ÚvodAktualityČesko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana
Kultura

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Poslechněte si audio verzi článku
Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
Když po natočení Amadea Miloš Forman říkal, že filmy o skladatelích neměl nikdy rád, nevěřil jim a nudily ho, kdekdo to považoval za vtip. Brilantní zpracování sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim přitom vůbec nemuselo vzniknout, kdyby Miloš Forman nebyl v listopadu 1979 v Londýně na světové premiéře hry Petera Shaffera Amadeus. Příběh dvou skladatelů a střetu geniality s průměrností ho hluboce zaujal a téměř ihned se rozhodl, že hra bude námětem pro jeho další film.

Amadeus, natočený v první polovině 80. let, nakonec obdržel osm Oscarů, třináct nominací na Oscara a desítky dalších ocenění včetně čtyř Zlatých globů.
 

Forman před Amadeem

Forman byl významnou postavou československé nové vlny. V 60. letech natočil filmy Černý Petr, k němuž skládal hudbu Jiří Šlitr, Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Při jeho natáčení se poznal se svou první ženou, Věrou Křesadlovou, s níž měl dvojčata Petra a Matěje (*1964). V roce 1965 natočil další snímek s hudbou Jiřího Šlitra, a to televizní film Dobře placená procházka, a Lásky jedné plavovlásky s Hanou Brejchovou a Vladimírem Pucholtem, film později nominovaný na cenu Oscar i Zlaté glóby v kategorii zahraniční film. V roce 1967 přišel film z hasičského plesu Hoří, má panenko; i on byl nominován na Oscara a společně s filmy Všichni dobří rodáci a O slavnosti a hostech i na Velkou mezinárodní cenu festivalu v Cannes.

Jenže přišlo Pražské jaro, okupace Československa v srpnu 1968 a Forman se rozhodl odejít do Spojených států. Tam natočil filmové hity Odcházím a Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem. Film získal Oscary v pěti nejdůležitějších kategoriích (nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka, nejlepší film a nejlepší adaptovaný scénář) a společně se snímky Stalo se jedné noci (1934) a Mlčení jehňátek (1991) je jedním ze tří filmů v historii, kterým se něco podobného povedlo. Následoval úspěšný rockový muzikál Vlasy (1979) a drama Ragtime (1981), natočené podle stejnojmenného románu od E. L. Doctorowa. Po nich přišel na řadu Amadeus.
 

Amadeus pod dohledem tajné bezpečnosti

Děj filmu se odehrává ve Vídni osmnáctého století, Miloš Forman si ale pro natáčení záměrně vybral Prahu. „Od roku 1977, kdy jsem se stal americkým občanem, jsem několikrát žádal o vízum, ale vždycky marně. Československá vláda mě odmítala vpustit do země, byť i jen na kratičkou návštěvu,” píše Forman ve své biografii Co já vím? Právě Amadeus všechno změnil, i když hlavní roli hrály peníze: historické uličky Prahy se daly do 18. století přenést snáz a levněji než ulice Vídně nebo Budapešti. Jak podotkl režisér, Praha začátku osmdesátých let se svými ulicemi dlážděnými kamennými kostkami, nedotčenými válkou ani komercí, byla pro filmování ideální. „Stačilo postavit dobové lucerny a mohli jste natáčet,“ vzpomíná výkonný producent filmu Michael Hausman v dokumentu o natáčení Amadea.

Forman sice musel slíbit, že nebude aktivně vyhledávat disidenty, ale při filmování zaměstnal spoustu českých odborníků včetně kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Karla Černého, výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka a dalších členů filmového štábu. Ve filmu poznáte například muzikologa Zdeňka Mahlera, který si zahrál malou němou roli kardinála, režiséra Vladimíra Svitáčka či herce Karla Fialu, Hanu Brejchovou, Karla Effu, Aťku Janouškovou, Zdeňka Srstku, Jiřího Krytináře, Jitku Molavcovou a Pavla Nového.

Formanovi vlastně nevyšel jediný detail, a to natáčení v areálu Pražského hradu, kde v té době sídlil prezident Gustáv Husák. Vedení filmových studií Barrandov v tom ale mělo jasno: „Američané na Hradě? Na to okamžitě zapomeňte.“
 

Amadeus, Praha a dojatý Shaffer

Amadeus se natáčel především v Praze na Hradčanech a v ulicích Malé Strany. Například v úvodní scéně, kde Salieri křičí do potemnělé ulice, poznáte malostranskou Nosticovu ulici. Před císařem Mozart vystoupil ve Valdštejnské zahradě, masky na maškarní ples si vypůjčil v Nerudově ulici, improvizované tržiště vzniklo na Maltézském náměstí a s Constanze se Amadeus oženil v kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Roli sanatoria si zahrála karlínská Invalidovna, natáčelo se také v rezidenci pražského arcibiskupa, mimo Prahu filmaři zamířili také do Arcibiskupského zámku v Kroměříži nebo na zámek Veltrusy.

Forman pod dohledem komunistického režimu a Státní bezpečnosti v bývalém Československu natáčel od ledna do července 1983. Jedině ale díky Praze mohly klíčové scény vzniknout ve Stavovském divadle, tedy v autentickém místě, kde Mozart roku 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho. Úžasný genius loci tohoto jedinečného místa potvrzuje Forman v dokumentu o natáčení Amadea: „Když jsem přijel do Prahy a ukázali nám divadlo, šli jsme tam s Petrem Shafferem. Najednou jsem zjistil, že Peter zmizel. Našli jsem ho schovaného na chodbě, plakal. Dozvěděl se, že stojí přesně na tom místě, kde Mozart osobně dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho,“ uvádí Miloš Forman.
 

Fenomenální úspěch Amadea

Snímek s rozpočtem 18 milionů dolarů byl v USA uváděn s plakátem od Petra Síse a jen ve Spojených státech vydělal za měsíc trojnásobek. O třetinu také vyskočil prodej gramofonových desek s Mozartovou hudbou. Magazín Hollywood Reporter film popsal jako „pohlcující a vizuálně přepychový“. Film pochválil i Roger Ebert, filmový kritik Chicago Sun-Times. „Amadeus je velkolepý film, plný a něžný a zábavný a okouzlující,“ uvedl, „a na konci také smutný, protože v postavě Salieriho vidíme nejen velikost, ale i naše vlastní nedostatky.

Premiéry Amadea se v Londýně zúčastnili princ Charles s princeznou Dianou, kromě Oscarů film získal čtyři Zlaté glóby a další ocenění. V roce 2002 Forman v Praze představil Amadea v nové, digitálně upravené podobě zahrnující navíc také přes 20 minut původně vystřižených scén. Posledním úspěchem bylo zařazení Amadea do Národního filmového registru knihovny amerického Kongresu do společnosti dalších kulturně, historicky či esteticky významných snímků, které by měly být zachovány pro budoucí generace.


 

Spolupráce Mozart & Salieri

Závist dvorního skladatele Antonia Salieriho vůči nevycválanému a drzému Mozartovi s jeho božským hudebním talentem je jen autorská fantazie. Forman a Shaffer v tom jsou ale nevinně: příběh uvedl už v roce 1830 Alexander Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde dokonce Salieri Mozarta zavraždí.

Skutečnost ale byla jiná a jak potvrzuje skladba s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia ve sbírkách Českého muzea hudby, Wolfgang Amadeus Mozart s Antoniem Salierim dokonce spolupracovali. Odborníci o díle věděli, jen dlouho netušili, o kterou skladbu se jedná. Každý z autorů složil dvě sloky, kdy každá má odlišný styl: Mozart svou hudbu psal spíš v pochodovém rytmu, Salieriho část má venkovský nádech.
 

Veselé scénky z natáčení

Baví vás historky z natáčení filmů? Kolem Amadea jich vznikla celá řada. Například když se Zdeněk Mahler v roli kardinála s Vladimírem Svitáčkem, který ztvárnil papeže, vraceli v kostýmech zpět na Barrandov, žehnali z legrace kolemjdoucím z okénka automobilu. Po Praze se pak tvrdilo, že šlo o tajnou návštěvu tehdejšího papeže Jana Pavla II. Ten byl ve stejné době shodou okolností zrovna na návštěvě Polska, takže by to k nám neměl tak daleko.
 

Zajímavosti o natáčení Amadea

  • F. Murray Abraham přišel původně na konkurz na malou roli majitele divadla. Miloš Forman ovšem v té chvíli právě potřeboval někoho, kdo bude číst repliky Salieriho pro uchazeče na roli Mozarta, a Formanovi se zdál Abrahamův přednes tak přesvědčivý a uvolněný, že ho okamžitě obsadil do role Antonia Salieriho.
  • Ani Tom Hulce neměl roli Mozarta jistou: ucházeli se o ni například Mel Gibson, Kenneth Branagh, Mick Jagger, Sam Waterston či Tim Curry a Mark Hamill, kteří v té době tuto roli hráli na Broadwayi.
  • Tom Hulce cvičil denně čtyři hodiny na piano, aby jeho scény u klavíru ve filmu vypadaly věrohodně. A nezaměnitelný Mozartův smích, který tak dokonale Tom Hulce předváděl? Ten vznikl na základě autentických dobových záznamů a odkazů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

Legendární kulaté gramodesky se v Loděnici, obci v polovině cesty mezi Prahou a Berounem, vyrábějí od roku 1951. Přestože se zdálo, že jejich čas nenávratně končí a vystřídají je jiné nosiče, popularita starých vinylů stále trvá. Společnost GZ media jich letos vyrobí osmdesát milionů. Slogan Vinylová deska, ta musí být z Česka tak platí víc než kdy dřív.

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

František Xaver Dušek (Franz Xaver Dussek i Franz Xaver Duschek) (8. prosince 1731 Chotěborky u Jaroměře – 12. února 1799 Praha) byl český hudební skladatel. a pedagog, jeden z nejvýznamnějších cembalistů a klavíristů ve své době. Spolu se svou manželkou Josefínou hostil W. A. Mozarta při jeho pobytech v Praze. Muž, který se ve většině příběhů skrývá za sukněmi své ženy a ve stínu věhlasnějšího kolegy Mozarta.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Ještě než vznikla Česká republika, už pár jejích památek bylo zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, během let další přibývají. V letošním roce řada z nich slaví kulatá či půlkulatá výročí svého zápisu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, jaké novinky si pro rok 2023 připravily.

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Geniální hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart kromě Londýna, Paříže, Říma nebo Berlína několikrát navštívil Prahu. Město si kvůli jeho uvolněné atmosféře zamiloval a při své druhé návštěvě ve Stavovském divadle osobně řídil světovou premiéru opery Don Giovanni. Psal se 29. říjen 1787.

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Arcibiskupský palác v Praze Památky

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

Koupání v Praze: koupaliště, aquaparky a bazény

Prožijete úžasné a neopakovatelné chvíle ve vodním světě, kde načerpáte energii a vitalitu. Praha nabízí možná víc koupališť a míst na koupání, než jste si mysleli! Tobogány, skluzavky, řeky, sauny, vlnobití, vířivky, dětské atrakce ale i klasické venkovní bazény... to vše si můžete můžete užít v Praze během slunného léta.
19. červen 2025 13:00
Letní sporty, Praha

Na festivalu Metronome Prague 2025 zazáří Alanis Morissette

Letošní 8. ročník festivalu Metronome Prague se koná od 19. do 21. června 2025 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Hlavní hvezdou je letos Alanis Morissette, jejíž megahity jako je Thank U, Ironic, You Oughta Know a další, rozezní Výstavištš v live podání! Kanadská královna alt-rocku, kterým v 90. letech rozvířila hudební scénu a stala se idolem přicházející generace hudebnic a hudebníků, se do Prahy vrátí po 17 letech. Na festivalu Metronome přiveze show plnou energie, života a legendárních songů.
19. červen 2025 10:00
Kultura, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
19. červen 2025 6:52
Památky, Praha

Zoo Praha se raduje: chov koní Převalského na Dívčích hradech zažívá nebývalý babyboom

Darchan, Dagšin, Dajan a Delgermá – taková jména dostala v polovině června 2025 čtyři hříbata, tři hřebečci a jedna klisnička, ve výběhu koní Převalského na pražských Dívčích hradech. Kmotry nejnovějších přírůstků v chovu koní Převalského Zoo Praha se stalo mnohokrát oceněné hudební seskupení 4 Tenoři, tedy Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michal Bragagnolo. Jména malým převalákům symbolicky navrhla mongolská veřejnost. Možná i tato hříbata totiž jednou zamíří do Údolí klášterů, země svých předků.
19. červen 2025 6:00
Příroda, Praha

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
18. červen 2025 7:06
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.6. – 22.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královské stříbření Kutné Hory 2025, Prague Ice Cream Festival 2025 – zmrzlinový festival v Praze, Red Bull Kolo Molo v Praze, Masožravý food festival v Botanické zahradě hl. m. Prahy, Slavnost královny Johanky 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. červen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Znáte oblíbené letní byty T. G. Masaryka? Aneb tipy na výlet, kam jezdil na prázdniny i náš první prezident

Když se řekne Masaryk, představíme si vážného pána v klobouku, v koňském sedle nebo na Hradě. Ale kde odpočíval, když sundal sako a státní záležitosti na chvíli zavřel do šuplíku? Vydejte se s Kudy z nudy po místech, kde se vážený a celým národem milovaný prezident alespoň na pár týdnů mohl stát jen obyčejným člověkem na letní dovolené.
17. červen 2025 11:24
Památky, Praha

Přírodní koupání v Praze – tipy, kde si užít vodní radovánky bez chlóru a chemie

Toužíte po koupání v přírodní lokalitě bez chlóru a chemie? Ano, i přímo v Praze se dají najít přírodní zákoutí, která nabízejí letní osvěžení. Ovšem, některá z nich, zvláště u řeky Vltavy, jsou i v parném létě velmi "osvěžující". Říční voda zde totiž proudí svižně a nestihne se ohřát. Další koupací místa najdete například u Hostivařské přehrady anebo v přírodních biotopech, kde je koupání opravdu příjemné. Užijte si léto v Praze u vody!
17. červen 2025 8:22
Letní sporty, Praha