ÚvodAktualityNejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání
Památky

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání

Kocour Mikeš, Spejbl a Hurvínek, Freudovo kanape, lavička s Rumcajsem, Leoš Janáček s liškou Bystrouškou, malý Marťánek na Ještědu, Švejk anebo obří kůň v Brně: to všechno jsou umělecká díla, která přitahují pozornost – a zároveň lákají k tomu, abyste si je přizpůsobili k obrazu svému. Můžete si přisednout, chvilku si vedle nich odpočinout, pořídit si společný snímek, a hlavně se pobavit. Vydejte se s Kudy z nudy na výlety plné úžasných zážitků a objevů!
Sochy a zákoutí s nimi patří mezi oblíbená fotomísta. Patří mezi ně i sochy zvířat, třeba slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek anebo sochy, které nosí štěstí. Určitě vás rozveselí a pobaví i sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice. Máme pro vás ale i další tipy na zajímavé sochy – třeba s pohádkovými hrdiny anebo takové, kde se můžete posadit na lavičku a chvilku si odpočinout.
 

Sochy v Brně: markrabě, žárovky a exekutor

Přijet do města a jako první vyrazit na prohlídku soch? Zdánlivě nuda, ale neplatí to v Brně: brněnské sochy jsou bizarní, občas trochu praštěné a zábavné, a dokonce je mapuje speciální procházková trasa Sochy v Brně. Největší pozornosti se těší socha markraběte Jošta Lucemburského od akademického sochaře Jaroslava Róny na Moravském náměstí. Prohlédněte si naši galerii, a pochopíte důvod. Jen o pár desítek metrů dál je socha Spravedlnosti (které se mnohem výstižnější přezdívá Exekutor zabavující pračku). Na nároží Joštovy a České věčně čeká nejmenší brněnská socha Adam Čekač, a u Mahenova divadla objevíte plastiku drátěných žárovek nazvanou Pocta Edisonovi. Spoustu pozornosti sklízí i Brněnský orloj na náměstí Svobody, kde můžete získat originální skleněné kuličky. Nejlepší k prolézání pak je Hrachovina na Mendlově náměstí na Starém Brně.

Náš tip: Prohlédněte si s Kudy z nudy také další originální orloje, třeba chmelový, pohádkový, ptačí nebo budovatelský!
 

S dětmi za pohádkovými sochami

K sochám můžete naplánovat výlet, který přinese dětem i dospělým spoustu radosti. Nejlepší tipy na místa s pohádkovými sochami? Třeba Hamerský vycházkový okruh na Vysočině s fantastickými sochami od Michala Olšiaka. Sochař nejenže lidem nezakazuje na své sochy lézt, některé jeho výtvory dokonce mají schůdky, abyste na ně vyšplhali pohodlněji. Olšiakovy sochy přináší pobavení do řady dalších míst, například v Chotěboři můžete sehrát šachovou partii s jeho Čertem. Mimochodem, ten je doma u nedalekého Čertova stolkuúdolí Doubravy.

Vyfotit se můžete i s kocourkem Mikešem! Obří kocour stojí v lyžařském areálu Šibeniční vrchMnichovicích, další Mikešův pomníček najdete v Hrusicích. Hezkou – a barevnou – plastiku s Mikešem, Pašíkem a motocyklem objevíte také na zahradě Památníku Josefa Lady.

Radost vám udělají i místa, kde se potkáte se Spejblem a Hurvínkem. Na Hurvínkovu lavičku se posadíte v Chebu. Jejich sousoší najdete v několika provedeních v Plzni, a to v Šafaříkových sadech a také na zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka, který vede kolem Boleveckých rybníků. Další sousoší Spejbla a Hurvínka je na náměstí Republiky, přímo před Muzeem loutek.

Náš tip: Chcete se vedle Spejbla a Hurvínka posadit na lavičku? Možnost máte jak u Spejbla a Hurvínka na náměstí RepublikyPlzni, tak v Praze před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Stojí tam totiž lavička Spejbla a Hurvínka. Je dlouhá, takže se na ni pohodlně vejde hejno dětí i pár dospělých.
 

Kde čekají pánové a dámy na lavičkách?

Vtipná lavička Spejbla a Hurvínka zdaleka není jediná, kde můžete posedět vedle svých oblíbených hrdinů. Například v Náchodě se můžete uvelebit na lavičce Josefa Škvoreckého. Autor Tankového praporu a dalších knížek Josef Škvorecký tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, na náměstí a zády k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

Na lavičce sedí také Josef Švejk, hlavní postava díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. K hrdinovi Haškova humoristického románu můžete přisednout na Švejkovu lavičku před radnicí v Kralupech nad Vltavou. Nesmí vám ale vadit, že se Švejkem tu sedí ještě bronzový pes a pod lavičkou leží bronzové psí hovínko s mouchou, rovněž bronzovou.

U radnice v Šumperku zase objevíte Lavičku vzkazů s poselstvími a podpisy lidí, kteří mají rádi své město. Autorkou je Lea Vivot, zdejší rodačka, která Šumperku darovala několik replik svých soch. Na Hlavní třídě se můžete zastavit u sochy Radost z deště se dvěma dětmi a deštníkem, její další „nekonečná“ lavička stojí v areálu porodnicePraze-Podolí.

Chcete podrbat na břiše lišku Bystroušku? Posaďte se vedle slavného skladatele Leoše JanáčkaOstravě. Stojí na Jiráskově náměstí, nazývaném také Kuří rynek. Plastika symbolizuje propojení města se slavným skladatelem. V Ostravě, kde Janáček v srpnu 1928 zemřel, působí Janáčkova filharmonie, a koná se tu mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Na slavné pohovce, která stojí v Příboře před rodným domem Sigmunda Freuda, dokonce můžete chvíli poležet. Ovšem pozor, jedna z nejoriginálnějších soch u nás je měděná a moc pohodlí nenabízí.
 

Pohádkové posezení s Rumcajsem v Jičíně


Nejdelší bohatě vyřezávanou lavičkou v Česku je s délkou tři metry a padesát osm centimetrů Rumcajsova lavičkaJičíně. Město si originálním kouskem připomnělo nejenom Rumcajse, legendárního loupežníka z lesa Řáholce, ale také spisovatele Václava Čtvrtka (1911–1976) a ilustrátora Radka Pilaře (1931–1993). Lavička je zhotovená z 300 let starého dubového kmene a symbolizuje pohádkový charakter města, tradičního dějiště festivalu Jičín – město pohádky. Kromě loupežnické rodinky proto na lavičce najdete i pamětihodnosti z okolí.  

Vyfoťte se u zvířátek!

Chodský pesSpousta moderních soch se zaměřuje na říši zvířat. Tak například vůbec největší psí socha je Chodský pes Michala Olšiaka na vrchu Hrádek u Újezda. Zajímavostí je, že socha je dutá a úzkými dvířky se do jejích útrob dostanou nejen děti, ale i pružnější a tenčí dospělí. V Kryštofově Údolí u Liberce se zace nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem.

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Liška BystrouškaNedaleko vrcholu Králického Sněžníku objevíte něco opravdu nečekaného – je zde kamenná soška slůněte! Byla postavena v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Cílem skupiny bylo kulturně spojit Čechy a Němce. Významově jasnější je liška Bystrouška v oboře Hukvaldy na bludném kamenu. Hukvaldy, coby rodiště Leoše Janáčka připomínají nejen veselou postavu chytré lišky z mistrovy opery, ale i skladatele a jeho dílo dosahující celosvětového ohlasu. Původně se liška Bystrouška objevila v pohádce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka a jejím rajónem byly lesy u Brna.

Prohlížejte a interagujte se zábavnými sochami v ČR. Navštivte Kocoura Mikeše, Freudovu pohovku a mnoho dalších originálních soch.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně Památky

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně

Plastika Pocta Edisonovi stojí na volném prostranství na rozhraní brněnských ulic Kobližná a Jánská na dohled od Malinovského náměstí a přilehlé budovy Mahenova divadla. Jedná se o dílo umělce Tomáše Medka, který vytvořil spleť kovových žárovek obří velikosti, které vytváří hru světla a stínu.

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí Památky

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka nazvaný Hrachovina. Návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendelav v roce 2022.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu Památky

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani Zážitky

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře Kultura

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk Památky

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři Zážitky

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři

Známý žďárský sochař Michal Olšiak vytvořil další originální sochu, kterou se může pyšnit město Chotěboř. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. Dílo váží úctyhodných deset tun.

Procházková trasa Sochy v Brně Letní sporty

Procházková trasa Sochy v Brně

V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí. Vydejte se na procházku okolo některých z nich.

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou Památky

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou

Sousoší chlapců z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět se nachází v centru Rychnova nad Kněžnou a je oblíbeným objektem rodinných fotografií.

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni Památky

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Ojedinělé objekty kašen podle návrhu architekta Ondřeje Císlera propojují současnost s tradicí v historickém kontextu náměstí. Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy z plzeňského znaku.

Sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni Památky

Sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni

Sousoší Spejbla a Hurvínka se nachází v Šafaříkových sadech. Nahradilo původní sousoší původní, které zničili vandalové.

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě Památky

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě Památky

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

V srdci Masarykova náměstí poblíž kostela sv. Vavřince se nachází litinová lavička s realistickou sochou spisovatele Josefa Škvoreckého v nadživotní velikosti v jemu typické uvolněné póze. Podíváme-li se pozorně, najdeme na lavičce a podstavci útržky textů z autorových knih.

Socha Adam Čekač pod hodinami – nejmenší socha v Brně Památky

Socha Adam Čekač pod hodinami – nejmenší socha v Brně

Ikonické místo „pod hodinami“, na kterém si Brňané dávají sraz, prošlo nepatrnou úpravou, která však má velký význam. Díky ní, totiž, na České pod hodinami, nebudete už nikdy čekat sami…

Socha býka u Blovic Památky

Socha býka u Blovic

V areálu jatek Hradišťský Újezd se ukrývá betonová socha býka sochaře Michala Olšiaka.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí Památky

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly Památky

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni Památky

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni

Plzeň má další sousoší oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka. Najdete je na lavičce na náměstí Republiky.

