Mnichovice

Malebná krajina, kde své náměty čerpal malíř Josef Lada: to je Ladův kraj a městečka Hrusice, Říčany, Senohraby, Ondřejov a Velké Popovice. K nim se řadí i Mnichovice, známé z knížky o černém kocourkovi Mikešovi: do Mnichovic jeli Mikeš s Pašíkem na pouť na trakaři.

Mnichovice: velryba v kostele

Mnichovice leží ve středních Čechách jihovýchodně od Prahy a Říčan. Za vidění stojí zajímavá kazatelna ve tvaru velryby, kde je na spodní části její rozevřené tlamy vyobrazena podoba Jonáše; prohlédnete si ji v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup, k dalším zajímavým místům vede naučná stezka Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600.
 

Kraj Josefa Lady a kocourka Mikeše

Pohádkový region Ladův kraj vám představí místa, která znáte z obrazů a ilustrací Josefa Lady. Oblíbenému malíři a spisovateli se staly nevyčerpatelnou inspirací především rodné Hrusice, kde můžete navštívit Památník Josefa Lady. Na výlet do okolí láká řada značených tras, například Cesta kocoura Mikeše. Vede také přes Mnichovice, kam jeli Mikeš s Pašíkem na Mariánskou pouť na trakaři a pak se slavně vraceli do Hrusic na motocyklu, další zastávkou je Žižkův dub v Myšlíně.
 

Na lyže, do hvězdárny nebo do pivovaru

Mnichovice jsou oblíbeným místem pro turistiku, chataření a další aktivity. Okolními lesy prochází naučná stezka Voděradské bučiny, v zimě křižují krajinu upravené stopy pro běžkaře. Vyhlášený je i lyžařský areál Šibeniční vrch, kam se z Prahy po dálnici dostanete pouze za 20 minut. Víte, že na jeho vrcholku skutečně stávalo popraviště? K oblíbeným místům Ladova kraje patří také ondřejovská hvězdárna nebo pivovar ve Velkých Popovicích, který láká na prohlídky s ochutnávkou.

Turistická informační centra


Turisticko naučná stezka Krásné Vyhlídky

Nová pěší stezka spojuje středočeské obce Mnichovice, Struhařov a Klokočnou a nabízí výhledy do středních Čech – krásné vyhlídky. Trasa stezky je dlouhá 9,2 km.
Mnichovice, Středočeský kraj

Zahrady Myšlín u Mnichovic – relaxační eko farma

Přijeďte si odpočinout do zahrad v Myšlíně u Mnichovic, dát si výbornou kávu, domácí limonády nebo koláče a vyberte si zeleninu nebo ovoce pěstované s láskou a bez chemie.
Mnichovice, Středočeský kraj

Cyklostezka z Mnichovic do Prahy

Cyklotrasa nazvaná Do Prahy na kole vede ze středočeských Mnichovic do Prahy. Celkem měří 14,3 kilometrů a dovede cyklisty na okraj Prahy do Kolovrat,
Mnichovice, Středočeský kraj

Zittův mlýn v Mnichovicích

Zittův mlýn na Struhařovském potoce je jednou z nejstarších roubených staveb ve Středočeském kraji. Od roku 1996 je veden jako kulturní památka České republiky.
Mnichovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví