!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Socha markraběte Jošta v Brně
Socha markraběte Jošta v Brně
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.
Návrh sochy vybrali brněnští radní před třemi lety ve veřejné soutěži. Autorem monumentálního díla z bronzu je akademický sochař Jaroslav Róna. Osmimetrová jezdecká socha, jakožto personifikace Odvahy (vedle již stojících soch Spravedlnosti, Umírněnosti a Prozíravosti), završuje projekt soch čtyř platónských ctností, oživujících náměstí u kostela sv. Tomáše.

Realizace sochy stála necelých 7 milionů korun, z toho 1,5 mili­onu přispělo sdružení Jošt Moravský. Finanční sbírky se zúčastnili také členové Mo­ravské národní obce.

Jošt Moravský, moravský markrabě z dynastie Lucemburků a synovec legendárního českého krále Karla IV., to dotáhl ve své kariéře až k absolutním výšinám – na podzim 1410 se stal králem Svaté říše římské. Svému titulu se těšil pouhých pár týdnů, protože začátkem roku 1411 ho skolila smrt.

Město Brno vinou tohoto nečekaného zásahu osudu přišlo o možnost zvýšit radikálně svůj význam – bylo totiž pravděpodobné, že Jošt by říšské stolici vládl právě z moravské metropole. Svým markraběcím sídlem učinil už na začátku své markraběcí dráhy brněnský hrad Špilberk.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
20.9.
23.9.
47. MFF Ekofilm v Brně

47. MFF Ekofilm v Brně

Brno, Jižní Morava
19.4.
25.4.
Brno Art Week 2021

Brno Art Week 2021

Brno, Jižní Morava
22.4.
30.5.
JazzFest Brno 2021

JazzFest Brno 2021

Brno, Jižní Morava
22.5.
23.5.
Minerály Brno 2021

Minerály Brno 2021

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí