Úvod > Kalendář akcí > Mozartovy narozeniny 2020 ve Stavovském divadle

Mozartovy narozeniny 2020 ve Stavovském divadle

Kdy 27. leden 2020 Hudební a divadelní akce
Na 27. ledna připadá narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Tradičně tuto událost oslaví Stavovské divadlo, které na počet mistra Mozarta každý rok pořádá jedinečný koncert.
Narozeniny tohoto geniálního skladatele oslavujeme tradičně každý rok ve Stavovském divadle unikátními koncerty s neopakovatelnou atmosférou. Letos se poprvé v jedenáctileté historii Mozartových narozenin odehraje tento tradiční koncert bez účasti orchestru a dirigenta. Neuslyšíte ani operní árie, ani slavné symfonie či instrumentální koncerty.

Stavovské divadlo vás zato zve přímo k Mozartům domů – uvidíte a uslyšíte, jak to vypadá, když Wolfgang s Konstancí nemohou najít stužku ke klobouku, jaký dárek dal dvacetiletý Wolfgang k svátku své sestře Nannerl i několik Mozartových písní, plných hudební krásy, něhy, stesku i humoru.

Koncert vyvrcholí uvedením Serenády B dur, tzv. „Gran Partity“, kterou proslavil mimo jiné také Miloš Forman ve svém Amadeovi – vzpomínáte na první setkání Salieriho s Mozartovou hudbou? Hlavními gratulanty letošních Mistrových narozenin budou sólisté Opery Národního divadla a přední hráči jeho orchestru. Zdeněk Klauda, klavír Sólisté a členové Orchestru Národního divadla Alexej Rosík, koncertní mistr Vratislav Vlna, sólo hoboj.

Duch Mozarta bude při tom s námi…
 

Program

Das Bandel, tercet pro soprán, tenor a baryton s doprovodem smyčcového kvinteta, KV 441
Der Frühling, KV 597
An Chloe, KV 524
Als Luise die Briefe ..., KV 520
Die Alte, KV 517
Sei du mein Trost, KV 391
Abendempfindung an Laura, KV 523
Mi lagnerò tacendo, nokturno pro soprán, mezzosoprán, baryton, 2 klarinety a basetový roh, KV 437
„Nannerl Septet“, Divertimento D dur pro hoboj, 2 lesní rohy a smyčcové kvinteto, KV 251

přestávka

„Gran Partita“, Serenáda č. 10 B dur pro dechové nástroje, KV 361/370a
 

Víte, že...?

Premiéra opery Don Giovanni se uskutečnila 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze a dirigoval ji sám Wolfgang Amadeus Mozart. Opera zaznamenala velkolepý úspěch a na pražské scéně se stala jedním z nejhranějších titulů vůbec.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 1. 2020