Úvod > Co chcete dělat? > Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích
Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale středeční večery patří již tradičně dospělým. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.
Divadlo Spejbla a Hurvínka baví diváky již 80 let. Divadlo založil v Plzni roku 1930 profesor Josef Skupa a to se stalo  prvním moderním profesionálním loutkovým divadlem u nás.

Loutkové divadlo v pražských Dejvicích je zaměřené především na představení pro děti, ale každou středu od 19 hod uvádí i představení pro dospělé. Jeho oblíbenými hlavními hrdiny jsou, jak již název napovídá, tatínek Spejbl a jeho svérázný syn Hurvínek, reprezentující rozdílný pohled dvou generací na svět. Jejich už tradičním protihráčem je podobný ženský pár, Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička a její pedagogicky zaměřená “bábinka” paní Kateřina Hovorková. Tuto základní čtveřici protagonistů, obklopenou v komediálních příbězích dalšími postavami, doplňuje Spejblovic pes Žeryk.

Repertoár pro děti tvoří jak humorně laděné příběhy ze současného světa, tak i moderně koncipované pohádky. Dospělým jsou určeny komedie satirického ražení. Lotkám propůjčují svůj hlas Martin Klásek a Helena Štáchová, vodí je vodí je Marie Šimsová, Michaela Stejskalová, Alena Macháčková, Květoslava Plachetková, Richard Maška, Ondřej Lážnovský, René Hájek, Josef Ešpandr, Matěj Kopecký, Tomáš Slepánek, Michal Barták.