Úvod > Aktuality > V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

  • Vydáno26. března 2023
I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?

Město koček? Liberec

KočkyMozaikové kočky ve formě street artu objevíte na řadě míst po celém Liberci, ale královnami všech libereckých koček jsou tři bílé mícy s pestrobarevnými skvrnami, které odpočívají v ulici 5. května před nákupní galerií Plaza. Autorkou barevné kočičí rodinky je Martina Niubó-Klouzová a záměrem bylo vytvořit sochu pro děti, ostatně právě s malým synem Brunem sochařka svůj návrh doladila. Kočky ze sklobetonu v nadživotní velikosti se poprvé objevily v září 2010 před libereckou radnicí a s několika přestávkami tam vydržely tři roky, než se přesunuly před nákupní středisko.

Společně s autobusovou zastávkou u knihovny, z níž David Černý udělal Snídani obrů, lavičkou Věčná něha od Lukáše Rittsteina na tramvajové zastávce u kina Lípa nebo Bránou borců na konečné stanici tramvaje pod Ještědem, kterou vytvořil Laco Sorokáč, patří kočky do stále se rozrůstající rodiny libereckých uměleckých děl.
 

Za slůnětem na Králický Sněžník

slůně SněžníkPříběh žulového slůněte, které pod vrcholem Králického Sněžníku vztyčil roku 1932 německý umělecký spolek Jescher, je přes stáří plastiky stále spoustě lidí neznámý. Teorie, že Hanibal nevedl své vojsko do Říma přes Alpy, ale přes Sněžník, je skutečně bláznivá, ale skutečnost není o moc jednodušší. Kousek od slůněte objevíte kamenné základy Lichtenštejnovy chaty. Sem jezdívala skupina mladých německých umělců, kteří prý měli rádi píseň „V ještědském údolí kvete šeřík“, v originále „In Jeschental da blüht der Flieder“, a podle ní si dali název Jescher. Až potud je historie dobře zmapovaná, ale o tom, co následovalo, se můžeme jen dohadovat: členové spolku si prý kdysi kdesi všimli, že sloní kýchání prý zní jako „jesch“, a tak se jejich symbolem stal vedle šeříku také slon.

Citoslovce „ješ“ používali jako pozdrav a při desátém výročí vzniku skupiny pak u chaty vztyčili sochu svého idolu. Návrh slůněte vypracovala Amei Hallegerová, manželka vůdce spolku Kurta Hallegera, a vytesala jej kamenická firma Förster ze Zlatých Hor. Až se zastavíte u pomníčku osobně, vzpomeňte na jeho tvůrce symbolickým sloním kýchnutím!
 

Největší psí socha v České republice

chodský pesSvými rozměry, čtyři metry na výšku a osm metrů na délku, je Chodský pes jedním z největších děl sochaře Michala Olšiaka. A zároveň o vůbec největší sochu psa u nás. Dokončena byla v roce 2011. Zajímavostí je, že socha je dutá a úzkými dvířky se do jejích útrob dostanou nejen děti, ale i pružnější a tenčí dospělí.

Socha je umístěna před restaurací Chodská chalupa na vrchu Hrádek u obce Újezd, asi 4 km od Domažlic. Nedaleko sochy je další památník, slavného Choda Jana Sladkého Koziny.
 

Stájový pinč (a Švejk) v Kralupech

Švejk v KralupechPřed radnicí v Kralupech nad Vltavou stojí od letošního května lavička, na níž sedí bronzová socha dobrého vojáka Švejka. To není nic neobvyklého, Švejkovy sochy objevíte například v Putimi nebo v Olomouci, ale také na Slovensku, v Rusku, Polsku, na Ukrajině nebo v Bulharsku.

Jenže sochař Albert Králiček posadil na lavičku ke Švejkovi ještě psa (šlo o psa plemene stájový pinč a modelem byl sochařův knírač Rebel) a pod lavičku umístil psí hovínko s mouchou. Pro štěstí si je prý můžete pohladit a samozřejmě jste zváni i k posezení na lavičce.
 

Legendární dostihový kůň Peruán v Zámrsku

Kůň PeruánOd 12. října 2019 naleznete před dostihovým centrem v Zámrsku, pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu bude stát tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Bronzového Peruána vytvořil akademický sochař Petr Novák z Jaroměře, který se tématu koní věnuje mnoho let. Socha slavného koně je vysoká přes 170 centimetrů a na délku má čtyři metry. Legendárního koně socha představuje téměř v životní velikosti, ale hlavně ve výjimečném pohybu – prudkém dostihovém cvalu.
 

