Úvod > Aktuality > Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí
Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí
"> "> "> "> "> "> ">

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Vydáno 3. května 2020 Životní styl
Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Nejznámější: svatý Jan Nepomucký z Karlova Mostu

Socha světce Jana Nepomuckého na Karlově mostěPraze je tak známá, že ji do přehledu deseti nejšťastnějších symbolů na světě zařadil i cestovatelský server VirtualTourist.com. Skví se tak vedle pravého ňadra sochy Julie v Casa di Guilietta v italské Veroně, hlav dvaaosmdesáti želv v Chrámu literatury ve Vietnamu nebo prstu mužíčka Mandla v rakouském Klagenfurtu. Bohužel receptů, jak dosáhnout požadovaného štěstí a kam přesně je třeba sáhnout, existuje celá řada, takže to nemusí fungovat.

Kromě plaket na samotné soše, které nosí štěstí univerzálně, si všimněte nedalekého kříže s mříží, zdobenou pěti hvězdami. Zaručený návod ke splnění vašeho přání velí dotknout se prstem každé hvězdy, pak položit levou dlaň na kříž a ještě šlápnout pravou nohou na mosazný váleček vpravo na zemi. Příliš složité? Tak se zkrátka jen dotkněte, třeba to bude fungovat.
 

Jen pro dálkošlapy: slůně na Kralickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte stojí pod vrcholem Králického Sněžníku už bezmála sto let a pro štěstí stačí pohladit je po chobotu. Zádrhel nespočívá v tom, že byste na něj nedosáhli, ale že je to tip určený opravdu jen pro zdatné turisty: nejbližší místa, kam se dá dostat autem a zaparkovat, je ve Stříbrnici, a odtamtud je to ke Slůněti necelých šest kilometrů s převýšením téměř 700 metrů. Tak těžce vydobyté štěstí ovšem má i svou světlou stranu: nechodí sem moc lidí, a tak kouzlo není tak opotřebované.
 

Nejdojemnější: Svatá holčička v Praze

Nevěříte na dotek, ale dáváte přednost psaným vzkazům? I pro vás máme řešení: na Malostranském hřbitověPraze vyhledejte náhrobek Svaté holčičky, jinak Anny Degenové (1848 – 1851). Podle legendy se do její duše vtělil anděl a lidé sem odedávna nosí na lístečcích napsaná svá přání, která jim prý malá Anička plní.
 

Nejbláznivější: starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Koho nebolí kotníky a kolena, ten se pro malý kousek štěstí může vypravit k soše Krakonoše u hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních. Stačí prý usilovně myslet na své přání, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a třikrát obskákat sochu po jedné noze. V okolním parku vzniká díky spolupráci hotelu a Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic pohádkový sochařský ráj; najdete tu třeba perníkovou chaloupku i s čarodějnicí, velblouda, Plaváčka, který před lety záplavu soch odstartoval, a dokonce i nového Krakonoše. I ten plní přání, prý stačí spočítat sochy v pohádkovém parku, pošeptat je Krakonošovi a pak se s přáním na rtech dotknout jeho berly. Ovšem při odchodu z parku nezapomeňte zazvonit na kouzelný zvoneček! Byla by velká škoda, kdybyste zároveň nenavštívili park miniatur Boheminium, leží jen kousek od Krakonoše.
 

Občas nepřítomná: liška Bystrouška v Hukvaldech

Na sochu lišky, která sedí na bludném balvanu u pomníku hudebního skladatele Leoše Janáčkaoboře pod hradem Hukvaldy, mají bohužel kromě lovců štěstí spadeno zloději; nynější liška je už třetí v pořadí. Ale nemějte obavy, štěstí nosí spolehlivě jako originál: svědčí o tom vyleštěné packy, čumák i ocásek. Pokud si přitom budete něco přát, do roka se vám přání splní.
 

Tip pro budoucí rodiče: František a Radegast

Nejlepší metodou při léčbě gynekologických potíží ve Františkových Lázních je procházka do parku. Tam stačí vyhledat sochu Františka alias chlapečka s rybou coby symbolem plodnosti, sedícího na kouli, a sáhnout mu – a teď pozor, nikoli na pindíka, ale na palec levé nohy. Úspěch je prý zaručen!

Zatímco budoucí maminky pojedou do lázní, budoucí tatínkové by měli zamířit do Beskyd, vyšlápnout na Pustevny a vydat se po hřebenovce směr Radhošť. Cestou objevíte sochu boha Radegasta; symbolem splněných přání je Slunce na jeho opasku. Muži, který se ho dotkne, se zaručeně narodí syn. Prý.
 

Štěstí s podmínkou: skřítek Gottstein na Lokti

Bubáky a kuriozitami se město i hrad Loket se jen hemží, a k hradní strašidelné čeládce patří i skřítek Gottstein. Sochu jedné z loketských legendárních postaviček, vládce loketských skal, kamenů a přízraků, najdete přímo na hradním nádvoří. Když mu prý pohladíte bradku a pro jistotu ještě přispějete drobnou mincí do hradní kasičky, ochotně vám splní tajné přání. Nechtějte ovšem vědět co se stane, když mu sáhnete na kyj – chytne se vás smůla a nepustí!
 

Nejpošahanější: andělíček „pošahánek“ z Plzně

Když obejdete kostel svatého Bartoloměje na náměstí RepublikyPlzni pěkně kolem dokola, objevíte mříž a za ní barokní sousoší. K němu se nedobývejte, pro lovce štěstí je mnohem důležitější jedna z hlaviček andělíčků, které mříž zdobí. Toho, který splní každé přání, poznáte na první pohled, ne nadarmo se mu říká „ošahánek“ nebo „pošahánek“. Zázračné kousky prý provádí od chvíle, co se v kostele ženil plzeňský kat. Protože coby muž nečistého řemesla do kostela nesměl, u oltáře jej zastupoval jeho přítel a skutečný ženich se modlil u venkovního oltáře. Při vstávání se zachytil jednoho andělíčka na mřížích – a hle, legenda byla na světě.
 

Jedno šlápnutí pro štěstí: podkova v Náchodě

Na Karlově náměstíNáchodě mají v dlažbě zasazenou podkovu pro štěstí. Říká se, že ji tu ztratil kůň krále Fridricha Falckého, když tudy prchal po prohrané bitvě na Bílé hoře, ale kdoví? Jisté je ale to, že když se na ni postavíte a budete si něco přát, přání se vám splní – a v informačním centru dokonce můžete získat pamětní razítko s tímto symbolem.
Plzeňský andělíček pro štěstí

Plzeňský andělíček pro štěstí

Andělíček pro štěstí, na jehož zaručené účinky se často stojí pokorně ve frontě zájemců o přízeň osudu, je jedním z fenoménů katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí.

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova Mostu

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova Mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Mimo hlavní trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. V hrobě označeném „Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice“ leží holčička, do níž se podle legendy vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Cesta andělů Nečtiny

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Ojedinělé objekty kašen podle návrhu architekta Ondřeje Císlera propojují současnost s tradicí v historickém kontextu náměstí. Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy z plzeňského znaku.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody Českých králů – přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Skřítek Gottstein na Lokti

Skřítek Gottstein na Lokti

Víte, kdo je vládcem loketských skal, kamenů a podsvětí? Podle pověstí je onou mocnou bytostí skřítek Gottstein. Seznámit se s ním můžete na nádvoří hradu Loket, kde byla instalována jeho zvětšená kopie, protože originál je vysoký pouze 30 centimetrů.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání - stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Ztracená podkova koně krále Fridricha Falckého nedaleko centra Náchoda prý dodnes nosí lidem štěstí. Říká se, že když se na podkovu postavíte, splní vám, co si v tu chvíli přejete.