Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Chráněná území a národní parky
Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Chráněná území a národní parky Celá ČR

Objevujte přírodní bohatství České republiky! Národní i přírodní parky, chráněné oblasti a přírodní rezervace lákají do návštěvnických center, každý rok se otevírají nové naučné stezky, vyhlídky, rozhledny, tematické trasy i rarity: například místa, kde můžete zblízka pozorovat volně žijící zvířata.

Vlci, rysi a jeleni

Když pojedete na Šumavu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum národního parku Šumava. V něm je připravená expozice o životě šelem a značená vlčí stezka vás dovede k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. S divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě, kde vycházkový okruh prochází jelením výběhem a kolem rysího výběhu, a při prohlídce sovích voliérBorových Ladech. Kdo chce pozorovat jeleny v přezimovacích obůrkách, ten musí zamířit na šumavské safari anebo do Krkonošského národního parku.
 

Programy na horách

Vedle osvědčených taháků jako jsou sezonní cyklobusy či karty hostů jednotlivých horských středisek národní parky nabízejí řadu programů. Krkonošský národní park láká na akce v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, na Šumavě vyzkoušíte zážitkové trasy, toulky divočinou se zkušenými průvodci, síť tábořišť v chráněných zónách parku a komentované vycházky. Speciálně pro vodáky se každé léto nabízí možnost splouvání horní části Vltavy.
 

Do skal Českého Švýcarska, Podyjí a Pálavy

V národním parku České Švýcarsko si vychutnáte rozmanité programy pro fotografy, skvělým tipem jsou plavby úchvatnými soutěskami řeky Kamenice. Řady výletních tras nabízí Pálava se zříceninou Dívčích hradů a také národní park Podyjí, kde ve stráních a ve skalách nad řekou Dyjí objevíte kromě řady vyhlídek, přírodních rarit a ledových slují také zříceninu hradu Nový Hrádek anebo letohrádek Lusthaus, který kdysi sloužil vranovskému panstvu při honech.
Zobrazit více

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.
Skalná, Karlovarský kraj

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.
Mšeno, Středočeský kraj

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.
Rýmařov, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.
Karlova Studánka, Moravskoslezský kraj

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.
Hranice, Olomoucký kraj

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.
Vilémovice, Jihomoravský kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.
Kokořín, Středočeský kraj

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Srní, Plzeňský kraj

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.
Jičín, Královéhradecký kraj