Úvod > Aktuality > České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka
České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka
"> "> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

  • Vydáno8. února 2022
Legendární kulaté gramodesky se v Loděnici, obci v polovině cesty mezi Prahou a Berounem, vyrábějí od roku 1951. Přestože se zdálo, že jejich čas nenávratně končí a vystřídají je jiné nosiče, popularita starých vinylů stále trvá. Společnost GZ media jich aktuálně vyrábí čtyřicet milionů ročně a míří k sedmdesáti milionům. Slogan Vinylová deska, ta musí být z Česka tak platí víc než kdy dřív.
Znáte obec Loděnice u Berouna? Je vstupní branou do Českého krasu, kříží se tu dálnice, autobusové linky, železnice a turistické značky. Navštívit můžete Důlní expozici Chrustenická šachta, nedaleko leží Skanzen Solvayovy lomy a ke 120. výročí zahájení provozu na trati Praha–Rudná–Beroun zahájilo provoz Museum trati a Ostře sledovaných vlaků. Právě na nádraží v Loděnici totiž režisér Jiří Menzel oscarový snímek Ostře sledované vlaky v roce 1966 natočil. V Loděnici má hlavní sídlo společnost GZ Media, někdejší Gramofonové závody, největší továrna na gramofonové desky na světě. V současné době zaměstnává více než 1 700 lidí. 
 

Gramofonka z Loděnice

Budovy a areál někdejší přádelny a tkalcovny Josef Sobotka & Comp. se v Gramofonové závody proměnily po druhé světové válce. Původně šlo o více výroben, v roce 1946 sdružených do národního podniku. Ten sídlil v Praze, a to do března 1948, kdy byla Gramofonce přidělena bývalá přádelna v Loděnici u Berouna.
První gramofonové desky se vyráběly z gumy, poté je nahradil šelak. Právě výrobna šelakové hmoty pro výrobu gramodesek byla dlouho nejšpinavějším provozem Gramofonových závodů, protože na všech předmětech i lidech ulpíval pach pryskyřice, hlavní součásti šelakové hmoty. Vinyl, tedy plast jménem polyvinylchlorid aneb PVC, z něhož se desky se desky začaly vyrábět v šedesátých letech, žádný nepříjemný pach nedoprovázel.
První deska byla v Loděnici vylisovaná v roce 1951, o deset let později přišla na svět první stereo deska, v roce 1972 první magnetofonová kazeta a v roce 1988 bylo vylisováno první CD.
 

Soumrak černých LP

Na časy, kdy desky začaly z trhu vytlačovat CD a gramofonové továrny se zavíraly jedna za druhou, vzpomínal majitel společnosti Zdeněk Pelc v rozhovoru pro časopis 100+1 zahraniční zajímavost: „Protože jsem měl k deskám vztah a tenkrát se také bojovalo o každé pracovní místo, abychom nemuseli propouštět, řekl jsem si, že jestli svůj podnik někdo zavře, tak já budu ten poslední v Evropě,“ říká Pelc. Tehdy firma udělala skvělé rozhodnutí: sice vyráběla CD, ale staré lisy na gramofonové desky místo do šrotu částečně využívala jako zdroj náhradních dílů, zbytek se přesunul do skladu. Později v Loděnici investovali do vývoje vlastního lisu, a po roce 1996 ty staré zase postupně ze skladu vytáhli.
 

Proč jen černá a kulatá?

Základní hmota pro výrobu gramofonových desek se dlouhá desetiletí probarvovala přimícháváním speciálních sazí. V Loděnici je používali ještě v roce 2018 (a zaměstnanci už tehdy kvůli velké prašnosti používali respirátory a kominická mýdla, která si jako jediná dokázala se sazemi poradit), pak je nahradilo barvivo dodávané v granulích.

Čím dál větší oblibu ale získávají jiné barvy gramofonových desek, případně desky, kde se místo malých etiket používají celoplošné etikety překryté průhlednou plastovou fólií. Zvukové drážky jsou vylisované právě v této folii.

V Loděnici umí hodně popustit uzdu fantazii a tvořivosti, a tak od roku 2007 zákazníkům nabízejí i kuriozitu v podobě tvarovaných desek, ořezaných do požadovaného tvaru. Má to jediný háček: omezení plochy pro zvukové drážky ovlivní délku hudby. Taková deska může mít libovolný tvar, od čtverce či obdélníku přes trojúhelník a ovál až třeba po stromeček nebo kočičí hlavu. Škála tvarů je téměř neomezená.
 

70 milionů desek za rok

Magnetofonové pásky a audiokazety se přestaly vyrábět už v 90. letech, blíží se soumrak CD. Proč stejný osud nepotkal i gramofonové desky, nejstarší ze všech nosičů?

Názorů a pohledů na věc je celá řada. Existují nosiče s čistším zvukem, ale znalci i fandové dobře ví, že poslech klasické gramofonové desky nabízí i jiné zážitky. Zpomalíte, na hudbu si uděláte čas, poslechnete si celé album, k tomu si zapálíte svíčku anebo oheň v krbu, otevřete láhev vína, uvaříte kávu. čas. Vinyl je zkrátka zážitek.

Možná je důvod skrytý v něčem jiném, ale poptávka po gramofonových deskách ve světě rok co rok dál stoupá. Ostatně čísla z Loděnic o tom vypovídají víc než jasně: v roce 2012 v Gramofonce vyrobili 7,5 milionu desek, v roce 2014 to bylo 14 milionů desek, v roce 2015 už 18 milionů desek a v roce 2016 již 24 milionů desek. Mezitím v roce 2016 firma oslavila 35 let existence a majitel společnosti Zdeněk Pelc stal Podnikatelem roku ČR. Uběhly dva roky a výroba během jediného dne dosáhla 106 000 desek.

Společnost se úspěšně rozvíjí a kráčí s dobou: otevřela novou lisovnu v Kanadě a továrnu ve Francii, založila Nadační fond Gramofond, postavila novou polygrafickou halu, do výroby vpustila robotizaci a automatizaci a opět navýšila kapacity. Sedmdesáté výročí existence firmy i 70 let od první vylisované desky v roce 2021 oslavili v Loděnici nejenom knihou o historii, nazvanou příznačně Gramofonka, ale i další expanzí. Česká firma má podíly v továrnách v kanadském Burlingtonu a v Memphisu v Tennessee. Nyní otvírá závod v Nashville a s nově otevřenými provozy očekává roční výrobu přibližně sedmdesáti milionů desek za rok.
 

Víte, že…?

  • Společnost GZ Media je ve svém oboru světovou jedničkou. Firmě se daří získávat zakázky od nejznámějších světových umělců, vyráběli například desky pro Adele, U2, Madonu, Lady Gaga nebo Rolling Stones.
  • Kromě desek se firma prosadila i v polygrafii a vyrábí například obaly pro výrobce mobilních telefonů, alkoholu či parfémů.
  • Každá firma občas dostane kuriózní zakázku. Pro GZ Media to bylo přání menší americké kapely, které nahrávala desku, ale jeden z jejích členů zemřel. Posledním přáním zesnulého kytaristy bylo, aby jeho popel přisypali do desky pří výrobě posledního alba. Výsledkem byla speciální edice dvou set vinylů pro muzikantovu rodinu a jeho přátele.
  • Aneb jak stojí v knize Gramofonka: „…Gramofonové desky přežily hlavně díky lidem mimo hlavní proudy, jako jsou tvrdí rockeři, dýdžejové, metaloví či punkoví muzikanti, včetně garážových kapel. Vinyly jim nabízely nejen kvalitní zvuk, ale také pro ně důležitou možnost se odlišit. Díky nim kult gramofonové desky nikdy neumřel a dostal druhou šanci.“
21 nejkrásnějších nádraží

21 nejkrásnějších nádraží

Cestujete vlakem a rádi si prohlédnete hezká nádraží? Pak se vám bude líbit našich 21 tipů. Některá nádraží znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Další aktuality

19.8.
2022
Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Středočeský kraj | Kultura
18.8.
2022
Vyjeďte si parníkem na Mělník

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Středočeský kraj | Zážitky
17.8.
2022
Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Středočeský kraj | Zážitky
16.8.
2022
Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Středočeský kraj | Zážitky