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák Památky

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody. Je místem mnoha kulturních akcí a setkávání.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Sousoší Kočky v Liberci Zážitky

Sousoší Kočky v Liberci

Barevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou OC Plaza. Svou roztomilostí láká k dovádění děti všeho věku.

Hurvínkova lavička v Chebu Památky

Hurvínkova lavička v Chebu

Prostranství v sousedství Písečné brány pod Chebským hradem zdobí od léta 2023 Hurvínkova lavička. Vznikla v rámci projektu chebského participativního rozpočtu Mega nápady.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou Příroda

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Mikešův pomníček v Hrusicích Památky

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.

Chodský pes – největší psí socha v České republice Památky

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha Želvy od Michala Olšiaka Památky

Socha Želvy od Michala Olšiaka

Betonovou sochu želvy naleznete v obci Obyčtov od roku 2010. Jejím autorem je rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní

Když se řekne orloj, zřejmě si vybavíte hlavně ten nejznámější a také největší, na který se jezdí s nadšením dívat lidé z celého světa: orloj na Staroměstské radnici v Praze. Orlojů ale je v naší zemi víc a téměř každý rok se objeví nějaký nový. Není se čemu divit, šikovné ruce, fantazie a vynalézavost jejich tvůrců a našich řemeslníků zřejmě nemá meze!

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni Příroda

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Co spojuje sochu markraběte Jošta v Brně, Franze Kafky a červenou žirafu v Praze anebo lva, lvici a sedícího čerta v Liberci? Jde o hravé a fantaskní sochy Jaroslava Róny (* 27. dubna 1957, Praha), českého sochaře a malíře, keramika, uměleckého skláře, grafika, scénografa, literáta a amatérského herce. Tím ovšem výčet jeho profesí zdaleka nekončí!

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Kanaďanka českého původu Lea Vivot (* 25. února 1948, Šumperk) proslula po celém světě svými bronzovými sochami v životní velikosti, které zachycují rodiče s dětmi, kojící maminky, páry milenců i samotné děti. Součástí mnoha socha jsou bronzové lavičky. V České republice najdete její sochy například v Praze, Plzni a v Šumperku.

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích Památky

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.

Socha Leoše Janáčka v Ostravě Památky

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Socha spravedlnosti v Brně Památky

Socha spravedlnosti v Brně

Umělecké dílo akademického sochaře Mariuse Kotrby stojí před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně. Znázorňuje muže zvedajícího těžký kvádr, symbol spravedlnosti.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Nejkrásnější fotomísta Česka

Nejkrásnější fotomísta Česka

Objevujte fotogenická místa a půvabná zákoutí Česka. Nejhezčí památky, okouzlující přírodní lokality, působivá panoramata a tajuplné uličky. Umění je být na správném místě ve správný čas!

Rumcajsova lavička v Jičíně Příroda

Rumcajsova lavička v Jičíně

V lipové aleji byla Rumcajsovi instalována dřevěná lavička k jeho 50. narozeninám. Lavička se nachází naproti domku, kde žil dědeček Václava Cafourka, známějšího pod jménem Václav Čtvrtek, tedy autora pohádky. Stojí naproti sportovnímu areálu.

Spejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky

Spejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky

Ačkoli se loutkové divadlo v Česku hraje už stovky let, nejslavnější české loutky jsou vlastně mladé. Na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni se Spejbl poprvé objevil v roce 1920, Hurvínek ho doplnil 2. května 1926.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl Památky

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Lavička nekonečná v podolské porodnici Památky

Lavička nekonečná v podolské porodnici

V areálu podolské porodnice (Ústav péče o matku a dítě) se od roku 2021 nachází bronzová Lavička nekonečná, jejíž autorkou je Lea Vivot. Zachycuje těhotnou a kojící ženu, které sedí na kulaté lavičce v přátelském hovoru.

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.

Kašna Čeští muzikanti na Senovážném náměstí Památky

Kašna Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu Památky

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Z Šibeničního vrchu v Mnichovicích shlíží obří kocour Mikeš. Jedná se o sochu pohádkového kocourka v nadživotní velikosti – měří přes dva metry a váží jednu a půl tuny.

Lavička Spejbla a Hurvínka Kultura

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře Památky

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou Památky

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

V Kralupech nad Vltavou se přímo před městským úřadem na Palackého náměstí můžete setkat s hlavní postavou díla Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.

Sousoší Houby Michala Olšiaka Památky

Sousoší Houby Michala Olšiaka

Sousoší Houby se nachází u penzionu Fryšava v obci Fryšava pod Žákovou horou. Jedná se o dva exempláře cca 2,5 m vysokých suchohřibů. Betonové hříbky zde "rostou" od června roku 2013.

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka Památky

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka

Sousoší hrochů v kašně se nachází před vchodem do hotelu U hrocha v obci Škrdlovice. Sousoší bylo dokončeno v září 2008. Zajímavá je i výzdoba restaurace v hotelu, která je také Michalovým dílem.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky