Úvod > Aktuality > Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání
Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání

  • Vydáno7. března 2022
Freudovo kanape, lavička se Švejkem, muzikanti, Marťan nebo tajemný komtur, to všechno jsou umělecká díla, která přitahují pozornost – a zároveň lákají k tomu, abyste si je přizpůsobili k obrazu svému. Můžete si přisednout, vyfotit se s některou sochou v objetí anebo si dokonce chvilku odpočinout.

Kde čekají pánové a dámy na lavičkách?

freud lavička příborKrálovstvím všech povalečů je měděná vyšetřovací pohovka, která stojí v Příboře před rodným domem Sigmunda Freuda. Proč právě pohovka? Protože obrázek či představa vyšetřujícího lékaře-psychoanalytika a pacienta ležícího na pohovce k Freudovi zkrátka patří. A byla to dobrá volba, protože jen málokdo odolá a neposlechne motto, jímž pohovka vybízí kolemjdoucí: Usaď se a rozjímej, vstaň a konej! Přijeďte si i vy poležet do Příbora!

Máte rádi Tankový prapor, Zbabělce, Inženýra lidských duší, Mirákl, Prima sezonu a další díla Josefa Škvoreckého? Pak se s jejich autorem můžete vyfotit, a to na lavičce uprostřed náměstí v Náchodě. Spisovatel tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, zády pěkně k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

ŠvejkNa lavičce také sedí hrdina Haškova humoristického románu Josef Švejk; přisednout si k němu můžete před radnicí v Kralupech nad Vltavou, pokud vám nebude vadit, že vedle vás sedí ještě bronzový pes a pod lavičkou leží bronzové psí hovínko s mouchou, rovněž bronzovou. V pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka sedí a stojí oba loutkoví hrdinové na lavičce; pohodlně se k nim vejde celé hejno dětí i pár dospělých.

U radnice v Šumperku zase objevíte Lavičku vzkazů s poselstvími a podpisy lidí, kteří mají rádi své město. Autorkou je Lea Vivot, zdejší rodačka, která Šumperku darovala několik replik svých soch. Na Hlavní třídě se můžete zastavit u sochy Radost z deště se dvěma dětmi a deštníkem, z dílny stejné autorky vzešla i Lavička neřesti v Praze-Vysočanech před budovou Sazky, sousoší Ice Time neboli Život hrou před pražskou O2Arenou a další díla.
 

Objímejte je!

Čeští muzikantiStejně jako Lea Vivot má české kořeny i Anna Chromy, rodačka z Českého Krumlova, jejíž sochy najdete na řadě míst Prahy. K nejtajemnějším patří Il Commendatore u Stavovského divadla, socha komtura v podobě dutého zřaseného pláště bez tváře. Přezdívají mu Nazgûl nebo mozkomor, ale má připomínat premiéru Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle roku 1787. Na Senovážném náměstí tančí její Čeští muzikanti, kde jednotlivé sochy představují řeky – socha s mandolínou je indická Ganga, flétna jihoamerická Amazonka, houslistka Dunaj a trubač Mississipi. Opodál stojí ještě probouzející se Nil, pod ním pak objevíte pítko.

MarťanNa své sochy nezakazuje lidem lézt ani sochař a malíř Michal Olšiak, ostatně některé jeho výtvory mají dokonce schůdky, abyste na ně vyšplhali pohodlněji. Část najdete na Hamerském vycházkovém okruhu na Vysočině, v Chotěboři můžete sehrát šachovou partii s jeho Čertem.

Spousta lidí se také fotí v Panské ulici v Rychnově nad Kněžnou s hrdiny Poláčkova románu Bylo nás pět anebo s malým plačícím a ztraceným Marťanem, který sedí mezi skalami u horského hotelu Ještěd. Autorem bronzové sochy je Jaroslav Róna.
 

Ostrava s liškou v náručí

Leoš Janáček OstravaNa další uměleckou lavičku s bronzovou sochou v životní velikosti se můžete přijet podívat do Ostravy. Stojí na Jiráskově náměstí, nazývaném také Kuří rynek. K selfie v Ostravě vám tady bude pózovat Leoš Janáček s liškou Bystrouškou v náručí. Plastika Leoše Janáčka symbolizuje propojení Ostravy se slavným skladatelem. V Ostravě působí Janáčkova filharmonie, koná se hudební festival Janáčkův máj, který se spojil s hudebním festivalem v Hukvaldech pod názvem Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. V Ostravě v srpnu 1928 snad nejslavnější a mezinárodně nejuznávanější český skladatel zemřel
 

Vyfoťte se u zvířátek!

Chodský pesSpousta moderních soch se zaměřuje na říši zvířat. Tak například vůbec největší psí socha je Chodský pes Michala Olšiaka na vrchu Hrádek u Újezda. Zajímavostí je, že socha je dutá a úzkými dvířky se do jejích útrob dostanou nejen děti, ale i pružnější a tenčí dospělí. V Kryštofově Údolí u Liberce se zace nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem.

žralokA teď pozor – hádejte, jaké zvíře si vyfotíte na chuchelském dostihovém závodišti. Nebudeme vás napínat, v parkurovém areálu najdete ocelového žraloka z centimetr tlustých nerezových ocelových plechů. Původně byla zhotovena pro výstavu NordArt v Německu a ačkoli je velmi zdařilá, na koňském závodišti působí velmi výstředně. Neopak před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

liška bystrouškaNedaleko vrcholu Králického Sněžníku objevíte něco opravdu nečekaného – je zde kamenná soška slůněte! Byla postavena v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Cílem skupiny bylo kulturně spojit Čechy a Němce. Významově jasnější je liška Bystrouška v oboře Hukvaldy na bludném kamenu. Hukvaldy, coby rodiště Leoše Janáčka připomínají nejen veselou postavu chytré lišky z mistrovy opery, ale i skladatele a jeho dílo dosahující celosvětového ohlasu. Původně se liška Bystrouška objevila v pohádce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka a jejím rajónem byly lesy u Brna.
Lavička Spejbla a Hurvínka

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

V Kralupech nad Vltavou se přímo před městským úřadem na Palackého náměstí můžete setkat s hlavní postavou díla Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou

Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou

Sousoší chlapců z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět se nachází v centru Rychnova nad Kněžnou a je oblíbeným objektem rodinných fotografií.

Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

V srdci Masarykova náměstí poblíž kostela sv. Vavřince se nachází litinová lavička s realistickou sochou spisovatele Josefa Škvoreckého v nadživotní velikosti v jemu typické uvolněné póze. Podíváme-li se pozorně, najdeme na lavičce a podstavci útržky textů z autorových knih.

Socha žraloka na Chuchelském závodišti

Socha žraloka na Chuchelském závodišti

Majitelé Chuchle Areny Praha umístili na závodiště ocelovou sochu žraloka z dílny sochaře Michala Gabriela. Nová dominanta parkurového areálu měří 7 metrů.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.

Sousoší Kočky v Liberci

Sousoší Kočky v Liberci

Barevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou OC Plaza. Svou roztomilostí láká k dovádění děti všeho věku.

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři

Známý žďárský sochař Michal Olšiak vytvořil další originální sochu, kterou se může pyšnit město Chotěboř. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. Dílo váží úctyhodných deset tun.