Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Světlá nad Sázavou
Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Poprvé v historii zámek ve Světlé nad Sázavou otevřel své brány veřejnosti. Můžete zde navštívit Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin a zbraní, obrazů a soch, Dětské Království a expozici První republika.

Zdevastovaný zámek s více než 600letou historií měl štěstí. V roce 2014 získal nové majitele a ty se od té doby snaží významnou kulturní památku zachránit a vdechnout jí nový život.
 

Prohlídkové okruhy

Expozice historického evropského skla
V pořadí první okruh je věnován Expozici evropského historického skla, kde můžete obdivovat na 1 100 skleněných předmětů vytvořených od období baroka až do 20. století. Soubor pochází z unikátní sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. V takovém rozsahu zatím nebyl soubor vystaven. Světelská expozice je umístěna v autentickém prostředí barokního křídla zámku a obsahuje produkci sklářů z českého území, jsou zde ale zastoupeny i evropské sklárny, ze sousedních zemí, ale také Francie. Součástí Expozice evropského historického skla je expozice moderního skla s názvem Slko mluví skrz staletí.

Expozice historických hodin, obrazů a soch
Prohlídkový okruh Expozice historických hodin a zbraní, obrazů a soch je složen z těch nejkrásnějších exponátů ddvou prestižních českých muzeí a je umístěna v autentickém prostředí renesančního a empírového křídla zámku. Návštěvníci mají možnost zhlédnout 100 kousků vzácných historických hodin, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum Praha. K vidění jsou také baroní obrazy a polichromované sochy.

Dětské království
"Dětské království" je každoročně obnovovaná expozice pro děti i dospělé. Můžete zde vidět starožitné hračky a panenky, modely hradů a zámků a další. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit třeba na novinku v podobě 3D modelu vlakového nádraží. Dioramata zapůjčil pan Jan Podubecký (spol. SDV Models), modely hradů a zámků jsou od pana Ivana Zadražila a sbírku panenek poskytla paní Ladislava Kruntorádová. Součástí expozice jsou i další starožitné panenky, medvídci a hračky, které zámku věnovali lidé podporující náš zámek.

Prvorepublikové pokoje
V roce 2018 si naše země připomínala různými akcemi 100. výročí vzniku Československa. Zámek se k celorepublikovým oslavám připojil vytvořením této expozice, která přibližuje život na zámku v době posledního předválečného majitele Richarda Morawetze. Pokoje jsou zařízeny ve stylu první republiky. Většina vybavení pochází ze soukromých sbírek současných majitelů zámku. Jsou zde také zápůjčky od soukromých osob, z Muzea skla a bižuterie z Jablonce nad Nisou či z Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou.

Zrekonstruovaný Rytířský sál

V roce 2017 se podařilo na zámku opravit fasády východního barokního křídla a zrestaurovat strop v Rytířském sále, který byl v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí.

Rytířský sál je se svými 165 metry čtverečními také největší místností na zámku. Nádherně štukovaný strop se vypíná ve výšce osmi metrů. Rytířský sál není součástí běžných prohlídek. Lidé sem ale mají možnost nahlédnout při netradičních akcích. Používá se také při různých slavnostních příležitostech, jako jsou svatby nebo koncerty.
 

Zámecká kavárna, ubytování i zimní zahrada

Kavárna Ladurée se nachází ve zrenovovaných prostorách renesančního křídla zámku. Návštěvníkům nabízí výběr domácích dortů a dalších dobrot, na kterých si můžete pochutnat s dobrou kávou, čokoládou nebo jiným nápojem. Občerstvit se můžete v příjemném prostředí interiéru kavárny nebo na zámeckém nádvoří u kašny za zvuků klasické hudby.

Zámek nabízí ubytování v zámeckých apartmánech, které se nachází v renesančním křídle zámku s jedinečným výhledem do zámeckého parku. Příjemnou atmosféru navodí vybavení pokojů v klasickém zámeckém stylu.

V části severního křídla zámku můžete obdivovat zimní zahradu (oranžérii) s jeskyní a jezírkem, do které lze vstoupit přímo z nádvoří. Na zámek navazuje upravený anglický park o rozloze 18 hektarů s kaskádou rybníků, který je vhodný k procházkám po upravených cestičkách.
 

Z historie zámku

Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy.

V roce 1429 připadlo světelské panství rodu Trčků z Lípy a roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy přestavět stávající tvrz na lovecký zámek a to již v renesančním stylu. Z této doby pochází dochovaný latinský nápis nad portálem na jižním průčelí, který v českém jazyce zní: "Není pokoje na tomto světě, Burian Trčka z Lípy, první komoří císařský, 1567". Trčkové tu sídlili až do roku 1636, kdy byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře.

Po třicetileté válce se zde vystřídalo několik majitelů. Důležitým byl od roku 1668 Jan Bartoloměj z Vernieru, neboť světelský zámek rozšířil o dnešní východní křídlo.

V roce 1722 se stal zámek majetkem rodu Černínů. František Antonín Černín pokračoval v dalších úpravách zámku v duchu baroka. Východní křídlo bylo obohaceno o sochařskou výzdobu, arkády v prvním patře a rodové erby. Stavební úpravou prošel i zámecký park.

Další přestavba proběhla v letech 1774-1775, kdy na zámku působil rod Kolovratů Krakovských. V roce 1809 přestal zámek sloužit svému původnímu účelu, a na nějaký čas se proměnil ve vojenskou nemocnici.

Novým majitelem zámku se stal v roce 1817 hrabě František Josef Zichy, který uzavřel zámecké nádvoří a provedl stavební úpravy v empírovém stylu. Rytířský sál a ostatní místnosti v prvním patře nechal vyzdobit štuky.

V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidů. Ti si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše, jehož úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Pouze k západnímu křídlu přistavěl v novorenesančním slohu věžičku, balkon nad hlavním vstupem a na nádvoří nahradil okna řadou arkád.

Svatošovou přestavbou tehdy zámek získal svou dnešní podobu. Vznikla dvoupatrová historizující budova o čtyřech křídlech, která uzavírá obdélné nádvoří s kašnou. Na stavbě jsou jasné novorenesanční, klasicizující či empírové prvky.

Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Brzy na to se zámek stal majetkem továrníka Richarda Morawetza. Ten však musel ještě před válkou opustit Čechy a tak zámek využila ke svým účelům německá posádka. Od roku 1949 se na zámku usídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011. Nyní je zámek majetkem společnosti Zámek Světlá s.r.o., která památku koupila od města a zpřístupňuje ji veřejnosti.

Barokní radnice ve Světlé nad Sázavou

Barokní radnice ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Kostel sv. Václava ve Světlé nad Sázavou

Kostel sv. Václava ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Služátky, Kraj Vysočina
Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Plovoucí sauna na lomu Hranice

Plovoucí sauna na lomu Hranice

Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Kraj Vysočina