Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou
Zážitky

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

  • Vydáno8. dubna 2021
Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Dvě filmové metropole: pražská čtvrť Barrandov a americký Hollywood


 
Barrandov
Hollywood
Na samém začátku byla cesta Václava Havla, otce bývalého prezidenta České republiky, po univerzitách Spojených států. Při návštěvě Kalifornské univerzity v Berkeley se ocitl v nádherné čtvrti kalifornských boháčů – a možná právě tam vznikl nápad na založení moderního zahradního města jménem Barrandov. Na náhorní planině záhy vyrostla noblesní výletní restaurace s dobře ukrytým plaveckým bazénem, elegantní vilová čtvrť filmových hvězd a podnikatelů, ale především v té době nejmodernější filmové ateliéry v Evropě. Ty založil bratr Václava Havla, Miloš. Podrobné plány celé čtvrti vypracoval špičkový architekt, urbanista a filmový režisér Max Urban, rozlehlé parky projektoval uznávaný zahradní architekt Josef Vaněk z Chrudimi. Šlo o tak oblíbené místo, že sem z Václavského náměstí v centru Prahy zdarma jezdil autobus a jedním z prvních návštěvníků byl československý prezident T. G. Masaryk.
 

Začátky továrny na sny

Stavět se Filmové ateliéry na Barrandově začaly 23. listopadu 1931, už 25. ledna 1933 se v nich poprvé natáčelo a během třicátých let tu vznikla řada snímků, které dnes patří do zlatého fondu české kinematografie.
Nastala zlatá éra Barrandova právě tehdy? Možná ano, i když spíš se dá hovořit o jedné z mnoha zlatých ér. Určitě to nebylo za druhé světové války, kdy tu pod velením německého ministra propagandy Josepha Goebbelse vznikaly nacistické propagandistické filmy nejhoršího kalibru. Nebylo to ani po válce, kdy ateliéry padly do rukou pracujícího lidu, a zlatá éra na Barrandově nepanovala ani kolem roku 2000, kde se dokonce mluvilo o zrušení filmových studií.
 

Nová vlna 60. let

Zlaté časy přišly například v 60. letech společně s nástupem takzvané „nové vlny“, kdy se v barrandovských ateliérech dostala k tvorbě mladá generace: režiséři Forman, Chytilová, Menzel, Juráček, Němec či Schorm a další, kteří se k nové vlně přímo nehlásili, namátkou Kachyňa, Vláčil, Jasný nebo Jireš. Další zlatou éru studia zažila v době, kdy si barrandovské filmy Obchod na korze (1965, režie Ján Kadár a Elmar Klos) a Ostře sledované vlaky (1966, režie Jiří Menzel) přivezly Oscary za nejlepší cizojazyčný film.

Vznikly tu také skvělé filmy pro děti a mládež, od přepisu románu M. Twaina Dobrodružství Toma Sawyera s názvem Páni kluci přes Pana Tau až po „vánoční“ pohádku Tři oříšky pro Popelku. Úspěšné byly i další barrandovské filmy, třeba Menzelův snímek Vesničko má středisková nebo Obecná škola Jana Svěráka, pozdějšího držitele Oscara za film Kolja.
 

Na Barrandov míří celý světCeny Akademie i řady evropských cen, které barrandovské filmy vozily z nejrůznějších filmových festivalů, posléze přilákaly na Barrandov a do Prahy zahraniční štáby. Miloš Forman tu natáčel film Amadeus, Barbra Streisandová svůj režijní film Yentl a držitel Oscara za film Vojna a mír Sergej Bondarčuk velkofilm Boris Godunov.

Mezitím na Barrandově vyrůstaly filmové laboratoře, trikové studio, dabingové studio i studio pro speciální efekty, vodní nádrž pro točení podvodních záběrů a další a další vychytávky. Dnes studia nabízejí 14 natáčecích hal (některé z nich jsou v trvalém pronájmu), stavby dekorací a také jednu z nejrozsáhlejších sbírek kostýmů a rekvizit na světě. Barrandovský kostýmní fundus čítá statisíce kousků oděvů, bot, nábytku, koberců a dekoračních látek, kočárů a povozů, sedel a postrojů, historických zbraní a dalších rekvizit. Sbírka je přehledně uspořádaná podle druhů a historických slohů a slouží i jako půjčovna.
 

Středověké městečko nad PrahouVe filmu je možné všechno: třeba procházet se středověkým městečkem, postaveným v roce 2016. Stojí v těsné blízkosti Barrandov Studia na ploše 100 x 150 metrů a disponuje čistým horizontem, který nenarušují prvky moderní civilizace. Některé budovy jsou až deset metrů vysoké, u dalších je možné využít pro natáčení interiéry.

Dekorace vznikla jako věrná kopie Paříže 14. století včetně sídla rytířů Řádu templářů pro historický seriál Knightfall / Soumrak templářů, který se na pozemku i v barrandovských ateliérech natáčel v letech 2016–2018. Městečko se stavělo dvakrát, první kulisy totiž těsně před natáčením zachvátil požár, který přežily jen dvě budovy. Po skončení natáčení pak čtyři náměstí, královský palác, hlavní bulvár i nepřeberné množství drobných uliček a zákoutí zůstaly k dispozici dalším filmařům. Městečko využili například autoři dokumentu o Janu Ámosi Komenském Jako letní sníh, natáčely se tu i seriály Carnival Row a Miracle Workers.
 

Z Barrandova do amerického Hollywoodu a zpět

  • Za stavbu filmových ateliérů na Barrandově získal Max Urban Velkou cenu Mezinárodní výstavy umění a techniky v Paříži.
  • Celkem se na Barrandově natočilo přes pět tisíc filmů, kromě domácích filmařů je využívají filmové štáby z celého světa, nejčastěji z USA, Velké Británie, Francie, Německa a Ruska.
  • Chodník slávy, Dolby Theater, kde probíhá slavnostní předávání Oscarů, ulice Hollywood Boulevard, filmová studia a jméno, které se používá jako synonymum americké kinematografie: to všechno je Hollywood v Los Angeles. Jeho neodmyslitelnou součástí dnes je 14 metrů vysoký nápis na jižním svahu kopce Mount Lee, původně ale neměl s filmem nic společného. V roce 1923 ho sem umístila developerská firma jako reklamu na výstavbu nového předměstí a měl tu být jen rok a půl.
  • K názvu Barrandov prý Václava Havla inspirovala bronzová deska, zasazená do skály mezi Zlíchovem a Chuchlí dvacet metrů nad terénem. Byla odhalena 14. června 1884, je ulitá ze železa, má rozměry 4,8 x 1,5 m a váží 1,6 tuny. Nápis BARRANDE je pozlacený a jde o malou americkou stopu v Česku: část nákladů tehdy zaplatil americký vědecký časopis Science.
  • Na Barrandově kdysi býval podobný nápis jako v Hollywoodu, i když ani zdaleka tak vysoký. Nacházel se na původní silnici z Hlubočep na Barrandov v místě dnešního nájezdu na Barrandovský most.
Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekostrukce, a plánuje se zde nový hotel.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl

Kalendář 2023: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
Praha | Životní styl

Desátý ročník Festivalu Spectaculare probíhá v Praze

Desátý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se v roce 2023 koná mezi 10. březnem a 14. dubnem 2023 na mnoha místech Prahy – v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Biu Oko, Klementinu, pražském Planetáriu, Meet Factory, Campu, The Chemistry Gallery i v kostele sv. Salvátora.
Praha | Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
Praha | Kultura

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Na již 31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se mohou milovníci cestování těšit 17. až 19. března 2023, oblíbená akce se uskuteční v areálu výstaviště v Letňanech. Na PVA EXPO Praha se budou prezentovat atraktivní destinace napříč kontinenty a nejrůznější turistická lákadla v Česku. Letošní ročník připomene i 30. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenska a s ním i přetrvávající úzké partnerství obou zemí. Program akce přinese zajímavosti pro odborníky i širokou veřejnost.
Praha | Zážitky