Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana
Kultura

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Poslechněte si audio verzi článku
Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
Když po natočení Amadea Miloš Forman říkal, že filmy o skladatelích neměl nikdy rád, nevěřil jim a nudily ho, kdekdo to považoval za vtip. Brilantní zpracování sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim přitom vůbec nemuselo vzniknout, kdyby Miloš Forman nebyl v listopadu 1979 v Londýně na světové premiéře hry Petera Shaffera Amadeus. Příběh dvou skladatelů a střetu geniality s průměrností ho hluboce zaujal a téměř ihned se rozhodl, že hra bude námětem pro jeho další film.

Amadeus, natočený v první polovině 80. let, nakonec obdržel osm Oscarů, třináct nominací na Oscara a desítky dalších ocenění včetně čtyř Zlatých globů.
 

Forman před Amadeem

Forman byl významnou postavou československé nové vlny. V 60. letech natočil filmy Černý Petr, k němuž skládal hudbu Jiří Šlitr, Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Při jeho natáčení se poznal se svou první ženou, Věrou Křesadlovou, s níž měl dvojčata Petra a Matěje (*1964). V roce 1965 natočil další snímek s hudbou Jiřího Šlitra, a to televizní film Dobře placená procházka, a Lásky jedné plavovlásky s Hanou Brejchovou a Vladimírem Pucholtem, film později nominovaný na cenu Oscar i Zlaté glóby v kategorii zahraniční film. V roce 1967 přišel film z hasičského plesu Hoří, má panenko; i on byl nominován na Oscara a společně s filmy Všichni dobří rodáci a O slavnosti a hostech i na Velkou mezinárodní cenu festivalu v Cannes.

Jenže přišlo Pražské jaro, okupace Československa v srpnu 1968 a Forman se rozhodl odejít do Spojených států. Tam natočil filmové hity Odcházím a Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem. Film získal Oscary v pěti nejdůležitějších kategoriích (nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka, nejlepší film a nejlepší adaptovaný scénář) a společně se snímky Stalo se jedné noci (1934) a Mlčení jehňátek (1991) je jedním ze tří filmů v historii, kterým se něco podobného povedlo. Následoval úspěšný rockový muzikál Vlasy (1979) a drama Ragtime (1981), natočené podle stejnojmenného románu od E. L. Doctorowa. Po nich přišel na řadu Amadeus.
 

Amadeus pod dohledem tajné bezpečnosti

Děj filmu se odehrává ve Vídni osmnáctého století, Miloš Forman si ale pro natáčení záměrně vybral Prahu. „Od roku 1977, kdy jsem se stal americkým občanem, jsem několikrát žádal o vízum, ale vždycky marně. Československá vláda mě odmítala vpustit do země, byť i jen na kratičkou návštěvu,” píše Forman ve své biografii Co já vím? Právě Amadeus všechno změnil, i když hlavní roli hrály peníze: historické uličky Prahy se daly do 18. století přenést snáz a levněji než ulice Vídně nebo Budapešti. Jak podotkl režisér, Praha začátku osmdesátých let se svými ulicemi dlážděnými kamennými kostkami, nedotčenými válkou ani komercí, byla pro filmování ideální. „Stačilo postavit dobové lucerny a mohli jste natáčet,“ vzpomíná výkonný producent filmu Michael Hausman v dokumentu o natáčení Amadea.

Forman sice musel slíbit, že nebude aktivně vyhledávat disidenty, ale při filmování zaměstnal spoustu českých odborníků včetně kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Karla Černého, výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka a dalších členů filmového štábu. Ve filmu poznáte například muzikologa Zdeňka Mahlera, který si zahrál malou němou roli kardinála, režiséra Vladimíra Svitáčka či herce Karla Fialu, Hanu Brejchovou, Karla Effu, Aťku Janouškovou, Zdeňka Srstku, Jiřího Krytináře, Jitku Molavcovou a Pavla Nového.

Formanovi vlastně nevyšel jediný detail, a to natáčení v areálu Pražského hradu, kde v té době sídlil prezident Gustáv Husák. Vedení filmových studií Barrandov v tom ale mělo jasno: „Američané na Hradě? Na to okamžitě zapomeňte.“
 

Amadeus, Praha a dojatý Shaffer

Amadeus se natáčel především v Praze na Hradčanech a v ulicích Malé Strany. Například v úvodní scéně, kde Salieri křičí do potemnělé ulice, poznáte malostranskou Nosticovu ulici. Před císařem Mozart vystoupil ve Valdštejnské zahradě, masky na maškarní ples si vypůjčil v Nerudově ulici, improvizované tržiště vzniklo na Maltézském náměstí a s Constanze se Amadeus oženil v kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Roli sanatoria si zahrála karlínská Invalidovna, natáčelo se také v rezidenci pražského arcibiskupa, mimo Prahu filmaři zamířili také do Arcibiskupského zámku v Kroměříži nebo na zámek Veltrusy.

Forman pod dohledem komunistického režimu a Státní bezpečnosti v bývalém Československu natáčel od ledna do července 1983. Jedině ale díky Praze mohly klíčové scény vzniknout ve Stavovském divadle, tedy v autentickém místě, kde Mozart roku 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho. Úžasný genius loci tohoto jedinečného místa potvrzuje Forman v dokumentu o natáčení Amadea: „Když jsem přijel do Prahy a ukázali nám divadlo, šli jsme tam s Petrem Shafferem. Najednou jsem zjistil, že Peter zmizel. Našli jsem ho schovaného na chodbě, plakal. Dozvěděl se, že stojí přesně na tom místě, kde Mozart osobně dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho,“ uvádí Miloš Forman.
 

Fenomenální úspěch Amadea

Snímek s rozpočtem 18 milionů dolarů byl v USA uváděn s plakátem od Petra Síse a jen ve Spojených státech vydělal za měsíc trojnásobek. O třetinu také vyskočil prodej gramofonových desek s Mozartovou hudbou. Magazín Hollywood Reporter film popsal jako „pohlcující a vizuálně přepychový“. Film pochválil i Roger Ebert, filmový kritik Chicago Sun-Times. „Amadeus je velkolepý film, plný a něžný a zábavný a okouzlující,“ uvedl, „a na konci také smutný, protože v postavě Salieriho vidíme nejen velikost, ale i naše vlastní nedostatky.
Premiéry Amadea se v Londýně zúčastnili princ Charles s princeznou Dianou, kromě Oscarů film získal čtyři Zlaté glóby a další ocenění. V roce 2002 Forman v Praze představil Amadea v nové, digitálně upravené podobě zahrnující navíc také přes 20 minut původně vystřižených scén. Posledním úspěchem bylo zařazení Amadea do Národního filmového registru knihovny amerického Kongresu do společnosti dalších kulturně, historicky či esteticky významných snímků, které by měly být zachovány pro budoucí generace.


 

Spolupráce Mozart & Salieri

Závist dvorního skladatele Antonia Salieriho vůči nevycválanému a drzému Mozartovi s jeho božským hudebním talentem je jen autorská fantazie. Forman a Shaffer v tom jsou ale nevinně: příběh uvedl už v roce 1830 Alexander Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde dokonce Salieri Mozarta zavraždí.

Skutečnost ale byla jiná a jak potvrzuje skladba s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia ve sbírkách Českého muzea hudby, Wolfgang Amadeus Mozart s Antoniem Salierim dokonce spolupracovali. Odborníci o díle věděli, jen dlouho netušili, o kterou skladbu se jedná. Každý z autorů složil dvě sloky, kdy každá má odlišný styl: Mozart svou hudbu psal spíš v pochodovém rytmu, Salieriho část má venkovský nádech.
 

Veselé scénky z natáčení

Baví vás historky z natáčení filmů? Kolem Amadea jich vznikla celá řada. Například když se Zdeněk Mahler v roli kardinála s Vladimírem Svitáčkem, který ztvárnil papeže, vraceli v kostýmech zpět na Barrandov, žehnali z legrace kolemjdoucím z okénka automobilu. Po Praze se pak tvrdilo, že šlo o tajnou návštěvu tehdejšího papeže Jana Pavla II. Ten byl ve stejné době shodou okolností zrovna na návštěvě Polska, takže by to k nám neměl tak daleko.
 

Zajímavosti o natáčení Amadea

  • F. Murray Abraham přišel původně na konkurz na malou roli majitele divadla. Miloš Forman ovšem v té chvíli právě potřeboval někoho, kdo bude číst repliky Salieriho pro uchazeče na roli Mozarta, a Formanovi se zdál Abrahamův přednes tak přesvědčivý a uvolněný, že ho okamžitě obsadil do role Antonia Salieriho.
  • Ani Tom Hulce neměl roli Mozarta jistou: ucházeli se o ni například Mel Gibson, Kenneth Branagh, Mick Jagger, Sam Waterston či Tim Curry a Mark Hamill, kteří v té době tuto roli hráli na Broadwayi.
  • Tom Hulce cvičil denně čtyři hodiny na piano, aby jeho scény u klavíru ve filmu vypadaly věrohodně. A nezaměnitelný Mozartův smích, který tak dokonale Tom Hulce předváděl? Ten vznikl na základě autentických dobových záznamů a odkazů.
Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

František Xaver Dušek (Franz Xaver Dussek i Franz Xaver Duschek) (8. prosince 1731 Chotěborky u Jaroměře – 12. února 1799 Praha) byl český hudební skladatel. a pedagog, jeden z nejvýznamnějších cembalistů a klavíristů ve své době. Spolu se svou manželkou Josefínou hostil W. A. Mozarta při jeho pobytech v Praze. Muž, který se ve většině příběhů skrývá za sukněmi své ženy a ve stínu věhlasnějšího kolegy Mozarta.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Ještě než vznikla Česká republika, už pár jejích památek bylo zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, během let další přibývají. V letošním roce řada z nich slaví kulatá či půlkulatá výročí svého zápisu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, jaké novinky si pro rok 2023 připravily.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Geniální hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart kromě Londýna, Paříže, Říma nebo Berlína několikrát navštívil Prahu. Město si kvůli jeho uvolněné atmosféře zamiloval a při své druhé návštěvě ve Stavovském divadle osobně řídil světovou premiéru opery Don Giovanni. Psal se 29. říjen 1787.

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

V pátek 18. února 2022 by oslavil devadesátiny mezinárodně uznávaný režisér a scénárista a čáslavský rodák Miloš Forman. Zavzpomínejte na spolutvůrce filmové "nové vlny" tím, že si uděláte procházku po místech, kde režisér natáčel svého slavného Amadea.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura