!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata
Příroda

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Vydáno 28. listopadu 2020
Medvědy, velbloudy, kočky nebo třeba kuřata - takové a mnohé další skalní útvary potkáte na svých toulkách Českou republikou. Jestliže nevíte, kam přesně vyrazit, inspirujte se našimi tipy, které vás za domácími i exotickými skalními zvířaty zavedou.

Kohout, Kuřata a Slepice

slepičí horyNejvyšší horu Slepičích hor představuje Kohout (871 m). Najdete ho v jižních Čechách mezi obcemi Besednice, Soběnov a Dobrkovská Lhota v podhůří Novohradských hor, asi 7 km severovýchodně od města Kaplice.

Ddruhý nejvyšší vrchol oblasti se jmenuje sice Vysoký kámen, ale lidově se mu říká Slepice (865 m n.m.). Vede sem červená značka of rozcestí Kohout. Její vrchol je typickou ukázkou zdejšího reliéfu, naleznete tu téměř skalní hradbu z jednotlivých skalisek. Lidově se jim říká Kuřata. Značka se mezi nimi proplétá jako bludištěm. Na některou ze skal si můžete vylézt, i když z nich výhled není.
 

U Zdic najdete Vraní skálu

vraní skálaVraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem. Pro většinu buližníkových skalek jsou charakteristické vysoké, ale mělké převisy a úzké vertikální komíny, které se směrem do masivu rychle uzavírají. Na Vraní skále jsou dva takové komíny - první leží na skále zvané Podivín, což je nejmohutnější skála ze tří posledních útvarů Vraní skály.

Nejlepší přístup k Vraní skále je z obce Svatá (1,5 km) nebo ze vsi Knížkovice (2 km). V nedaleké myslivně u obce Svatá se potkali Fügner a Tyrš, kde spolu mezi roky 1860-1861 vymysleli ideu Sokola, což zde připomíná také pamětní deska.
 

Žába a Obří hlava na Kokořínsku

žábaKokořínsko je vyhlášené svými skalními byty i množstvím pískovcových skal. Některé pískovcové tvary jsou natolik zvláštní, že dostaly od místních obyvatel dokonce jména. Mezi nejznámější patří nerozlučná dvojice – Obří hlava a Žába.

Tvary obou skal jsou velmi dobře patrné především po cestě ze Mšena. Žába sedí z tohoto pohledu napravo, má dlouhá záda a dívá se přímo na velkou hlavu, u které je rozeznatelné oko, nos i ústa. Navíc dělají dojem, jako by k sobě promlouvaly – Obří hlava je natočená „čelem“ k Žábě.
 

Za slony do Lužických hor

bílé skálySkupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Tři široké, téměř svislé pukliny rozděluji skály do několika samostatných bloků, které tvoří malé skalní město. V jedné ze skal najdete také miniaturní, přes 4 m dlouhý skalní tunel. Nejsnadnější cesta sem vede z Jítravy po červené značce a Mezinárodní naučné stezce Lužické a Žitavské hory.


Velbloudi a skalní brána u Hamru na Jezeře

velbloudNedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající odpočívající velbloudy. Kousek od Velblouda se nachází i jeho družka Velbloudice.

Zapomenout nesmíme ani na skalní věž Švarcvaldská brána, která vznikla postupným zvětráním pískovců. Doplňují ji zvětralé sloupy, dutiny, římsy a výklenky. Stojí osamoceně hned vlevo při vstupu do oblasti (od rozcestí Skalní divadlo), asi 200 metrů jihovýchodně od úbočí Širokého kamene.


Dva medvědi u Hodkovic nad Mohelkou

Skála MedvědiceMěstečko Hodkovice nad Mohelkou na rohlaní Českého ráje a Jizerských hor má dokonce medvěda ve znaku. Jde o černého medvěda v bojovém postavení, snad připomínku udílosti, jež se váže ke knížeti Břetislavovi I., který zde byl na lovu zachráněn před rozzuřenou šelmou.

Medvědy připomínají i dvě skály, a to Medvědice u silnice z Hodkovic do Záskalí a Medvědí skála, ke které se váže pověst o vodníkovi, kterého ze mlýna vyhnal medvědář se svým medvědem, kterého vodník považoval za "velkou kočku".
 

Hlava gorily u Oldřichovského sedla v Jizerkách

hlava gorilyNa krásné skalní městečko narazíte také u Oldřichova v Hájích pod Jizerskými horami. Vede tudy Naučná stezka Oldřichovské háje a skály, kde nejen děti okouzlí zajímavé skalní útvary a interaktivní prvky (jako je ptačí byt či masky šelem).

Nejvyhledávanějším skalním útvarem je Gorila, tu prostě nemůžete minout. Jedná se o obrovské seskupení skal, které opravdu silně připomíná profil lidoopa. Celková délka trasy je 5 až 10 km.


Za zvířátky do Adršpachu a Teplických skal

adršpachSkalní město Adršpach roztodivnými skálami přímo oplývá. Hned základní zelený okruh nabízí procházku kolem Velblouda, Orlího hnízda, Mořského koníka nebo Kormorána.

Teplické skály nabízejí procházku s výhledem na Koňskou hlavu, Vlaštovčí hnízdo, Holoubka, Psohlavce se psem nebo Ledního medvěda. Zavítat můžete i do blízkých Supích skal.
Kuřata - skalní městečko na vrcholu Slepice

Kuřata - skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Skalní útvar Medvědice u Hodkovic nad Mohelkou

Skalní útvar Medvědice u Hodkovic nad Mohelkou

Pískovcová skála Medvědice nedaleko silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Záskalí nese na svém vrcholu vodojem z roku 1887. V roce 1984 nechal farář Kára ve skále vytesat kapličku.

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály se nachází v Jizerských horách. Je vedená částečně skalním městem nad Oldřichovem v Hájích. Na stezce je řada zajímavých skalních útvarů a interaktivnch prvků, jako je ptačí byt či masky šelem.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočičí kameny jsou skupinou žulových skal nacházející se jižně od turistické chaty Hubertka nedaleko Lázní Libverda, severně od obce Bílý Potok.

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách - Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách - Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Vraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem.

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Tiské stěny - ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny - ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába leží na rozcestí modré turistické značky vedoucí od Pokliček do Mšena a žlutě značené Cinibulkovy stezky.

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách

Sviní kámen oblíbený řadou horolezců se nachází v Jizerských horách, v lokalitě Srázy a Poledník. V blízkosti zajímavého skalního útvaru prochází zelená hřebenovka z Oldřichovského sedla na Bílou kuchyni.