Úvod > Aktuality > Kampaň Muzea a 20. století připomíná 30 let od sametové revoluce
Kultura

Kampaň Muzea a 20. století připomíná 30 let od sametové revoluce

  • Vydáno20. listopadu 2019
V roce 2019 si připomínáme události spojené se sametovou revolucí a rozsáhlé změny, které s sebou před třiceti lety přinesla. Asociace muzeí a galerií České republiky proto vyhlásila pro rok 2019 v rámci cyklu Muzea a 20. století mediální kampaň na téma „Muzea a rok 1989: 30 let od sametové revoluce“. Do letošního ročníku se zapojilo na 60 institucí s více než 70 projekty.
Sametová revoluceV roce 2019 si připomínáme události spojené sesametovou revolucí a rozsáhlé změny, kterés sebou předtřiceti lety přinesla. Především příběhy listopadových dní roku 1989 představují muzea a galerie v daných regionech nejčastěji výstavami autentických fotografiíčifilmových záběrů, doplněných informacemi z dobového tisku. Jako doprovodné programy pořádají koncerty, přednášky a diskuze spamětníky, historiky i ekonomy. Připomínají si také každodenní život v době normalizace. Zajímavým způsobem prezentace minulého období je předčítání textů z knih zakázaných autorů nebo připomenutí příhraniční spolupráce disidentů ze zemí bývalého Východního bloku.

havel na hradNěkteré instituce se primárně zaměřily na tu část populace, která zná předlistopadovou éru již pouze zprostředkovaně. Ve spolupráci s místními školami tak například ukázaly pohled žáků na přelomové události formou záznamu vzpomínek jejich rodičů a prarodičů. Informace o cyklu Muzea a 20. století a přehled všech přihlášených projektů do mediální kampaně „Muzea a rok 1989: 30 let od sametové revoluce“ jsou zveřejněny na webových stránkách muzea20stoleti.cz. Neváhejte a pojďte spolu s muzejníky slavit a připomínat si události nedávné doby, vzdělávat se či se jen tak potěšit v rámci zajímavých akcí.


Na jaké zajímavé výstavy se vydat

vánoce 70Například Národní muzeum připravilo měkolik výstavních projektů na téma "listopad 89". Výstava "Říká se jí sametová" se zaměřuje na některá pro tehdejší společnost důležitá témata v období před sametovou revolucí, jakými byly např. vyprázdněnost politiky, ekologie, náboženská obroda anebo proměny kultury. V Nové budově Národního muzea najdete hned dvě výstavy připomínající události před 30 lety: Výstava "Sametová revoluce: Zpátky do lavic" představuje vybrané poslance zvolené ve svobodných volbách a vrací je zpět do lavic Federálního shromáždění. Výstava "Sametová revoluce: Poprvé svobodně" prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989–1990. Doprovodný program k oběma výstavám proběhne v sobotu 30. listopadu.

socialistický senDalším počinem Národního muzea je Sametová simulace: Tribuna, Federál, Kabinet – prostorová zážitková instalace s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 na Letenské pláni.

Připomínka semilských disidentů, unikátní záběry ze semilských listopadových demonstrací, sbírka plakátů z prvních svobodných voleb ... to vše naleznete na výstavě Sametová revoluce v semilských souvislostech v Pojizerské galerii. Jak vypadaly Vánoce v 70. a 80. letech představí výstava v Regionálním muzeu Mělník. Výstava "Socialistický sen – Vize a realita" v Kolíně se zabývá podobou bytové kultury za socialistického Československa od 50. do konce 80. let 20. století. Představuje vývoj interiéru a stěžejní obory designu − nábytek, keramiku, sklo, plasty, textil, spotřebiče pro domácnost či český fenomén tzv. „domácí umění“Důl Michal v Ostravě se stal dějištěm hned dvou unikátních výstavních projektů, které potrvají do konce prosince 2019. Jde o výstavy s názvy Velvet Underground & Několik větTechnické muzeum Brno představuje pomocí výstavy Železná opona historii ostrahy státních hranic od roku 1945 do roku 1989. Najdete zde ženijně-technické zařízení na hranicích i osudy a příběhy konkrétních osob, jejichž životy opona ovlivnila.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura