Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Poslechněte si audio verzi článku
Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

1. Liberec pro rodiny s dětmi



Cesty do Jizerských hor často vedou právě přes Liberec – zvlášť pro rodiny s dětmi, pro které je téměř povinná návštěva science center iQlandia a iQpark, DinoParku (je jediný krytý u nás, a tudíž s celoročním provozem) anebo zoologické zahrady. V Centru Babylon se můžete zastavit také v Aquaparku, Lunaparku a Labyrintu, což je obří zrcadlové bludiště. Ale tím pořád nekončíme: v Liberci najdete také báječná dětská hřiště, zábavný volnočasový EkoPark, Technické muzeum, krytou motokárovou trať anebo Botanickou zahradu – zkrátka lákadel je tolik, že napoprvé možná do hor ani nedojedete.
 

2. Ještěd, ztracený Marťánek a výlet lanovkou



Při výletech na Liberecko máte 1012 metrů vysoký Ještěd před očima téměř neustále, takže jen málokdo dokáže odolat alespoň krátkému výletu. Vysílač a horský hotel s tvarem fantastické kosmické lodi, mezinárodně oceňované dílo architekta Karla Hubáčka, bývá za pěkného počasí vidět i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů a podobně úchvatné výhledy se naopak nabízejí při pohledu z Ještědu do okolí. V nitru stavby je také restaurace lemovaná krytým ochozem, v zimě se na Ještědu lyžuje, sáňkuje a běžkuje, anebo jen tak chodí na procházky. K atrakcím Ještědu patří také bronzová socha od Jaroslava Róny nazvaná Dítě z Marsu: dítě z jiné planety, které pláče, protože se ztratilo.
 

3. Lázně Libverda, středisko rekreace a turistiky



Spa Resort Libverda
se nachází v obci Lázně Libverda v malebném podhůří pod severními svahy Jizerských hor. Lázně mají skutečně výjimečný přírodní léčivý zdroj: Libverdskou kyselku aneb Boží vodu. Svými blahodárnými účinky byla známá už od 14. století a Albrecht z Valdštejna si ji dokonce vozil s sebou na válečná tažení. O její popularitu se postarali hlavně poutníci, kteří je u zdejších pramenů osvěžovali při cestách do poutního kostela Navštívení Panny Marie v blízkých Hejnicích. Přírodní železnatá kyselka má příjemnou svěží chuť a využívá se především pro léčení pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění.
 

4. Jizerskohorské bučiny, první česká přírodní památka UNESCO



Špičák, Stržový vrch
, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Od roku 2021 je zapsaná na seznamu Světového dědictví organizace UNESCO jako část původních bukových lesů Karpat a dalších oblastí Evropy. Prastaré bukové lesy s řadou skalních masivů, věží a vyhlídek patří k nejkrásnějším částem Jizerských hor. Na portálu Kudy z nudy najdete tip na výlet, který vás provede částí rezervace; měří 11 km a je určen pouze pro pěší.
 

5. Jizerky, jak je neznáte



Zatímco od jihu se Jizerské hory zvedají pozvolně, severní úbočí je dramatická krajina plná romantických skalních vyhlídek, vodopádů a cest, vyhrazených pouze pro trénované výletníky. Cesty do skal, ke skalním městům a na vyhlídkové plošiny Krásná Maří, Ořešník, Paličník, Frýdlantské cimbuří či Ptačí kupy se otvírají z údolí na severní straně hor, tedy od Lázní Libverda a od Hejnic. Zajímavým místem jsou zbytky strmých lesních cest, po kterých se kdysi sváželo dřevo, zejména takzvaná Štolpišská alpská silnice z 19. století, vozová cesta divokým údolím Černého Štolpichu s mosty a žulovými opěrnými zdmi. Po citlivé opravě dnes slouží pěším turistům a dá se po ní jít z Hejnic kolem vodopádů a dál kolem rašeliniště a rozhledny Na Čihadle až na Smědavu.
 

6. Jizerská 50, nejslavnější tuzemský závod na běžkách



Jizerská 50
se koná každoročně začátkem února. Od roku 1999 je součástí prestižní série dálkových běhů Worldloppet, startuje z Bedřichova a pokud máte při pohledu do rozesmátých tváří závodníků pocit, že je to jen trochu delší výlet na běžkách, vyvedeme vás z omylu. Kdo projede celou trať, zdolá celkové převýšení 937 metrů, což je víc než z Pece pod Sněžkou na vrcholek Sněžky. Nejdelší stoupání na trase Jizerské 50 měří 3,31 km a zdoláte při něm 187 výškových metrů. Trať závodu si můžete projít pěšky i projet na kole, zblízka tak poznáte řadu ikonických míst Jizerských hor – od Kristiánova s památníkem sklářství přes Knajpu a Jizerku až po vyhlídku Krásnou Máří.
 

7. Třpytivá krása skla



Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou. Skleněné perličky, krystaly a další poklady, které během staletí vznikaly v šikovných rukách zdejších sklářů, si můžete prohlédnout v Muzeu skla a bižuterie a také v Kristiánově, bývalé sklářské osadě. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.
 

8. Protržená přehrada



Její historie byla krátká a strašlivá. Přehrada na Bílé Desné měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích řeky Desné. Obě nádrže se začaly budovat v druhé polovině roku 1911, v listopadu 1915 došlo k jejich kolaudaci, ale vydržela jen jedna – přehrada Souš na Černé Desné. Druhá nádrž se přesně deset měsíců poté protrhla. V Desné přívalová vlna smetla nebo poškodila desítky domů, desítky lidí přišly o život a stovky dalších zůstaly bez střech nad hlavou a bez práce. Katastrofu v Desné připomíná pamětní deska na balvanu, který přinesla z hor přívalová vlna. Protržená přehrada se stala oblíbeným výletním místem: jsou tu upravené cesty a lávky, útulna pro turisty, které v horách zastihne špatné počasí, opravené vyhlídky, část hráze, technická naučná stezka, stará šoupátková věž a v neposlední řadě také pomníček věnovaný všem obětem katastrofy. Z centra Desné od zvoničky vede podél Bílé Desné s vodopády k protržené přehradě naučná stezka s odpočinkovými místy, lemovaná dřevěnými sochami, krásná je i trasa údolím Černé Desné k přehradě Souš.
 

9. Jizerka, ikonické místo Jizerských hor



Malebná osada Jizerka na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor je oblíbeným turistickým cílem. Je tu muzeum Jizerských hor, několik restaurací a penzionů, a hlavně křižovatka turistických stezek, cyklistických a běžkařských tras. Občas v zimě bývá Jizerka nedostupná kvůli sněhovým závějím, od roku 1995 je chráněná jako vesnická památková rezervace. Přestože Jizerka leží jen dva kilometry od česko-polských hranic, cesta k sousedům je svízelná: Karlovský most přes řeku Jizeru byl obnoven až v roce 2005, nyní ho nahradila provizorní lávka a čeká se na nový. Z Jizerky k němu vede žlutá značka, vhodná i pro cyklisty, z Martinského údolí zelená, určená pouze pro pěší. Na polské straně hranice vás čeká pohodlná cesta do Orle a nádherná trasa podél Jizery.
 

10. Kuriozity: Obří sud, gondolový most a pomníčky

Mezi kuriozity Jizerských hor patří například socha malého Marťánka na Ještědu, výletní restaurace Obří sud z roku 1931 nad Lázněmi Libverda anebo transbordér alias gondolový most. Dřevěný samoobslužný transbordér, jediný v Česku, slouží místo lávky pro osobní přepravu přes Lužickou Nisu z elektrárenské osady Kolonka k vlakové zastávce Machnín, přímo nad ním se vypínají zříceniny hradu Hamrštejn. Fenoménem Jizerských hor jsou rovněž stovky pomníčků, křížků a obrázků, které často připomínají dávné i současné osudy dřevorubců, dřevařů, pytláků, hajných i výletníků. Pro seznámení s nimi vám jedna dovolená rozhodně stačit nebude!
 

Na skok za hranice



Příznivé podnebí, horská krajina a prameny minerálních vod – většinou kyselek podobných pramenům v Lázních Libverda – lákají lázeňské hosty i do řady městeček v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Při toulkách u našich severních sousedů můžete navštívit například městečko Świeradów-Zdrój. Z místních památek stojí za vidění zejména novogotický kostel sv. Josefa z roku 1899, je tu skate park nebo aquapark.
Raritou je rovněž kabinková lanovka, která z lázní jezdí na nejvyšší vrchol polských Jizerek, Stóg Izerski (1105 m). Otevřou se před vámi výhledy na celé údolí, nedaleké Krkonoše a Jizerské hory. Od horní stanice lanovky se můžete vydat na nejvyšší horu českých Jizerek Smrk s rozhlednou (1124 m), vzdálený asi hodinu pohodlné chůze.
Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Fenoménem Jizerských hor jsou drobné pomníčky rozeseté po mnoha kopcích i dolinách. Snad nikde jinde v České republice jich nenajdete tolik. Připomínají dávné i současné osudy zdejších horalů a výletníků. U některých vás až zamrazí, jiné zase vyvolají na tváři úsměv. Jejich objevování není vždy snadné, neboť se často jedná o skrytá místa hluboko v lesích. Pojďte s námi objevovat tajemné příběhy Jizerských hor!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Navštivte unikátní zrcadlový labyrint! Největší stacionární zrcadlové bludiště na kontinentě vybavené 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách, jejichž délka dosahuje 200 metrů.

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Přijeďte si vyzkoušet nevšední, mimořádně atraktivní, ale za každých okolností bezpečný zážitek. Nová bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopády na Černém potoce, patřící mezi největší vodopády celých Jizerských hor, se nachází zhruba 2 km jižně od Bílého Potoka.

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Treehouse pod Ještědem

Treehouse pod Ještědem

Ubytování v domě na stromech v krásném lese na svazích Ještědského hřbetu.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda

Spa Resort Libverda se nachází v obci Lázně Libverda v malebném podhůří severního úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 424 m n. m. u města Hejnice (25 km od Liberce). Díky své podhorské poloze a okolním smíšeným lesům je zde léto mírné a podzim suchý a teplý.

iQpark – první science centrum v České republice!

iQpark – první science centrum v České republice!

Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Langeho kříž pod horou Poledník

Langeho kříž pod horou Poledník

Kříž ve skále na severním srázu Poledníku (864 m) v NPR Jizerskohorské bučiny připomíná památku Langeho mladšího, syna zdejšího revírníka, který se zde zastřelil roku 1904.

Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady

Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady

Nedaleko modře značené Poutní stezky z Nové louky na Elektrárenskou cestu, u hráze vodní nádrže Bedřichov se nachází pomník ve tvaru kříže. Připomíná přestřelku mezi slavným jizerskohorským pytlákem a lesníky.

Bäumelův kříž nad Hejnicemi

Bäumelův kříž nad Hejnicemi

Kříž na balvanu nedaleko hory s názvem Svinské čelo nad Hejnicemi připomíná šestadvacetiletého revírníka Johana Bäumela z Raspenavy, kterého zde 21. března 1842 omylem zastřelil lesník Bedřich Bergmann.

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi nejzápadnější části Jizerských hor, která je součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Významná oblast skal. Nacházejí se ve strmých svazích podél Malého a Velkého Štolpišského potoka a na úbočí Ořešníku v Jizerských horách. Materiál tvoří hrubozrnná žula. Oblast se dělí na Malý Štolpich, Velký Štolpich a Zahradní stěnu.

Křišťálová stezka v iQlandii

Křišťálová stezka v iQlandii

Interaktivní hra v expozicích odhaluje svět skla a jeho využití. Projděte Křišťálovou stezku a rozsviťte iQlandii.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky