Úvod > Aktuality > Noc kostelů 2019: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů 2019: místa, která stojí za vidění

Vydáno 21. května 2019 Památky
Od roku 2009, kdy se Noc kostelů v Česku konala poprvé, narostl počet z pouhých 25 na letošních bezmála 1 500 míst. Z chrámů, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad jsme vybrali pár tipů, které by večer v pátek 24. května neměly uniknout vaší pozornosti.
Ve větších městech to návštěvníci jedenáctého ročníku Noci kostelů mají jednoduché, otevřených chrámů a svatyní s bohatými programy se nabízí tolik, že je během jediného večera nestihnete obejít. Tak je tomu například v kostelech Plzeňské diecéze anebo v kutnohorských chrámech. Velké množství kostelů bude otevřeno také v Praze, mnoho z nich nabídne zajímavý program.

Návštěvníky čeká pestrá nabídka programů, kromě tradičních prohlídek kostelů, výstupů na věže, koncertů, výstav, tanečních vystoupení se můžete těšit i na netradiční nabídky. Jaké to jsou?
 

Poznávací soutěžní trasy Brněnské diecéze

BrnoBrněnská diecéze nabídne hned několik poznávacích soutěžních tras, kde je možné sbírat razítka do poutnických pasů. V jihomoravské metropoli se můžete vydat na cestu O Panně Marii, ochránkyni Brna, která spojuje 6 kostelů, nebo na širší okruh spojující 12 kostelů či jiných objektů s názvem Odraz 30 let svobody v brněnských křesťanských dílech.

Cyklotrasa Po stopách předků nabízí jak okruh pro děti (Černovice, Faměrovo nám.- Komárov, sv. Jiljí - H. Heršpice, sv. Klement M. Hofbauera), tak i pro dospělé (Brno: Černovice - Komárov - H. Heršpice - Blučina - Židlochovice). Další nabídkou je poutní cesta Cyrilometodějská stezka, která propojí Bílovice, Adamov a Křtiny. Ve Znojmě je připravený zábavný program pro děti Po stopách misionářů.

Hrad VeveříDalší zajímavou nabídkou jsou programy v hradních a zámeckých kaplích v Jevišovicích, Lechovicích, Náměšti nad Oslavou, v kapli Panny Marie u hradu Veveří či stezka za svitu svící v Rosicích v poutní kapli Nejsvětější Trojice nad městem. Ve Vranově u Brna vás čekají komentované prohlídky lichtenštejnské hrobky a program barokní hudby.
 

Novinky a zajímavosti Pražské diecéze

Praha chrám MikulášeV Praze se do Noci kostelů poprvé zapojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, kostel Panny Marie Pomocné a Santiniho kostel sv. Kajetána v Nerudově ulici na Praze 1. V kostele sv. Haštala na Starém Městě se můžete seznámit s problematikou restaurování a obnovy Brokoffova sousoší Kalvárie a hlavního oltáře. V kostele sv. Apolináře na Novém Městě si můžete vyslechnout svědectví matky Lucie Tartary, abatyše klauzulovaného kláštera „Naší Paní nad Vltavou“ z Poličan.

Týhn PrahaZ netradičních programů si můžete vybrat například ochutnávky mešních vín (kostel sv. Petra Na Poříčí či kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše v Kobylisích), arménská liturgická hudba zazní v kostele sv. Ducha na Starém Městě, žehnání domácích mazlíčků se uskuteční v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých v Záběhlicích a "druhý život záclon" poznáte v Husově kapli v Libni, kde bude probíhat ekologická šicí dílna.

Netradiční nabídkou hlavního města bude také Kinobus DPP, ve kterém budete moci shlédnout premiéru dokumentárního filmu režiséra Wima Wenderse: Papež František: Muž, který drží slovo a film Mezi řádky. Do pojízdného kina můžete nastoupit na Chodově u kostela sv. Františka z Assisi.
 

Noc kostelů na kole v Hradci Králové

Na koleV Hradci Králové se po loňském úspěchu organizátoři rozhodli zopakovat Noc kostelů na kole. Itinerář letos povede z Hradce Králové přes Pouchov, Černilov, Číbuz, Smržov, Holohlavy, Lochenice a zpět do Hradce a na 44 km dlouhé trase je naplánována návštěva 8 kostelů.

V každém kostele bude na  cyklopouníky čekat krátký program a za navštívení kostela dostanou cyklisti památeční razítko do poutnického pasu.
 

Pestrý program Českobudějovické diecéze

České BudějoviceZ programů Českobudějovické diecéze vybíráme netradiční prohlídku půdních prostor a krovu v kostele sv. Rodiny v Českých Budějovicích. V kostele Obětování Panny Marie se můžete těšit na koncert renesanční hudby a vernisáž výstavy obrazů Františka Bárty Venkovské události. V krajském městě na jihu Čech můžete letos poprvé navštívit pravoslavnou kapli Všech Svatých země české na Husově třídě u Výstaviště. Noc kostelů bude zakonečna o půlnoci u kašny na náměstí Přemysla Otakara II. společnou modlitbou křesťanských církví. 

nepomucký nepomukPo stopách sv. Jana Nepomuka Neumanna se můžete vydat do Prachatic, kde bude možné si prohlédnout jeho rodný dům a dále hospicovou kapli, které je tomuto světci zasvěcena. V Suchdolu nad Lužnicí se bude konat přednáška víno v Bibli a v kostele sv. Anežky České v Českých Velenicích je možné "humornou formou při prochutnávání vín najít moudrost, která se skrývá v Bibli." V kostele sv. Šimona a Judy v Brlohu-Kuklově si můžete sami vyzkoušet výrobu hostií. Víte, kdo je „turiferář“ a „navikulář“? Ukázka zapalování kadidelnice a její použití při mši svaté proběhne v kostele sv. J. NepomuckéhoNepomuku.

