Úvod > Co chcete dělat? > Obora Soutok u Břeclavi - největší obora v České republice

Obora Soutok u Břeclavi - největší obora v České republice

Příroda
Obora Soutok je nevětší oborou v České republice. Rozkládá se jižně od měst Břeclav a Lanžhot a má tvar trojúhelníku. Severní hranici tvoří stará silnice spojující obě zmíněné obce, západní stranu ohraničuje řeka Dyje, východní pak vytváří řeka Morava.

S oborním chovem zvěře v této oblasti začali Lichtenštejnové již v roce 1872, kdy bylo vybudováno souvislé oplocení především kolem řeky Moravy, které mělo znemožnit vycházení jelenů do okolních polí. Současná obora je ve vlastnictví Lesů České republiky. Na ploše 4 480 ha je chován jelen lesní, daněk evropský, srnec obecný a prase divoké. Celoročně zde probíhají lesnické práce a myslivecká péče o zvěř, proto zde můžete potkat i těžkou techniku.

Výjimečné stromy se v této oblasti nacházejí v mimořádném množství. Na břehu hlubokého kanálu u cesty na Pohansko roste mohutný habr obecný s obvodem kmene 482 cm a celkovou výškou 15,5 m – pravděpodobně se jedná o nejmohutnější jednookenný habr obecný v Evropě. U vojenského bunkru po pravé straně cesty na Pohansko pak roste divoká hrušeň polnička s výškou 11,5 m a obvodem kmene 303 cm. Nejmohutnějším stromem celé oblasti je pravděpodobně dub letní, rostoucí osamoceně na louce u vykopávek na Pohansku – tento strom má obvod 806 centimetrů a výšku 27 metrů.

Do dnešních dnů se můžete v lužních lesích setkat s mnoha zajímavými stavebními památkami, které sloužily provozu myslivosti nebo lesního hospodářství. V oboře Soutok je takovou stavbou např. lovecká chata Dúbravka (zvaná dříve též "malý ruský dům"), dalším historickým objektem soutok-webbyl Ruský dům (Velký ruský dům) – dřevěná budova, která sloužila jako lovecká chata při pobytu knížete a loveckých hostů v lužních lesích v revíru Hohenau. Byla vybudována v roce 1871 ve stylu, který napodoboval ruské dřevěné stavby. Obě tyto stavby byly knížetem zakoupeny na světové výstavě, poté rozmontovány a postaveny v lesích. Chata vyhořela při válečných událostech v roce 1945. Zajímavou stavbou je také rekonstruovaný seník u Cahnovského pralesa.

Nejvýznamnějšími turistickými cíli v oboře Soutok je zejména archeologická lokalita Pohansko se stejnojmenným loveckým zámečkem, nedaleké Muzeum lehkého opevnění, dále pak zámeček Lány či soutok řek Moravy a Dyje. V oboře Soutok je turistické značení přístupových cest pouze v severní části v blízkosti lokality Pohansko, poté je směr k soutoku řek vyznačen pouze šipkou s nápisem "soutok".

Chystáte-li se v jarních měsících dále než na Pohansko, např. k samotnému soutoku, doporučujeme ověřit si, zda se v důsledku tání sněhu či silných dešťů nerozlila řeka Dyje z břehů a zda je oblast přístupná.

V určitých termínech je kvůli zvěři omezen vstup do obory. Nejedná se však o plošný zákaz vstupu do obory. Netýká se totiž cest Břeclav Pohansko, Poštorná Pohansko, cesty podél Dyje k soutoku Moravy a Dyje či z Lanžhota přes Kazůbek na Pohansko.

KDY PLATÍ ZÁKAZ (každoročně až do 31. října 2020)
- od 1. února do 31. března po celých 24 hodin
- od 15. května do 15. června po dobu od 21.00  do 7.00
- od 10. do 30. září po dobu od 17.00  do 8.00
- od 1. do 31. října po dobu od 16.00  do 9.00

 

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
11.6.
12.6.
Slavnosti břeclavského piva

Slavnosti břeclavského piva

Břeclav, Jižní Morava
4.10.
Ostrava Klezmer Band

Ostrava Klezmer Band

Břeclav, Jižní Morava
4.10.
Rodina Kuffnerova

Rodina Kuffnerova

Břeclav, Jižní Morava
18.7.
Construct Man

Construct Man

Břeclav, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel  a restaurace Celnice Břeclav

Hotel a restaurace Celnice Břeclav

Břeclav, Jižní Morava
Vinárna a penzion U Doubků

Vinárna a penzion U Doubků

Břeclav, Jižní Morava
Zámecký pivovar v Břeclavi

Zámecký pivovar v Břeclavi

Břeclav, Jižní Morava