Úvod > Aktuality > Festival dobrého jídla, kvetoucí truhlíky i zachráněné památky: jak se žije okrašlovacím spolkům

Festival dobrého jídla, kvetoucí truhlíky i zachráněné památky: jak se žije okrašlovacím spolkům

Vydáno 12. května 2019 Památky
Sází stromy, sady a aleje, vydávají pohlednice, organizují festivaly, výlety a trhy, budují naučné stezky, opravují drobné památky a všemožně se snaží zvelebit své okolí: tak vypadá běžný život okrašlovacích spolků. Kde se vzaly, co dokázaly a která místa jsou díky nim hezčí?
Chcete naplnit život něčím příjemným a užitečným? Založte okrašlovací spolek, rozhodně nebudete první ani poslední. Jejich počet se totiž stále rozrůstá a podobných sdružení dnes existuje přibližně 200. Jejich móda se zrodila po polovině 19. století; zřejmě vůbec nejstarší okrašlovací spolek vznikl v roce 1861 v Kutné Hoře, během dalších let se připojily spolky v Červených PečkáchDomažlicích, Kosmonosích, Jičíně i jinde. Dnes prožívají svou renesanci, i když členství v okrašlovacím spolku není tak prestižní záležitostí jako kdysi. Mnozí naopak vítají, když mohou svou práci dělat anonymně, ve volném čase a bez větší pozornosti okolí.
 

Malé velké dobré skutky

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu například vydává bulletin a pořádá akce, které mají připomenout krásná a významná, ale zapomenutá nebo zdevastovaná místa. Na Zbraslavi okrašlovači postavili dětské hřiště, vybudovali schodiště a upravili nábřeží, v Jílovém u Prahy zase opravili altán na vyhlídce, kapličku u nádraží i studánku a u ní postavili lavičku.

Maličkosti, říkáte si? Pro ty zdaleka možná, ale pro místní je snaha udělat ze svého města či obce hezčí a příjemnější místo k životu důležitá. Ostatně díky okrašlovacímu spolku ve Znojmě kdysi vznikl například lesopark v Gránickém údolí ve strmých svazích nad řekou Dyjí. Upravené cesty a pěšiny s řadou můstků a vyhlídek spojily centrum města a Znojemský hradrotundou sv. Kateřiny s Hradištěm sv. Hippolyta, a proměnily tak celé údolí v romantické místo k procházkám i k odpočinku. Okrašlovací spolek existuje i dnes, jedním z novodobých úspěchů bylo vydláždění Masarykova náměstí historickými kočičími hlavami. Podobně v Havlíčkově Brodě kdysi založil okrašlovací spolek Budoucnost stejnojmenný park kolem rybníka Hastrman se secesním pavilonem, kde při revitalizaci přibylo dětské hřiště, odpočinkový koutek a další malebná zákoutí.
 

Park, památky i secesní kostýmy

U zrodu půvabného Terčina údolí u Nových Hradů sice žádný spolek nestál, zato teď se díky iniciativě místních lidí mění k lepšímu; o známý park se stará místní okrašlovací spolek společně s dobrovolníky, ochránci přírody, skauty a hasiči. O kulturní dědictví předchozích generací se snaží pečovat i členové Starokolínského okrašlovacího spolku, kteří společně s obcí Starý Kolín a kolínskou farností i za pomoci veřejné sbírky obnovili dvě krásné barokní kaple a brány v areálu kostela sv. Ondřeje. okrašlovací spolek z Libenic se podílí na záchraně nebovidské tvrze a Mníšek pod Brdy zase má díky členům spolku mapu města a jeho okolí s vyznačením a popisem pamětihodností.

Trochu jinou náplň má okrašlovací spolek v Luhačovicích; jeho členové a členky si zvolili jméno Calma podle Marie Calmy Veselé, pěvkyně a spisovatelky, která ve zdejších lázních působila na počátku 20. století. Spolek pořádá kulturní programy a účastní se společenských akcí, které vylepšuje vystoupeními v replikách historických kostýmů, převážně z období secese. Spolek proto provozuje půjčovnu historických kostýmů a módních doplňků.
 

Oživlá židovská ulička v Prostějově

Nejen „vyzdobováním města stromovím“ se zabývá okrašlovací spolek v Prostějově, organizace s více než stočtyřicetiletou historií. Oblíbená je například akce Restaurant Days, pořádaná třikrát nebo čtyřikrát do roka. Nejde o festival dobrého jídla a nápojů, jaký znáte odjinud: tady lidé doma připraví co jim chutná a pak na jednom místě – na zahradě nebo třeba v restauraci Národního domu – své dobroty nabízí ostatním. Spolek pořádá také Jiřinkové nebo Dýňové slavnosti, vysazuje stromy a na vnitřní stěnu městských hradeb ve Školní ulici nechal namalovat iluzivní obrazy židovských domů, které tu kdysi stávaly.

Od podlahy vzali zkrášlování města členové spolku v Dobříši: kromě tanečních čajů, obnovení Muzejní noci a dalších akcí láká všechny zájemce k soutěži Rozkvetlá Dobříš. Zájemci se mohou hlásit do konce května, důležité je mít vlastní předzahrádku nebo pozemek (případně najít takový, jehož majitel s úpravami souhlasí) a vybudovat nebo obnovit předzahrádku, záhon či jiné kvetoucí prostranství.
 

Místa která by bez okrašlovacích spolků nevznikla

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámek Hradec nad Moravicí - zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí - zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Tyršův dům - Michnův palác v Praze

Tyršův dům - Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Zámek Raduň - perla novogotického romantismu

Zámek Raduň - perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Lesopark Martinská stěna

Lesopark Martinská stěna

Lesopark nesoucí název Martinská stěna byl zbudován patrně již za první republiky, kdy o toto místo pečoval tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. I přes dlouhé období úpadku se podařilo lesopark obnovit a dnes patří k nejoblíbenějším částem Dobřan.

Zahradnictví u Kopřivů v Šebrově

Zahradnictví u Kopřivů v Šebrově

Zahradnictví u Kopřivů v obci Šebrov není jen obyčejnou prodejnou květin, stromků a keřů. Během roku se zde pořádají zajímavé akce pro veřejnost a nejen dětem udělají radost zdejší veselá zvířátka.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Hradební systém města Prachatice

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází nučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.

Komentované prohlídky historickým centrem Mníšku pod Brdy

Komentované prohlídky historickým centrem Mníšku pod Brdy

Chystáte návštěvu Mníšku pod Brdy a rádi byste se o něm a jeho historii něco dozvěděli? Chcete se s přáteli, rodinou projít po městě a přivítali byste odborný komentář místního obyvatele? Domluvte si prohlídku s místními průvodci.

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Tichánkova rozhledna na hoře Tábor u Lomnice nad Popelkou

Tichánkova rozhledna na hoře Tábor u Lomnice nad Popelkou

Vrch Tábor (678 m.n.m.) s rozhlednou je dominantou nejbližšího okolí Lomnice nad Popelkou. Rozhledna poskytuje nádherné kruhové výhledy do širokého okolí. Spatříte odtud nejen celý Český ráj, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory i téměř 100 km vzdálenou Prahu.

Vrch Tábor s rozhlednou u Lomnice nad Popelkou

Vrch Tábor s rozhlednou u Lomnice nad Popelkou

Jižně od Lomnice se tyčí vrch Tábor. Na vrcholek k baroknímu kostelu Proměnění Páně a turistické chatě s rozhlednou vás dovedou cihlové kapličky, lemující křížovou cestu.

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení. Přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba.

Rozhledna Hard

Rozhledna Hard

V Sokolově najdete krásnou vyhlídku na návrší zvaném Hard. Koncem 19. století tu býval městský hřbitov, potom střelnice nebo kamenný vyhlídkový gloriet. V roce 1907 se však místní okrašlovací spolek rozhodl přestavět gloriet na opravdovou rozhlednu.

Bertino údolí v Ústí nad Labem

Bertino údolí v Ústí nad Labem

Bertino údolí je romantické a přírodovědně zajímavé území téměř v centru města Ústí nad Labem, kterým protéká Stříbrnický potok. Bertino údolí bylo kdysi součástí samostatné obce Stříbrníky. Svůj název získala obec díky tomu, že se zde ve středověku kutalo stříbro.

Bratrské oltáře

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Smetanovy sady Hořice

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Bismarckova rozhledna u Chebu

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony - stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

V obci Pernink v Karlovarském kraji najdete obnovený lesopark, významnou přírodní památku, která v daném místě vznikla v období mezi světovými válkami. Díky nově vybudované naučné stezce s informačními panely je vhodnou vycházkovou trasou nejen pro místní občany, ale i pro příchozí turisty.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec nabízí relax, zábavu i poznání pod širým nebem v krásném parkově upraveném areálu s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.