Úvod > Aktuality > Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka
"> "> Leoš Janácek patrí k nejvýznamnejším tvurcum ceské i svetové moderní hudby
Kultura

Letošní výročí připomíná 165 let od narození Leoše Janáčka

  • Vydáno3. července 2019
Ve středu 3. července 2019 uplyne přesně 165 let od narození hudebního skladatele Leoše Janáčka, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval nebo návštěvou kulturních akcí, kde uskyšíte Janáčkovu hudbu. Krásný "Janáčkovský" výlet nabízí obora v Hukvaldech, lázeňské Luhačovice anebo se zajeďte podívat k hájovně, kde se zrodil příběh o lišce Bystroušce.

Hudební skladatel, folklorista a pedagog Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech 3. července roku 1854. Tak jako u všech slavných skladatelů se hudba stala součástí Janáčkova života již v ranném věku, kdy zpíval na kůru a hrál na klavír. V jedenácti letech ho otec poslal na studie do Brna, později pokračoval na Skuherského varhanické škole v Praze, na konzervatoři v Lipsku a ve Vídni. Po studiích se vrátil zpět do Brna, stal se ředitelem varhanické školy, působil jako dirigent a velmi brzy zahájil také svou kariéru skladatele.
 

Inspirace v lidových písních

Janáčkův klavírLeoš Janáček patří k nejvýznamnějším tvůrcům české i světové moderní hudby a ještě za jeho života úspěšně proniklo jeho dílo do předních středisek světové hudby, zvláště do Anglie a do německy mluvících zemí. Velmi intenzivně se zabýval studiem a sběrem lidových písní zejména ve svém rodišti, ale také na Vsetínsku a v okolí Luhačovic. Při sběru lidových písní si Janáček všímal také tónového spádu lidské řeči, začal zapisovat lidovou mluvu, vznikly jeho nápěvky mluvy, jež se staly součástí jeho kompoziční metody a měly rozhodující význam pro jeho operní tvorbu. Janáčkovy opery jsou v současné době s obrovským ohlasem hrány na celém světě. Zejména Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Liška Bystrouška a Z mrtvého domu patří k nejúspěšnějším. Světoznámé jsou také jeho symfonické skladby Taras Bulba, Balada blanická a zejména Sinfonietta. Za jednu z nejkrásnějších skladeb světové hudby je považována Glagolská mše pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou Janáček napsal ve svých 72 letech.

hrad HukvaldyLeoš Janáček miloval své rodné Hukvaldy. I když zde prožil jen jedenáct dětských let a poté se mu druhým domovem stalo Brno, do svého rodiště se celý život velmi rád vracel. Jezdil sem o letních prázdninách i na Vánoce, v posledních letech svého života cestoval nejraději sám. Zde se rodily skici i hotové partie Janáčkových vrcholných děl Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, symfonie Dunaj, Říkadla, Lašské tance, Mládí a oba dva smyčcové kvartety.

Dnes zde můžete navštívit Janáčkovu expozici v budově staré školy. Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronzu.
 

Za Liškou Bystrouškou do obory v Hukvaldech

Liška BystrouškaVe zdejší oboře s překrásnými alejemi dubů, kaštanů a lip, která je domovem početného stáda muflonů a daňků naleznete pomník Lišky Bystroušky, která připomíná právě slavnou operu Leoše Janáčka.

V obci Hukvaldy můžete navštívit také památník slavného skladatele s dochovanými interiéry z dob Janáčkova života. Podobná expozice se také nachází v Brně, v domku, kde Leoš Janáček žil. Zde se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál a také kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Nedaleko Olomouce objevíte také hájenku v Pavlově, která je místem zrodu bajky o Lišce Bystroušce a následně k vytvoření světově proslulé opery Leoše Janáčka.
 

Hudební vzpomínky na Leoše Janáčka

Vážná hudbaJanáčkova hudba zazní na oblíbeném festivalu Janáček a Luhačovice, který se letos koná od 15. do 19. července 2019. Luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny ožije v tu dobu melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.  Z Janáčkových děl se můžete těšit na Lásku opravdivou anebo program Janáček Všudybyl - zahraje cimbálová muzika Danaj ze sběru lidových písní Leoše Janáčka.

V Hukvaldy se vždy konal festival Janáčkovy Hukvaldy, který byl však v posledních letech přetransformován na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, jenž se koná na konci května v Ostravě a okolí.

Leoš JanáčekDalší pozvánkou je festival Janáček Brno, který se bude konat v termínu 28. 9. až 16. 10. 2020. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Janáček Brno 2022

2.11.
20.11.
Janáček Brno 2022

8. ročník festivalu se odehraje v termínu 2. 11. – 20. 11. 2022. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program, jímž se prolíná téma „Quo vadis“.

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty