Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou
Zážitky

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

  • Vydáno8. dubna 2021
Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Dvě filmové metropole: pražská čtvrť Barrandov a americký Hollywood


 
Barrandov
Hollywood
Na samém začátku byla cesta Václava Havla, otce bývalého prezidenta České republiky, po univerzitách Spojených států. Při návštěvě Kalifornské univerzity v Berkeley se ocitl v nádherné čtvrti kalifornských boháčů – a možná právě tam vznikl nápad na založení moderního zahradního města jménem Barrandov. Na náhorní planině záhy vyrostla noblesní výletní restaurace s dobře ukrytým plaveckým bazénem, elegantní vilová čtvrť filmových hvězd a podnikatelů, ale především v té době nejmodernější filmové ateliéry v Evropě. Ty založil bratr Václava Havla, Miloš. Podrobné plány celé čtvrti vypracoval špičkový architekt, urbanista a filmový režisér Max Urban, rozlehlé parky projektoval uznávaný zahradní architekt Josef Vaněk z Chrudimi. Šlo o tak oblíbené místo, že sem z Václavského náměstí v centru Prahy zdarma jezdil autobus a jedním z prvních návštěvníků byl československý prezident T. G. Masaryk.
 

Začátky továrny na sny

Stavět se Filmové ateliéry na Barrandově začaly 23. listopadu 1931, už 25. ledna 1933 se v nich poprvé natáčelo a během třicátých let tu vznikla řada snímků, které dnes patří do zlatého fondu české kinematografie.
Nastala zlatá éra Barrandova právě tehdy? Možná ano, i když spíš se dá hovořit o jedné z mnoha zlatých ér. Určitě to nebylo za druhé světové války, kdy tu pod velením německého ministra propagandy Josepha Goebbelse vznikaly nacistické propagandistické filmy nejhoršího kalibru. Nebylo to ani po válce, kdy ateliéry padly do rukou pracujícího lidu, a zlatá éra na Barrandově nepanovala ani kolem roku 2000, kde se dokonce mluvilo o zrušení filmových studií.
 

Nová vlna 60. let

Zlaté časy přišly například v 60. letech společně s nástupem takzvané „nové vlny“, kdy se v barrandovských ateliérech dostala k tvorbě mladá generace: režiséři Forman, Chytilová, Menzel, Juráček, Němec či Schorm a další, kteří se k nové vlně přímo nehlásili, namátkou Kachyňa, Vláčil, Jasný nebo Jireš. Další zlatou éru studia zažila v době, kdy si barrandovské filmy Obchod na korze (1965, režie Ján Kadár a Elmar Klos) a Ostře sledované vlaky (1966, režie Jiří Menzel) přivezly Oscary za nejlepší cizojazyčný film.

Vznikly tu také skvělé filmy pro děti a mládež, od přepisu románu M. Twaina Dobrodružství Toma Sawyera s názvem Páni kluci přes Pana Tau až po „vánoční“ pohádku Tři oříšky pro Popelku. Úspěšné byly i další barrandovské filmy, třeba Menzelův snímek Vesničko má středisková nebo Obecná škola Jana Svěráka, pozdějšího držitele Oscara za film Kolja.
 

Na Barrandov míří celý světCeny Akademie i řady evropských cen, které barrandovské filmy vozily z nejrůznějších filmových festivalů, posléze přilákaly na Barrandov a do Prahy zahraniční štáby. Miloš Forman tu natáčel film Amadeus, Barbra Streisandová svůj režijní film Yentl a držitel Oscara za film Vojna a mír Sergej Bondarčuk velkofilm Boris Godunov.

Mezitím na Barrandově vyrůstaly filmové laboratoře, trikové studio, dabingové studio i studio pro speciální efekty, vodní nádrž pro točení podvodních záběrů a další a další vychytávky. Dnes studia nabízejí 14 natáčecích hal (některé z nich jsou v trvalém pronájmu), stavby dekorací a také jednu z nejrozsáhlejších sbírek kostýmů a rekvizit na světě. Barrandovský kostýmní fundus čítá statisíce kousků oděvů, bot, nábytku, koberců a dekoračních látek, kočárů a povozů, sedel a postrojů, historických zbraní a dalších rekvizit. Sbírka je přehledně uspořádaná podle druhů a historických slohů a slouží i jako půjčovna.
 

Středověké městečko nad PrahouVe filmu je možné všechno: třeba procházet se středověkým městečkem, postaveným v roce 2016. Stojí v těsné blízkosti Barrandov Studia na ploše 100 x 150 metrů a disponuje čistým horizontem, který nenarušují prvky moderní civilizace. Některé budovy jsou až deset metrů vysoké, u dalších je možné využít pro natáčení interiéry.

Dekorace vznikla jako věrná kopie Paříže 14. století včetně sídla rytířů Řádu templářů pro historický seriál Knightfall / Soumrak templářů, který se na pozemku i v barrandovských ateliérech natáčel v letech 2016–2018. Městečko se stavělo dvakrát, první kulisy totiž těsně před natáčením zachvátil požár, který přežily jen dvě budovy. Po skončení natáčení pak čtyři náměstí, královský palác, hlavní bulvár i nepřeberné množství drobných uliček a zákoutí zůstaly k dispozici dalším filmařům. Městečko využili například autoři dokumentu o Janu Ámosi Komenském Jako letní sníh, natáčely se tu i seriály Carnival Row a Miracle Workers.
 

Z Barrandova do amerického Hollywoodu a zpět

  • Za stavbu filmových ateliérů na Barrandově získal Max Urban Velkou cenu Mezinárodní výstavy umění a techniky v Paříži.
  • Celkem se na Barrandově natočilo přes pět tisíc filmů, kromě domácích filmařů je využívají filmové štáby z celého světa, nejčastěji z USA, Velké Británie, Francie, Německa a Ruska.
  • Chodník slávy, Dolby Theater, kde probíhá slavnostní předávání Oscarů, ulice Hollywood Boulevard, filmová studia a jméno, které se používá jako synonymum americké kinematografie: to všechno je Hollywood v Los Angeles. Jeho neodmyslitelnou součástí dnes je 14 metrů vysoký nápis na jižním svahu kopce Mount Lee, původně ale neměl s filmem nic společného. V roce 1923 ho sem umístila developerská firma jako reklamu na výstavbu nového předměstí a měl tu být jen rok a půl.
  • K názvu Barrandov prý Václava Havla inspirovala bronzová deska, zasazená do skály mezi Zlíchovem a Chuchlí dvacet metrů nad terénem. Byla odhalena 14. června 1884, je ulitá ze železa, má rozměry 4,8 x 1,5 m a váží 1,6 tuny. Nápis BARRANDE je pozlacený a jde o malou americkou stopu v Česku: část nákladů tehdy zaplatil americký vědecký časopis Science.
  • Na Barrandově kdysi býval podobný nápis jako v Hollywoodu, i když ani zdaleka tak vysoký. Nacházel se na původní silnici z Hlubočep na Barrandov v místě dnešního nájezdu na Barrandovský most.
Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda