ÚvodAktualityZimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

V hlavní roli Krkonoše

Režisérka Marie Poledňáková po letech vzpomínala, že tehdy v roce 1977 chtěla natočit něžný, křehký a dojemný příběh, ale právě talent a herecký výkon devítiletého Tomáše Holého udělaly z filmu komedii, na kterou se nezapomíná. Povedla se natolik, že se dokonce umístila na sedmém místě v žebříčku nejúspěšnějších českých komedií století. Zatímco městské záběry včetně Vaškova domu a školy se natáčely na pražském sídlišti Petřiny, za zimou se filmaři museli vydat do Krkonoš. Znalci hned poznali, že se vláček zasněženou krajinou neprodírá po ozubnicové dráze Tanvaldu do Harrachova, ale po trati, která vede do hor od Jilemnice. Železniční viadukt byste našli v Dolní Dušnici za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko, vlakové nádraží stojí v Rokytnici nad Jizerou a chatu Sněhurka si zahrál dnešní tříhvězdičkový hotel Olympie ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Ten se od dob natáčení dost změnil a jen tak od oka byste ho zřejmě nepoznali.

Téměř stejná zato zůstala chata, kde sloužil Vaškův tatínek horolezec Luboš coby náčelník Horské služby. Sice se leckde dočtete, že chata Dias opravdu bývala stanicí Horské služby, ale není to pravda. V domě bydlel její člen a také tu bývala ohlašovna, ovšem skutečná stanice tu nikdy nesídlila. Ve filmu se samozřejmě objeví i krkonošské svahy a sjezdovky, lesy, potoky i Martinova bouda, kde nakonec tráví táta, máma a Vašek zimní prázdniny ve třech. Na jejím webu se dočtete nejen to, že tudy v roce 1913 vedl slavný závod s tragickým koncem, při kterém zahynuli Hanč s Vrbatou, ale také, že tu strávila rané dětství světoznámá tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po Martinově boudě.
 

Šumava a Jezevčí skála

O pouhý rok později si Tomáše Holého vypůjčil režisér Václav Gajer pro film Pod Jezevčí skálou, jenž diváky zavedl pro změnu na Šumavu. Původně mělo zůstat u jednoho snímku, ale protože si získal lidi jak u nás, tak v Německu, natočily se ještě další dva díly – Na pytlácké stezce (1979) a Za trnkovým keřem (1980). Malostranské náměstí a Nuselský mostPraze poznají všichni, nejinak je tomu s hájenkou. Pro ni totiž filmaři vybrali jednu z nejslavnějších šumavských chalup, roubenku se zvoničkou krytou šindelem. Říká se jí Klostermannův dům a když pojedete do Srní směrem od Sušice, nemůžete ji přehlédnout, stojí jen kousek od silnice hned na začátku obce. Ve filmu se objeví také Churáňov a Strunzova pila, která dříve stávala při cestě z Kvildy na Bučinu.
 

Dětské komedie do třetice: Krakonoš a lyžníci

O těžkém životě chudých sklářů, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu v podobě čerchmantských prkének řečených ski vypráví půvabný dětský film Krakonoš a lyžníci. Ze všech uvedených snímků je nejmladší, režisérka Věra Plívová-Šimková jej natočila v roce 1980. Co o něm víme? Že se natáčel tři měsíce na zasněžených krkonošských svazích a v Jizerských horách, že ve štábu působil jako pomocný režisér Zdeněk Troška a že přímo při natáčení zemřel na infarkt herec Václav Lohniský. Víme i to, že jako kulisa posloužila filmařům část Rokytnice nad Jizerou zvaná Rokytno včetně půvabné kapličky a chaty Horské služby na Dvoračkách, zatímco sklárnu si zahrála skutečná sklářská huť z roku 1866, dnešní penzion Sklárna v Jizerce. Ve filmu se objeví také Roprachtice, kde byste našli třeba Trumpetrovu hospodu, kostel nebo stolařství mistra Vichra, zatímco stará škola stojí v Pasekách nad Jizerou v části obce zvané Makov.
Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou Památky

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou Kultura

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš Ubytování

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie – Špindlerův Mlýn je připraven poskytnout svým klientům perfektní služby pro aktivní odpočinek a relaxaci. Vydat se sem můžete v létě i v zimě. Stačí si jen vybrat…

Martinova bouda v Krkonoších Ubytování

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Další aktuality

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2024 začne 20. června v 22 hodin a 51 minut, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
18. červen 2024 21:37
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červen 2024 6:00
Příroda

Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Nejlepší příležitost nám k tomu dává Den červených růží, který slavíme 12. června.
12. červen 2024 11:30
Příroda

Oslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před několika lety jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Mezinárodní den rysů připadá každoročně na 11. června a jeho cílem je podpora ochrany těchto živočichů. V Evropě se ho aktivně účastní jedenáct organizací z pěti různých evropských zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Itálie a Slovinsko). Populace rysa, která žije na našem území, dosahuje počtu přibližně 110 jedinců, a je specifická tím, že je součástí česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Nejčastěji se s rysem lze setkat na Šumavě, v Českém lese, Brdech a v některých oblastech Českomoravské Vysočiny.
11. červen 2024 10:00
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.
9. červen 2024 15:00
Příroda

Tipy na výlety k unikátním skalním branám a mostům

Mohutné skalní mosty, oblouky a skalní okna, dechberoucí útvary v krajině najdete na mnoha místech u nás. Skalní brána, skalní most či skalní oblouk jsou přírodními geomorfologickými tvary, vzhledem připomínající bránu či most. Skalní brány vznikají erozí hornin. Pravčická brána je díky rozpětí oblouku 26,5 m, výšce 16 m a šířce až 8 m dominantou Českého Švýcarska a největší přirozenou skalní bránu v Evropě. Podívejte se s námi na nejobdivovanější skalní útvary u nás.
9. červen 2024 6:00
Příroda

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Také letos se chystá hlasování o titul Strom roku České republiky 2024.
8. červen 2024 12:00
Příroda

Zapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!

Připojte se k pozorování denních motýlů, které probíhá od 3. do 9. června a poté také 15. až 21. července 2024. Zabere vám to je půl hodiny a létající klenoty naší přírody můžete pozorovat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí. Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají. Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.
8. červen 2024 9:00
Příroda