Úvod > Aktuality > Antický svět v Česku: 10 tipů, kde si prohlédnout sochy starého světa
Diskobolos
"> Diskobolos "> bohyně Pallas-Athéna "> císař Augustus "> "> bůh Dionýsos "> bůh Neptun v Grebovce "> bůh Zeus (Jupiter) v Olomouci "> fontána zámku Šilheřovice "> zpodobnění Tartaru na zámku Troja "> schodiště zámku Troja: zápas bohů a gigantů (Svržení do Tartaru) "> římská socha běžce
Památky

Antický svět v Česku: 10 tipů, kde si prohlédnout sochy starého světa

  • Vydáno26. května 2022
Také jste milovali Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky anebo jste se zaujetím četli příběhy Trojské války a Odysseova dobrodružství? Pak budete patřit mezi znalce antických bohů, hrdinů a všelijakých stvoření, kterými se to v řeckých mýtech jen hemží. A možná vás naopak zaujal svět starého Říma a vyznáte se v historických osobnostech, filosofii a životním stylu těchto kultur. Pro všechny milovníky antiky máme na Kudy z nudy pozvánku do míst, kde se setkáte s podobami božstev, myslitelů, státníků i sportovců doslova tváří v tvář. Vydejte se s námi objevovat díla starých mistrů od galerií, muzeí, na hrady a zámky i do krásných zahrad.
Expozice antických soch na zámku Duchcov

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Zámecký areál ve Valči na Karlovarsku skrývá mnoho pokladů. Vedle Kuksu disponuje největším množstvím soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Některé je možné uvidět venku, ale většina z nich je prezentována v unikátní audiovizuální expozici.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park v Lysé nad Labem je svou celou rozlohou 21 ha a umístěním na temeni Zámeckého vrchu (220 m n. m.) výraznou krajinnou dominantou. Spolu s architektonickými dominantami objektů zámku, bývalého kláštera bosých augustiniánů a kostela sv. Jana Křtitele vytváří jedinečné panorama.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada patří mezi jižní zahrady Pražského hradu. Leží jižně pod zahradou Na Valech. Najdete zde hudební pavilón a sochařskou výzdobu v podobě antických božstev.

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.