!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
"> "> Leoš Janácek patrí k nejvýznamnejším tvurcum ceské i svetové moderní hudby
Kultura

Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka

Vydáno 3. července 2019
Ve středu 3. července 2019 uplyne přesně 165 let od narození hudebního skladatele Leoše Janáčka, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval nebo návštěvou kulturních akcí, kde uskyšíte Janáčkovu hudbu. Krásný "Janáčkovský" výlet nabízí obora v Hukvaldech, lázeňské Luhačovice anebo se zajeďte podívat k hájovně, kde se zrodil příběh o lišce Bystroušce.

Hudební skladatel, folklorista a pedagog Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech 3. července roku 1854. Tak jako u všech slavných skladatelů se hudba stala součástí Janáčkova života již v ranném věku, kdy zpíval na kůru a hrál na klavír. V jedenácti letech ho otec poslal na studie do Brna, později pokračoval na Skuherského varhanické škole v Praze, na konzervatoři v Lipsku a ve Vídni. Po studiích se vrátil zpět do Brna, stal se ředitelem varhanické školy, působil jako dirigent a velmi brzy zahájil také svou kariéru skladatele.
 

Inspirace v lidových písních

Janáčkův klavírLeoš Janáček patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby a ještě za jeho života úspěšně proniklo jeho dílo do předních středisek světové hudby, zvláště do Anglie a do německy mluvících zemí. Velmi intenzivně se zabýval studiem a sběrem lidových písní zejména ve svém rodišti, ale také na Vsetínsku a v okolí Luhačovic. Při sběru lidových písní si Janáček všímal také tónového spádu lidské řeči, začal zapisovat lidovou mluvu, vznikly jeho nápěvky mluvy, jež se staly součástí jeho kompoziční metody a měly rozhodující význam pro jeho operní tvorbu. Janáčkovy opery jsou v současné době s obrovským ohlasem hrány na celém světě. Zejména Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Liška Bystrouška a Z mrtvého domu patří k nejúspěšnějším. Světoznámé jsou také jeho symfonické skladby Taras Bulba, Balada blanická a zejména Sinfonietta. Za jednu z nejkrásnějších skladeb světové hudby je považována Glagolská mše pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou Janáček napsal ve svých 72 letech.

hrad HukvaldyLeoš Janáček miloval své rodné Hukvaldy. I když zde prožil jen jedenáct dětských let a poté se mu druhým domovem stalo Brno, do svého rodiště se celý život velmi rád vracel. Jezdil sem o letních prázdninách i na Vánoce, v posledních letech svého života cestoval nejraději sám. Zde se rodily skici i hotové partie Janáčkových vrcholných děl Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, symfonie Dunaj, Říkadla, Lašské tance, Mládí a oba dva smyčcové kvartety.

Dnes zde můžete navštívit Janáčkovu expozici v budově staré školy. Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronzu.
 

Za Liškou Bystrouškou do obory v Hukvaldech

Liška BystrouškaVe zdejší oboře s překrásnými alejemi dubů, kaštanů a lip, která je domovem početného stáda muflonů a daňků naleznete pomník Lišky Bystroušky, která připomíná právě slavnou operu Leoše Janáčka.

V obci Hukvaldy můžete navštívit také památník slavného skladatele s dochovanými interiéry z dob Janáčkova života. Podobná expozice se také nachází v Brně, v domku, kde Leoš Janáček žil. Zde se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál a také kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Nedaleko Olomouce objevíte také hájenku v Pavlově, která je místem zrodu bajky o Lišce Bystroušce a následně k vytvoření světově proslulé opery Leoše Janáčka.
 

Hudební vzpomínky na Leoše Janáčka

Vážná hudbaJanáčkova hudba zazní na oblíbeném festivalu Janáček a Luhačovice, který se letos koná od 15. do 19. července 2019. Luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny ožije v tu dobu melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.  Z Janáčkových děl se můžete těšit na Lásku opravdivou anebo program Janáček Všudybyl - zahraje cimbálová muzika Danaj ze sběru lidových písní Leoše Janáčka.

V Hukvaldy se vždy konal festival Janáčkovy Hukvaldy, který byl však v posledních letech přetransformován na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, jenž se koná na konci května v Ostravě a okolí.

Leoš JanáčekDalší pozvánkou je festival Janáček Brno, který se bude konat v termínu 28. 9. až 16. 10. 2020. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Jedinečné muzeum s nádherně dochovanými původními interiéry z dob Janáčkova života. Mimo to je zde také expozice věnovaná hradům, středověku a historii hradu Hukvaldy.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Festival Janáček a Luhačovice 2021

12.7.
17.7.
Festival Janáček a Luhačovice 2021

Od 12. do 17. července 2021 ožije luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.

Hájenka v Pavlově - myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově - myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Další aktuality

17.4.
2021
Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Severní Morava a Slezsko | Příroda
16.4.
2021
Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Severní Morava a Slezsko | Památky
13.4.
2021
K bunkru Na Trati při populární Technotrase povede nová stezka

K bunkru Na Trati při populární Technotrase povede nová stezka

Severní Morava a Slezsko | Památky