V Jindřichově Hradci se můžete v proboštském kostele těšit na koncert Hradišťanu a na místním proboštství pak navštívit kavárničku. Milovníci cestování se mohou vydat do Dačic, kostel sv. Antonína Paduánského zde připravil vyprávění Františka talíře o putování do Santiaga de Compostela.
 

Olomoucká arcidiecéze slaví několik výročí

Večerní OlomoucV letošním roce si Olomouc připomíná významné výročí, a to 200 let od nástupu Rudolfa Jana Habsbursko-Lotrinského do úřadu olomouckého arcibiskupa. Další výročí, které si v této arcidiecézi připomenou, je 1150 let od úmrtí sv. Cyrila a vytvoření samostatné církevní provincie v čele se sv. Metodějem v roce 869.

Poprvé se v Olomoucké arcidiecézi letos otevře kostel na Libavé ve vojenském prostoru, který byl poničený vojáky a znovu opravený. Novinkou bude také barokní kostel v Jesenci od známého stavitele Santiniho Aichla nebo hradní kaple na hradě Bouzov. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i vzácné raně gotické fresky v kostele v Mostkovicích nebo největší mozaiku v ČR – nový oltářní mozaikový obraz o rozloze 100 m² ve stylu světoznámého výtvarníka Marko Rupnika v kosteleKarolince. Otevřou se také prostory, které jinak běžným návštěvníkům zůstávají skryté. Jednat se bude o kapli ve Fakultní nemocnici, kapli v azylovém domě Samaritán a dále kapli v klášteře premonstrátek na Svatém Kopečku a v klášteře sester klarisek ve Šternberku.

Uherské HradištěZajímavostí olomoucké Noci kostelů bude např. otevřená biskupská kaple s vystaveným unikátním dílem, „Chlebovým Kristem“, tj. plastikou hlavy ukřižovaného Krista, vyrobenou z chlebové hmoty ve věznici v Uherském Hradišti na počátku komunistické diktatury, anebo již neexistující kostel sv. Petra a Pavla, zbořený v 18. století a vyznačený v půdorysu na nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UP. V Hranicích bude otevřena jediná původní vojenská kaple v ČR, kaple sv. Barbory v kasárnách generála Zahálky. Pro návštěvníky je tu připraven koncert žesťového kvintetu Vojenské hudby Olomouc. Program v Břestu v okrese Kroměříž se zaměří na řeholnice a lidé budou moci také odeslat „poštu do nebe“.
 

Skvosty Ostravsko-opavské diecéze

Frýdek MístekTradičně velký zájem se očekává například v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, kde bude zpřístupněna krypta s ostatky utonulých poutníků a kněží. V ostravské katedrále bude probíhat soutěž, kde výherce může získat mimořádný výstup až na věž katedrály, která není bežně přístupná. V Českém Těšíně bude zase možné navštívit kavárnu ve věži.

kostele Panny Marie, Královny posvátného růžence ve farnosti Ostrava Hrabůvka jste zváni na módní přehlídku, na které bude představena kostelní móda v průběhu liturgického roku. Seznámíte se také se symbolikou, vývojem a barevným rozlišením  bohoslužebných oděvů, dále s liturgickými předměty a knihami používanými během církevního roku.

Kostel OstravaV kostele Luterské evangelické církve v Českém Těšíně bude připraven šábesový večer a evangelizační program Bible v souvislosti se službou uzdravování, který bude zakončen modlitbou za nemocné. Poprvé bude v rámci Noci kostelů otevřený kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné, který byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku

V Ostravě se budete moci podívat na jediný ikonostas, který se nachází v pravoslavné kapli sv. Andělů strážných. Asi 6 km dlouhá procházka kolem kaplí s komentovaným výkladem čeká návštěvníky v Hladkých Životicích. Ve Fulneku-Stachovicích na Novojičínsku provede návštěvníky programem „osobně“ sv. Kateřina a ve stejnojmenném kostele si lidé budou moci zahrát farní pexeso s otcem Slavem.
Exerciční dům a Domeček na Svaté Hoře v Příbrami

Exerciční dům a Domeček na Svaté Hoře v Příbrami

V exercičním domě na Svaté Hoře v Příbrami, který slouží převážně na pravidelné exercicie - duchovní cvičení, se mohou ubytovat jak poutníci, tak i jednotlivci.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Kaple sv. Judy Tadeáše v Dobřichovicích

Kaple sv. Judy Tadeáše v Dobřichovicích

Kaple sv. Judy Tadeáše tvoří západní křídlo dobřichovského zámku.

Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie - Libeňský zámeček

Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie - Libeňský zámeček

Památkově chráněná zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v průběhu rokokové přestavby Libeňského zámku v roce 1770.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Procházka po stopách pověstí Lanškrounska. Město Lanškroun nabízí řadu tajemných míst. Po jejich stopách se vydejte z náměstí Aloise Jiráska. Zde se nachází lanškrounský zámek, který je prý tajnou podzemní chodbou spojen s Novým zámkem u Rudoltic.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně

Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně

Chcete se dozvědět více o obci Dolín u města Slané a prohlédnout si kostel sv. Šimona a Judy zblízka? Pak využijte prohlídku kostela s průvodcem.

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Z důvodu rekonstrukce kostela sv. Jakuba je Rodná světnička Bohuslava Martinů po rok 2019 uzavřena.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou v letošním roce 2015 poprvé zpřístupněny nově zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z r. 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.