Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Vila Bertramka a park na pražském Smíchově
Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Pečlivě pěstěná zahrada se nachází na Praze 5 na Smíchově v Mozartově ulici. Ve 40. letech 18. století ji zakoupil a nechal upravit jako anglický park a letní sídlo A. Bertam z Bertramu. V letech 1787 – 1791 navštívil Bertramku W. A. Mozart zde dokončil Dona Giovanniho.

Kdysi za hranicemi tehdejší Prahy vznikaly v pražském předměstí v místě vinic, polí, hájků potoků i rybníků předměstské vily, usedlosti a dvory. Tak také vznikla Bertramka, jako typická předměstská usedlost pod Černým vrchem s kartuziánskými vinicemi.

Původní viniční usedlost založila po roce 1603 Anežka Kobrová. Koncem 17. století vznikla následně usedlost pojmenovaná po Františku Bertramu. V letech 1787 a 1791 zde byl hostem W. A. Mozart, který v tomto malebném prostředí dokončil svou slavnou operu Don Giovanni. V roce 1871 Bertramka vyhořela a posléze byla přestavěna. Od roku 1964 je usedlost památkově chráněná.

Za dob Bertramů zde bývaly užitkové zahrady, které byly pouze součástí viniční a částečně hospodářské usedlosti, a postupně byly upravovány do podoby předměstských villegiatur, venkovských usedlostí, typických pro Smíchov té doby. Statek byl tehdy hospodářsky soběstačný, produkovala se zde zelenina, ovoce i mléko a obilí, stavení mělo v přízemí také kravín pro patnáct kusů dobytka a konírnu pro šest koní. Zahrada však byla postupem času upravována jako anglický park a rekonstruována v roce 1956.

V horní partii zahrady je umístěna socha, busta W. A. Mozarta od Tomáše Seidana z roku 1876, a ještě výše kamenný stůl a lavice, kde údajně Mozart komponoval. Pod bustou v horní části zahrady dodnes naleznete malý zahradní bazének lemovaný květinami.

S přispěním opery Národního divadla byla ve čtyřech sálech vily vytvořena expozice s tematikou světových premiér oper Don Giovanni a La clemenza di Tito v Nosticově (Stavovském) divadle a opery La finta Giardiniera jakožto osmé Mozartovy opery, provedené v Praze do konce 18. století. Hasse-Gesellschaft propůjčila na Bertramku výstavu o generačně starším německém skladateli a jeho setkání s nadějným mladým skladatelem Mozartem.


Výstava Jedinečnost pražských korunovačních oper Marie Terezie a Leopolda II. 

Protože korunovace jako specifický státní akt okázale ceremoniální povahy je vždy spojena i s rozsáhlými hudebními aktivitami, stala se v evropských dějinách hudby tématika korunovačních oper předmětem rozsáhlého výzkumu. Konfrontace hudebních a mimohudebních reálií dvou  pražských korunovací v 18. století mají zcela mimořádnou výpovědní sílu a ideou předkládaného projektu bylo tyto skutečnosti prezentovat výstavou na půdě významné pražské mozartovské památky, tj. na Bertramce.

Výstava Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a Mozartovy obce v ČR představuje historické porovnání obdobné politické akce, mající však naprosto rozdílné pramenné základny pro zkoumání jejich hudební a divadelní realizace. Projekt se zaměřil na dvě italskojazyčné korunovační opery, přičemž 1743 se jednalo o pasticcio, tj. operu sestavenou z dříve zkomponovaných árií různých autorů, a 1791 o operu, objednanou na základě smlouvy s českými stavy impresáriem pražské opery Domenicem Guardasonim u W. A. Mozarta.

Aktuality

Komentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela

Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.
Praha 5, Praha

Komentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela

Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.
Praha 5, Praha

Rychlé šípy – workshop pro děti v OC Nový Smíchov

Příběhy legendární party kluků, která si říkala Rychlé šípy, nesjpíš znáte. Letos slaví legendárních pětaosmdesát let. Pro děti jsme v OC Nový Smíchov připravili dva workshopy, které připomenou jejich zážitky.
Praha, Praha

Poslední adresa

V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční pietní akce s názvem Poslední adresa připomínající osudy dvou osobností, které se v první polovině minulého století neváhaly postavit proti postupně sílící totalitě – a za to pak byly tvrdě potrestány.
Praha 3, Praha

Tvůrčí dekorování porcelánu

Přijďte se zrelaxovat na intenzivní kurz specializovaný na 2 netradiční dekorační techniky. Budeme pro Vás mít připravené krásnou sadu z kvalitního bílého porcelánu k dekoraci. Techniky, které jsme vybraly jsou jednoduché, vhodné i pro začátečníky.
Praha 5, Praha

Síla autentického projevu

Inspirativní přednáška je populárně-naučný koncept nabitý praktickými ukázkami, svěží teorií vycházející z letité herecké a lektorské praxe, okořeněný profesionálními radami a zajímavými (hereckými) triky
Praha 5, Praha

Kurzy vaření (nejen) pro začátečníky

Přihlaste se na workshop základů tradiční české kuchyně!
Praha, Praha

Víkend otevřených zahrad 2024

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Pozemní lanová dráha hotelu NH Praha na Smíchově, občas označovaná i jako šikmý výtah, spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. Lanovka je bezplatně přístupná hostům i veřejnosti, která ji může použít například k návštěvě restaurace v horní budově.
Praha 5, Praha

Aikido Praha

Aikido Praha je otevřený prostor, který je přístupný pro všechny zájemce o asijská umění, převážně bojová asijská umění Aikido, Aiki-jitsu, Kyusho-jitsu, Iaido a krásné umění jógy.
Praha 5, Praha

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.
Praha 5, Praha

Villa Gott na Bertramce

V roce 2025 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.
Praha 5, Praha

Oriental Spa & Wellness na Praze 5

Dopřejte si, aby vaše masáž byla opravdovým zážitkem všech smyslů a vychutnejte si své oblíbené masáže a SPA procedury v našem orientálně laděném centru, kde vás kromě kvalitní masáže a osobního přístupu našich terapeutů čeká také překrásná orientální atmosféra.
Praha 5, Praha

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově

V areálu bývalého centra pro současné umění FUTURA se nachází pětimetrové sousoší zadnic od Davida Černého. Sousoší není volně přístupné od doby, kdy centrum v roce 2022 zaniklo.
Praha 5, Praha

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Mimo hlavní trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. V hrobě označeném „Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice“ leží holčička, do níž se podle legendy vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní.
Praha 5, Praha

Gabriel Loci v Praze na Smíchově – historické prostory k pronájmu

Jedinečný komplex v těsné blízkosti Kinského zahrady byl postaven v novorománském stylu, a stavba, vybudována v letech 1888–1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou ve slohu beuronské umělecké školy. Klášter se proměnil v originální umělecké a kulturní centrum Gabriel Loci.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha

Oscar's bar

Oblíbené místo setkání v živé pražské části Anděl kdykoli během dne či noci. Ať už se jedná o dopolední snack, pracovní oběd, posezení u čaje nebo skvělou večeři, naše kuchyně vás vždy bude lákat k další návštěvě.
Praha 5, Praha

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.
Praha 5, Praha

Začni svůj pátek s Chateauneuf du Pape

Degustace – víno, olivy, sýr.
Praha, Praha

Thajská restaurace Modrý zub v Praze

V centru Prahy na několika místech najdete thajskou restauraci Modrý zub. Ve všech třech našich provozovnách ve Spálené, Jindřišské a na Andělu najdete chutě sladké, slané, pálivé i kyselé.
Praha 5, Praha

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.
Praha 5, Praha

Dirty Dig BBQ v Manifestu na Andělu

Naše masa jsou kořeněná podle starých amerických receptů, uzená přes noc s čistým dřevem, a glazovaná v naší domácí BBQ omáčce. Skutečné americké jídlo od skutečných amerických kuchařů. Bistro najdete na Andělu.
Praha 5, Praha

Restaurace Red Pif

Restaurace Red Pif se spojuje tradiční česká kuchyně, výtečný plzeňský ležák a moderní francouzská gastronomie s výběrem přírodních vín, převážně francouzských. Design restaurace je inspirován tradičním tvaroslovím dřevěných hospod.
Praha 5, Praha