na Švihově, několik ukázek z filmu, ale také pohled do originálního scénáře nebo zákulisí a soukromí některých představitelů.


Půda plná pohádek na Borovanském mlýně

Půda plná pohádek na borovanském mlýněV areálu Borovanského mlýna čeká na nejmenší návštěvníky stálá výstava českých pohádek s výtvarnou dílnou a pohádkovým krámkem. K vidění jsou jak kladné, tak i záporné postavičky našich klasických českých pohádek, ať už se jedná o Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, vodníky, čerty... atd. Součástí výstavy je pohádkový krámeček, kde si můžete zakoupit upomínkové předměty včetně ručně vyrobených strašidel, pohádkových postaviček, pohledů, výrobků z hlíny a další. V průběhu roku se zde pořádají Pohádkové dny.
 

Tajemné bytosti hradu Radyně

RadyněDominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. V hradní věži můžete s dětmi navštívit stálou audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni či historickou expozici s modelem hradu. Hrad je opředen pověstmi a ukrývá mnoho pokladů. Při vaší návštěvě se určitě zeptejte na pověst o Radoušovi. Podle legendy o založení západočeského hradu se jednalo o mladíka s oslíma ušima, kterého lidské posměšky dohnaly na dráhu zločince, který neváhal usmrcovat své vlastní manželky. Rovněž nevynechejte zbrojnici s prohlídkou všech erbu a znaků rodů, které na Radyni pobývali.
 

…a ještě několik tipů navíc

  • princezna děteniceNa zámku Ratibořice budou o hlavních prázdninách (od 1. do 31. července) probíhat speciální prohlídky pro děti s komtesou Hortensií. Během ní se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se s komtesou Hortensií lze také vyfotografovat.
  • Také zámek Děčín myslí na nejmenší návštěvníky. Během letních prázdnin se celou prohlídkou jako červená nit line pátrání po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. A co dětské objevitele čeká na konci? Odhalení velkého tajemství, o kterém se dozvěděli během prohlídky. Navíc se děti mohou vypravit na Cestu malého dobrodruha.
  • staré hradyNa zámek Dětenice se za pohádkou můžete vypravit po celou sezónu. Prohlídka s pohádkovou bytostí se koná až do začátku listopadu vždy v neděli od 10:00 do 17:00 hodin.
  • Hrad a zámek Staré Hrady u Libáně v Českém ráji zve do pohádkových expozic během celého roku! Na několika pohádkových okruzích si děti prohlédnou 450 pohádkových bytostí – např. draky, princezny, rytíře, obry, čerty, vodníky, skřítky, čarodějnice a mnoho dalších. Provádět je navíc budou opravdové živé pohádkové bytosti – krásné princezny, udatní rytíři či veselé čarodějnice.
Telka slaví 70 v České televizi –  interaktivní expozice pro celou rodinu

3.5.
1.4.
Telka slaví 70 v České televizi – interaktivní expozice pro celou rodinu

Nová interaktivní expozice pro celou rodinu nazvaná Telka slaví 70 připomíná více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách. Navštívit ji můžete v Galerii ČT.

Příběh pořadu – výstava ČT

19.5.
30.6.
Příběh pořadu – výstava ČT

Česká televize vás na nové výstavě, otevřené od 19. května v prostorech bývalé restaurace Rohlík vedle Galerie ČT, provede vznikem a životním cyklem filmů a seriálů a představí na padesát televizních profesí. Celou výstavou vás provede hlas Maxipsa Fíka v podání Josefa Dvořáka.

Dětské prohlídky na zámku Děčín

1.4.
30.10.
Dětské prohlídky na zámku Děčín

Nenuťte své děti pasivně poslouchat výklad průvodce a zpříjemněte jim čas prohlídky výtvarnou interakcí. Anebo si zahrajet Cestumalého dobrodruha v zámeckých zahradách.

Skřítkov Bechyně

Skřítkov Bechyně

V lázeňském městě Bechyně objevíte expozici ručně vyrobených skřítků a víl. Svět fantazie vytvořila paní Veronika Vrábková s rodinou a zobrazuje nejen pohádkové světy nejrůznějších skřítků a bytostí, ale také postavičky známých osobností.

Pohádkový Chlum 2024

29.7.
2.8.
Pohádkový Chlum 2024

První srpnový týden převléknou vodníci jihočeský Chlum u Třeboně do pohádkového hávu. Rybník Hejtman a jeho okolí přivítají velký festival pohádek, písniček a tvoření pro rodiny s dětmi.

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka je určena pro děti od tří do devíti let. Děti provede zámkem komtesa a potkají zde mnoho pohádkových postav a bytostí.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

1.4.
31.10.
Prohlídka s pohádkovou bytostí na zámku Dětenice

Zámek Dětenice zve na nedělní prohlídky s programem 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Půda plná pohádek na borovanském mlýně

Na borovanském mlýně máte kromě skvělého ubytování v rekonstruovaném mlýně u rybníka možnost zabavit své děti při prohlídce expozice Půda plná pohádek. V nabídce je i řada dalších aktivit pro celé rodiny s dětmi.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Další aktuality

Fascinace dinosaury trvá už 200 let: objev ze Stonesfieldu a první dinosaurus

Víte, že vědci objevili dinosaury teprve před 200 lety? Dinosauři obývali naši planetu v období druhohor, přibližně před 231 až 66 miliony let. Anglický přírodovědec a teolog William Buckland 20. února 1824 poprvé před Londýnskou geologickou společností popsal obří čelist a kosti končetin, které objevil v břidlicovém lomu ve vesnici Stonesfield nedaleko Oxfordu. Kam v Česku za dinosaury? Vyberte si! Čekají na vás T-Rexové, hraví Allosauři, různí Mosasauři, Plesiosaurři a další unikáty.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že 15. březen je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetária nabídnou také komentované prohlídky a další populárně vzdělávací akce.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Železný kelt/tka 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Železný kelt/tka 2024, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Jarní prázdniny 2024: tipy, kam na výlety v týdnu 11. – 17. března

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? V týdnu od 11. do 17. března mají volno děti z Benešova, Berouna, Rokycan, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Klatov, Trutnova, Pardubice, Chrudimi, Svitav, Ústí nad Orlicí, Ostravy-města a Prostějova. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů a tipů, kam se vypravit o jarních prázdninách a kde si pár dní volna opravdu užít.
Zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.
Zážitky

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.
Zážitky

Seznamte se: 24. února mají svátek Matyáš a Matěj

Zatímco některá jména mají sváteční den jen pro sebe, Matějové a Matyášové se o 24. únor musí rozdělit, podobně jako Petrové a Pavlové o 29. červen nebo Evy s Adamy o Štědrý den. Redakce Kudy z nudy Matějům a Matyášům, Matějíčkům, Matýskům a Máťům přeje všechno nejlepší!
Zážitky