Liška Bystrouška u hradu Hukvaldy

V oboře pod hradem Hukvaldy leží obří bludný kámen a na něm sedí bronzová socha lišky. Jde o originální pomník nejslavnějšího hukvaldského rodáka, hudebního skladatele Leoše Janáčka a hrdinky jeho opery Liška Bystrouška. Leoš Janáček operu složil v roce 1924. Pokud se prý dotknete ocásku lišky Bystroušky a budete si něco přát, do roka se vám přání určitě splní.

Přiznejme ale i jednu nelichotivou skutečnost – současná liška je již třetí v pořadí. Poprvé byla odcizena dva měsíce po svém odhalení a na kámen se pak vrátila v roce 1962. K druhé krádeži došlo roku 2015 a dodnes nebyla objasněna. Pro kopii byly použity dobové fotografie a řemeslné práce se zhostil sochař Adam Krhánek.
 

Odvážný zajíc ve skalách Českomoravského pomezí

Socha zajíceJednu z téměř neznámých zvířecích soch objevíte v Toulovcových Maštalích u Proseče. Pískovcovou sochu zajíce v nadživotní velikosti dal na jedné ze skal kolem roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle. Připomíná statečné zvířátko, které odvážným horolezeckým výkonem uniklo honicím psům. Původní soška se nedochovala, tu dnešní obnovil v roce 2005 místní spolek.

Na místo nevede žádná turistická značka, nejlépe se sem dostanete od polní cesty z obce Zderaz k Polance, ale budete potřebovat dobrou mapu.
 

A další zajímavá zvířata...

Pasoucí se kůň T.G.MasarykaAby to jezdeckým koním nepřišlo líto, poradíme vám, kde najdete ty skutečně nejlepší sochy. Třeba v Prazepasáži Lucerna visí u stropu parodie na jezdecký pomník sv. Václava na blízkém Václavském náměstí. Autor originálu Josef Václav Myslbek, autor parodie David Černý. Další zvláštností by mohla být socha pasoucího se koně osedlaného naším prvním prezidentem T. G. Masarykem v Lánech.

Pikantní podhled, stovky pokusů vylézt nahoru a spousty veselých přezdívek provázejí osm metrů vysokou jezdeckou sochu markraběte Jošta na Moravském náměstí v Brně. Její oficiální název zní Odvaha a autorem je sochař Jaroslav Róna.

Želva OlomoucOlomouci před časem vzniklo několik moderních kašen, které doplnily soubor starších barokních kašen; na Horním náměstí objevíte Arionovu kašnuželvou od sochaře Ivana Theimera.

Švejkův pes z Kralup nad Vltavou není jediný sošný pes v Česku; dalšího pejska objevíte v sousoší Pavla Drdy u sanatorií v Klimkovicích. Představuje rodinu, která pozoruje rogallistu kroužícího nad nimi; pejska si lidé hladí pro štěstí a sedají si na něj děti.

Přeštice prasátkaTradiční chov šlechtěných prasat v Přešticích na Plzeňsku připomíná sousoší čuníků v životní velikosti. Stojí před budovou zemědělského podniku, kde bylo přeštické černostrakaté plemeno vyšlechtěno, miniaturní prasátka šplhají i po kašně na náměstí.

Do říše fantazie vás zanese také okřídlený lev na Klárově - moderní památník československých letců, který Praze věnovali Britové zde žijící. Zvířecí motivy mají také moderní betonové sochy Michala Olšiaka; část z nich si prohlédnete na Hamerském vycházkovém okruhu.
Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

V Kralupech nad Vltavou se přímo před městským úřadem na Palackého náměstí můžete setkat s hlavní postavou díla Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.

Masarykova jezdecká socha v Lánech

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům

Neobvyklé sochařské dílo vzniklo jako připomínka na černostrakaté plemeno vyšlechtěné právě v Přešticích. Přeštické černostrakaté je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech.

Sousoší Kočky v Liberci

Sousoší Kočky v Liberci

Barevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou OC Plaza. Svou roztomilostí láká k dovádění děti všeho věku.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky