Úvod > Aktuality > #světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům
Příroda

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

  • Vydáno11. dubna 2020
Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

Umělý vodopád v krajinářském parku Terčino údolí je ideálním výletem pro rodiny s dětmi

Terčino údolí
Samaná Dominikánská republika

Vodopád v Terčině údolí

Dokonce ani nemusí mít přírodní původ, protože k těm nejhezčím u nás patří vodopád v Terčině údolí. Věřte nebo ne, bez buquoyských stavitelů a zahradníků by romantický park neexistoval: krajinu u Nových Hradů zdobí od konce 18. století. Když kolem Modrého domu půjdete dál po úzké stezce, klikatící se podél říčky Stropnice, dojdete k vodopádu. Sám od sebe tu nevznikl, o kousek výš v údolí z řeky vybíhá 750 metrů dlouhý umělý náhon, který se posléze stočí ke skalní stěně. Podívaná je to náramná v každé roční době, navíc od parkoviště u vstupu do údolí jsou to jen dva kilometry po rovině, což snadno zvládnou rodiny s dětmi i senioři. Když budete dodržovat bezpečnostní opatření a stejný nápad nebudou mít tisíce dalších lidí, je to skvělé místo pro jarní výlet.
 

Vodopád v Dominikánské republice

Milovníci přírody, dobrodružství a romantiky si přijdou na své i tam, kde má vodopád z Terčina údolí své divočejší dvojče: na poloostrově Samaná v Dominikánské republice. Jsou tu dlouhé pláže, nad nimiž se sklánějí kokosové palmy, tajemné jeskyně, které kdysi obývali indiáni, anebo vodopády ukryté v tropických pralesech. Nejslavnější je padesát metru vysoký El Limon, ale v panenské přírodě objevíte i další, o něco menší. Jak napovídá #světovéČesko, jeden z nich připomíná ten z jižních Čech, a dokonce pod ním objevíte jezírko s příjemně chladnou vodou, kde se můžete vykoupat. To říčka Stropnice nenabízí, ale kneippovací chůze po oblázcích se v Terčině údolí rozhodně vyzkoušet dá.
 

Za vodopádem do skal

Hezký výlet můžete podniknout v krajině kousek od Ústí nad Labem, když se vydáte k Vaňovskému vodopádu. Ten vytváří Podlešínský potok v jedné z četných roklí ústících do údolí Labe. Je dvanáct metrů vysoký, takže v Českém středohoří patří k těm větším, a mohutné čedičové sloupy navíc navozují pocit, jako byste stáli v chrámové lodi. Vedou sem dvě cesty: první a delší od výletního zámečku Větruše příjemnou stezkou téměř po vrstevnici, druhá (podstatně kratší, a tudíž frekventovanější) z Vaňova průrvou ve skalách. Nenechte si ujít ani Vrkočskou skálu s úchvatnou vyhlídkou do labského údolí s hradem Střekovem a Masarykovými zdymadly; odbočku k ní najdete kousek pod vodopádem.
 

Do Krkonoš k největšímu vodopádu u nás

Málo platné, místa ověnčená rekordy lákají k výletům celý rok, a tak v Krkonoších málokdo odolá výletu do Labského dolu, ledovcem modelovaného údolí u Špindlerova Mlýna. Z města sem vede modrá turistická značka, u soutoku Labe a Bílého Labe začíná naučná stezka. Její dolní část kopíruje historickou Harrachovu cestu: ta na konci 19. století představovala první pokus, jak lidem zpřístupnit největší krkonošskou divočinu. Teprve na konci údolí se otevře pohled do ledovcových kotlů se strmými stěnami; v jednom z nich se do Labského dolu řítí Pančavský vodopád, nejvyšší vodopád v České republice. S výškou je to ale ošidné, do údolí se řítí po skalnatých srázech v několika stupních, ty hlavní jsou vysoké 36, 39, 23 a 20 metrů. Celková výška nejčastěji uvádí 148 metrů.
 

Vodopády na Stříbrném potoce

Západně od Žulové objevíte Nýznerovské vodopády aneb vodopády Stříbrného potoka, oblíbené výletní místo Rychlebských hor. Ve 110 metrů dlouhé malebné soutěsce voda překonává celkovou výšku 14 metrů, po schůdcích a pěšinkách se dá sejít až přímo k vodě. Lovcům nejhezčích záběrů se bude líbit i kamenný most se zvláštním dřevěným hrázděním, který se klene nad Bučínským potokem. Hlavní výhoda? Až na místo vede asfaltka, takže se k vodopádům pohodlně dostanete i s dětmi v kočárcích.
 

…a dvě krátké vycházky na závěr

  • Procházku z HarrachovaMumlavskému vodopádu zvládne skutečně každý, tam a zpátky to jsou přibližně dva kilometry. Až dvanáct metrů široký kaskádovitý vodopád láká v každé roční době. Když uslyšíte zvláštní vodní mumlání, pochopíte, podle čeho dostal jméno.
  • A ještě jednou se podíváme do Krkonoš, tentokrát k Rokytnici nad Jizerou: z Horní Rokytnice vás modrá turistická značka povede po pohodlné asfaltce až k vodopádům na Huťském potoce. Ani tady nemusíte mít strach ze záludného terénu, na konci čekají upravené dřevěné chodníčky a vyhlídky.
Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Ondřejovské vodopády

Ondřejovské vodopády

Pod obcí Ondřejov je v lese zaříznutý kaňon, kterým protéká menší potok. Hned kousek pod malou lávkou, přes kterou vede cesta do vesnice je na potoce první výrazná kaskáda.

Kaskády Prudkého potoka

Kaskády Prudkého potoka

Prudký potok pramení v údolí mezi horami Podbělka, Sušina a Tetřeví hora v pohoří Králický Sněžník. Na horním toku vytváří četné přírodní kaskády a menší vodopády. Délka toku je zhruba 9 km a tvoří překrásnou přírodní scenérii.

Sýkornické vodopády u Nové Paky

Sýkornické vodopády u Nové Paky

Sýkornické nebo též Novopacké vodopády se nacházejí asi 4,5 km od Nové Paky. Jednotlivé vodopády jsou vysoké 4 (Horní Novopacký vodopád) a 8 m (Dolní novopacký vodopád). Soustava vodopádů je unikátní především svým tvarem s převisem.

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších

Vavřincův potok nad soutokem s Tippltovým potokem protéká divokou soutěskou s řadou vodopádů. Důl spadá se svahů spojeného masivu Černé a Světlé hory pod Černohorským rašeliništěm a ústí do Úpy na spodním konci obce Velká Úpa.

Chřibské vodopády

Chřibské vodopády

Chřibské vodopády jsou výjimečné tím, že voda v nich padá skutečně kolmo dolů a nedotýká se skály. Odborníci zařazují tyto vodopády k typu vodorovných vrstev, které se často vyskytují v tropických oblastech. Zde se vytvořily na horizontálně uložených, nestejnoměrně odolných pískovcových lavicích.

Žlebský vodopád u Hanušovic

Žlebský vodopád u Hanušovic

Hlavní vodopád má výšku 5 metrů a stéká po stěně skalní pukliny. Nad ním je ještě nevýrazný, 2 metry vysoký stupeň, který zvyšuje celkový dojem z vodopádu.

Labský vodopád v Labském dole

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Vodopád v Karlově Studánce

Vodopád v Karlově Studánce

V horní části lázeňské obce Karlova studánka se nachází uměle vytvořený vodopád napájený vodou z vykopaného náhonu od Bílé Opavy a sbírající vodu ze svahů a drobných pramenů.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Pekelský vodopád v údolí Žebnického potoka

Pekelský vodopád v údolí Žebnického potoka

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním Plzeňsku nedaleko města Plasy, ve skalní rozsedlině v údolí Žeběnického potoka. Nejlépe je vodopád viditelný po vydatných deštích a jarním tání, kdy voda v silném proudu protéká jeskyní a dopadá na kámen na dně.

Třebelský vodopád u Černošína

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.

Černohorské vodopády

Černohorské vodopády

Černohorský potok protéká pod jihovýchodním úpatím Černé hory údolím Těsný důl, někdy také nazývaným Klauzový důl. Hluboké strmé údolí ukrývá mnoho vodopádů a kaskád na ortorulách a kvarcitech.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Liščí vodopád v Krkonoších

Liščí vodopád v Krkonoších

Liščí vodopád se nachází v Teleném dole nedaleko Pece pod Sněžkou. Víceramenný vodopád patří mezi menší krkonošské vodopády. Těsně pod ním vede lávka, odkud se dá velmi dobře pozorovat.

Jordánský vodopád v Táboře

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.

Satinské vodopády u Malenovic

Satinské vodopády u Malenovic

Na toku potoku Satina, který pramení pod Lysou horou a protéká Malenovicemi, jsou v místech nad hotelem Rajská bouda k vidění Satinské vodopády. Již v 19. století byly oblíbeným výletním místem a i dnes je celé údolí využíváno k rekreaci.

Pekelský vodopád v Ústí nad Labem

Pekelský vodopád v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je známé jako město vodopádů a vyhlídek. Jedním z krásných míst je také Pekelský potok se sedm metrů vysokým vodopádem.

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Tzv. Suchodolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád se nachází v horní části úzké Vlčí rokle mezi Budovem a Svádovem nedaleko Ústí nad Labem. Je to jeden z mála našich vodopádů s převisem. Nejkrásnější pohled na vodopád je v jarních měsících, kdy tudy protéká více vody a v zimním období, kdy se zde tvoří ledový sloup.

Bučací vodopád v Beskydech

Bučací vodopád v Beskydech

Krásný beskydský vodopád leží na Bučacím potoce na severní straně hory Smrk, potok se vlévá zleva do Ostravice. Bučací potok protéká Ostravicí, která je nejbližším výchozím místem k vodopádu.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Kýšovický vodopád na Chomutovsku

Kýšovický vodopád na Chomutovsku

Kýšovický vodopád, někdy také zvaný jako Kýšický, leží u obce Kýšovice v romantickém Prunéřovském údolí na Chomutovsku. Jedná se o největší a nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor, který je skrytý ve špatně dostupném terénu pravého údolního svahu potoka jižně od osady Kýšovice.

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády jsou jedním z mála míst, kam zatím značky nevedou. Leží na bezejmenném potoce kousek za vesnicí Stradonice, která se nachází mezi Nižborem a Berounem. Vodopády se ukrývají v menší úzké rokli, která je obestavěna chatami. V horní části rokle se nachází několik kaskád a vodopád.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Pančavský vodopád v Krkonoších

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". K vodopádu se dostanete po Opatské stezce z Vyššího Brodu.

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Malebná Průčelská rokle na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem leží mezi obcí Brná a Němčí. V údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka, najdete zde dva vodopády – Průčelský a Výří.

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlové patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 metrů a při průtoku 200 litrů za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil.

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopády na Černém potoce, patřící mezi největší vodopády celých Jizerských hor, se nachází zhruba 2 km jižně od Bílého Potoka.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
Jihočeský kraj | Památky

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Podle pranostiky by měl svatý Martin 11. listopadu přijet na bílém koni a přivézt s sebou první sníh i Svatomartinské víno. Během festivalu, který se koná od října až do 2. prosince, mohou návštěvníci ochutnat vína nejen z České republiky, ale i z různých koutů světa. V sobotu proběhne tradiční otevírání prvních mladých vín spojené s příjezdem sv. Martina na náměstí Svornosti v Českém Krumlově. První víno roku můžete na českokrumlovském náměstí ochutnat 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika