Hrusice

Prozkoumejte obec Hrusice mezi Prahou a řekou Sázavou a nabídku turistických atraktivit. Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. V Ladově kraji je řada významných historických a kulturních památek. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Oblíbené v obci

Obec Hrusice se nachází 11 km jihovýchodně od Říčan v turistické oblasti Posázaví. Josef Lada čerpal inspiraci z tohoto regionu po celý svůj život a oblast mezi Hrusicemi a Prahou označil za nádherný kraj. Nejvýznamnější hrusickou  památkou je kostel svatého Václava. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Památník Josefa Lady v Hrusicích, Mikešův pomníček v Hrusicích a další památky. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. 

V okolí můžete využít téměř 150 km značených cyklotras, které vedou přes turisticky významné cíle. Cyklotrasy jsou vhodné pro rodinnou turistiku a využívají železnici z Prahy-hlavního nádraží do Benešova, která tvoří osu Ladova kraje. Pantograf totiž umožňuje, aby cyklista cestoval se svým kolem. Cyklotrasy Ladova kraje jsou napojeny na dálkové cyklotrasy Praha-Vídeň, Praha-Brno a na Posázavskou trasu. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Hrusice

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.
Hrusice, Středočeský kraj

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.
Hrusice, Středočeský kraj

U hastrmana Leknínka na Vlčím Halíři

V pohádkových Hrusicích na II. zastávce Stará cihelna směrem na Vlčí Halíř, vás čeká scenérie zvířátek a pohádkových bytostí. Scenérie inspirovaná nevšední krajinou Ladovských tajemství vás vtáhne do dětského světa.
Hrusice, Středočeský kraj

Hrusická ekostezka v zahradě Památníku Josefa Lady

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny zve malé zvídavé návštěvníky ke zdolání Hrusické ekostezky, která nabízí hrátky s přírodními živly. V provozu je stezka celoročně, tj. v různou roční dobu a za různého počasí. Najdete ji v zahradě Památníku.
Hrusice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Hrusice

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Už jste někdy spali ve skleněném domečku v korunách košatých stromů s 360° výhledem? Jeden takový se nachází v malebné přírodě na ovčí pastvě u Hrusic, nedaleko od Prahy.
Hrusice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.

Vydejte se na výlety z Uhlířských Janovic

Uhlířské Janovice, ležící jihozápadním směrem od Kutné Hory, jsou městem obklopeným rybníky a nezkaženou přírodou. Jezdí tu málo aut, a tak se na svých procházkách po okolí nemusíte bát nepříjemného hluku. V nedalekém Kácově si můžete půjčit loď a spustit se po Sázavě až do Českého Šternberka.