Úvod > Aktuality > Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

  • Vydáno23. listopadu 2022
Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

V hlavní roli Krkonoše

Režisérka Marie Poledňáková po letech vzpomínala, že tehdy v roce 1977 chtěla natočit něžný, křehký a dojemný příběh, ale právě talent a herecký výkon devítiletého Tomáše Holého udělaly z filmu komedii, na kterou se nezapomíná. Povedla se natolik, že se dokonce umístila na sedmém místě v žebříčku nejúspěšnějších českých komedií století. Zatímco městské záběry včetně Vaškova domu a školy se natáčely na pražském sídlišti Petřiny, za zimou se filmaři museli vydat do Krkonoš. Znalci hned poznali, že se vláček zasněženou krajinou neprodírá po ozubnicové dráze Tanvaldu do Harrachova, ale po trati, která vede do hor od Jilemnice. Železniční viadukt byste našli v Dolní Dušnici za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko, vlakové nádraží stojí v Rokytnici nad Jizerou a chatu Sněhurka si zahrál dnešní tříhvězdičkový hotel Olympie ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Ten se od dob natáčení dost změnil a jen tak od oka byste ho zřejmě nepoznali.

Téměř stejná zato zůstala chata, kde sloužil Vaškův tatínek horolezec Luboš coby náčelník Horské služby. Sice se leckde dočtete, že chata Dias opravdu bývala stanicí Horské služby, ale není to pravda. V domě bydlel její člen a také tu bývala ohlašovna, ovšem skutečná stanice tu nikdy nesídlila. Ve filmu se samozřejmě objeví i krkonošské svahy a sjezdovky, lesy, potoky i Martinova bouda, kde nakonec tráví táta, máma a Vašek zimní prázdniny ve třech. Na jejím webu se dočtete nejen to, že tudy v roce 1913 vedl slavný závod s tragickým koncem, při kterém zahynuli Hanč s Vrbatou, ale také, že tu strávila rané dětství světoznámá tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po Martinově boudě.
 

Šumava a Jezevčí skála

O pouhý rok později si Tomáše Holého vypůjčil režisér Václav Gajer pro film Pod Jezevčí skálou, jenž diváky zavedl pro změnu na Šumavu. Původně mělo zůstat u jednoho snímku, ale protože si získal lidi jak u nás, tak v Německu, natočily se ještě další dva díly – Na pytlácké stezce (1979) a Za trnkovým keřem (1980). Malostranské náměstí a Nuselský mostPraze poznají všichni, nejinak je tomu s hájenkou. Pro ni totiž filmaři vybrali jednu z nejslavnějších šumavských chalup, roubenku se zvoničkou krytou šindelem. Říká se jí Klostermannův dům a když pojedete do Srní směrem od Sušice, nemůžete ji přehlédnout, stojí jen kousek od silnice hned na začátku obce. Ve filmu se objeví také Churáňov a Strunzova pila, která stojí při cestě z Kvildy na Bučinu. Dobře ji uvidíte například při výletupramenům Vltavy.
 

Dětské komedie do třetice: Krakonoš a lyžníci

O těžkém životě chudých sklářů, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu v podobě čerchmantských prkének řečených ski vypráví půvabný dětský film Krakonoš a lyžníci. Ze všech uvedených snímků je nejmladší, režisérka Věra Plívová-Šimková jej natočila v roce 1980. Co o něm víme? Že se natáčel tři měsíce na zasněžených krkonošských svazích a v Jizerských horách, že ve štábu působil jako pomocný režisér Zdeněk Troška a že přímo při natáčení zemřel na infarkt herec Václav Lohniský. Víme i to, že jako kulisa posloužila filmařům část Rokytnice nad Jizerou zvaná Rokytno včetně půvabné kapličky a chaty Horské služby na Dvoračkách, zatímco sklárnu si zahrála skutečná sklářská huť z roku 1866, dnešní penzion Sklárna v Jizerce. Ve filmu se objeví také Roprachtice, kde byste našli třeba Trumpetrovu hospodu, kostel nebo stolařství mistra Vichra, zatímco stará škola stojí v Pasekách nad Jizerou v části obce zvané Makov.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Martinova bouda v Krkonoších

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie – Špindlerův Mlýn je připraven poskytnout svým klientům perfektní služby pro aktivní odpočinek a relaxaci. Vydat se sem můžete v létě i v zimě. Stačí si jen vybrat…

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Další aktuality

Říjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř

Podzim v barevném říjnovém kabátku je ideální dobou na klidné procházky přírodou. V lesích nebo oborách možná uslyšíte hlasité jelení volání, spárkatá zvěř se v tomto období také shlukuje do zimních tlup, čímž se stává více viditelnou. Na některých místech naleznete dokonce i speciální vyhlídky pro pozorování zvěře. Užijte si krásný podzimní výlet.
Příroda

Šest řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Poslední jízdy a pak symbolické otočení klíčem a zamknutí řeky do příštího jara. Starý vodácký rituál si budete moci i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně uzavírat sezónu. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Potom se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
Příroda

Pestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody

Úžasné barevné tóny podzimní palety barev lákají k pěším procházkám i delšímu výletu. Kam vyrazit za symfonií barev a vůní vám přinášíme v dnešních tipech. Vydáte se do skalních měst, do malebných údolí říček nebo vyšplháte za jedinečným rozhledem třeba až do korun stromů?
Příroda

Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu

Skalní města člověka přitahovala odedávna. V těžkých dobách sloužila lidem jako úkryt před nepřáteli nebo ke stavbě nedobytných sídel, v dobách míru jitřila fantazii dobrodruhům a romantikům, kteří v nich hledali klid nebo inspiraci a dali zajímavým skalním útvarům první názvy. Za fantaskními útvary skalních měst se můžete vydat také vy – ať už pěšky, na kole nebo vybavení lanem, strávíte v českých skalních městech mnoho nezapomenutelných chvil.
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
Příroda

Seznamte se: 4. října má svátek František

Pochází mužské křestní jméno František z italštiny? A byl prvním nositelem italské verze jména „Francesco“ svatý František z Assisi, řeholník, zakladatel řádu františkánů a také tradice stavění vánočních jesliček? Netušíme, ale zato víme, že 4. října má svátek František a my všem Frantům, Frantíkům, Fráňům, Frankům a Franckům, Fandům, Fanoušům a Fanouškům přejeme všechno nejlepší!
Příroda

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!
Příroda