Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.
V Libereckém kraji jsme pro vás nachystali pětidenní program, ale upřímně řečeno – udělejte si čas a přijeďte na delší dobu, na českém severu můžete prožít skutečně krásnou rodinnou dovolenou. Za vidění stojí Krkonoše i Jizerské hory, stovky vyhlídek a rozhleden, množství zámků a romantických hradů či malebných hradních zřícenin. A je tu samozřejmě i Liberec, krajské město nabízející nepřeberné možnosti zábavy pro celou rodinu včetně známé zoologické zahrady. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na slevové karty, ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Krkonoše, Harrachov, příroda a outdoorové aktivity

Městu Harrachov se pro jeho krásu říká perla Krkonoš. Nabízí obrovskou škálu vyžití pro aktivní rodinnou dovolenou v krásné horské přírodě. V městečku je lanovka, Hornické muzeum, letní bobová dráha, půjčovna terénních koloběžek pro sjezd z hor do údolí, půjčovna čtyřkolek, bikepark i půjčovna kol, sklárna Novosad & syn s ukázkovou výrobou, lyžařské muzeum, dětský funpark a především nepřeberné možnosti pro pěší turistiku i výlety do blízkého okolí.

Jedna z nejoblíbenějších vycházkových tras vede k Mumlavskému vodopádu. Cestu snadno zvládnete i s kočárkem, trasa tam a zpátky měří přibližně 4 kilometry. Navíc narazíte na hravou a naučnou stezku Liška a u vodopádu objevíte dvě restaurace.

Odpoledne vás pak čeká výlet čtyřsedačkovou lanovkou na Čertovu horu (délka 1300 m, převýšení 357 m, z lanovky hezký výhled na areál skokanských můstků), kde objevíte různě náročné pěší okruhy. Ten nejkratší měří jen 500 metrů, a přesto vás přivede na krásnou vyhlídku či k jedenácti menhirům.

V centru Harrachova můžete vyzkoušet horské tříkolky: vlek vás vyveze nahoru a vy sjíždíte na tříkolkách mírnou sjezdovku. K dispozici je dětské hřiště i občerstvení. O další zábavu se postará bobová dráha a lanový Monkey Park. Ve městě jsou také dvě další moderně vybavená dětská hřiště anebo Vertical Park s trampolínou, horolezeckou stěnou, prolézačkami a letní minizoo s kamerunskými kozami či včelí naučná stezka, minigolf a koupaliště – vše v pohodlné vzdálenosti a kousek od sebe. Zkrátka v Harrachově si zábavu užijí malí i velcí.
 

2. den: Liberec a Ještěd

Po odhlášení z hotelu vás čeká přibližně 40 kilometrů dlouhá cesta, a za necelou hodinu dorazíte do Liberce. Dopoledne věnujte jedné z nejhezčích českých zoologických zahrad; hlavní prohlídková trasa je asi dva kilometry dlouhá a vede krásným údolím. Nedaleko je navíc podobně lákavá Botanická zahrada.

Hlavní dominantou města je Ještěd, zdaleka viditelný vysílač a horský hotel s vyhlídkovou restaurací na vrcholu Ještědského hřebene v nadmořské výšce 1012 metrů. Stavba plynule navazuje na vrchol kopce jako ozdobná špička na vánočním stromečku. Kabinová lanovka je mimo provoz, autem se ale dá dojet až na parkoviště přibližně 500 metrů pod vrcholem, odkud k vysílači vede vyhlídková asfaltová cesta a výhledy na město Liberec, na Jizerské hory a Krkonoše či hrad Bezděz. Oblíbenou atrakcí je sjezd na koloběžkách po různých trasách po úbočích kopce.

Navečer spláchněte únavu v aquaparku s tobogány v libereckém Centru Babylon.
 

3. den: zámek Frýdlant, Obří sud a Centrum Babylon

Dopoledne se vydejte do Frýdlantu, města s krásným zámkem. Při prohlídce se projdete krásně zařízenými interiéry, uvidíte i sbírku zbraní, rytířská brnění či kompletně zařízený zámecký dětský pokoj. Do Liberce se můžete vracet přes Lázně Libverda; projděte se po malé kolonádě, ochutnejte teplé lázeňské oplatky a chladnou léčivou minerální vodu, a zastavte se na něco dobrého v pověstné výletní restauraci Obří sud z roku 1931. Samotný sud dosahuje výšky 11,40 m, délky 14,15 m a šířky 10,50 m, z teras před ním se navíc otvírá zřejmě nejkrásnější výhled na severní svahy Jizerských hor.

Přibližně po půlhodině dojedete zpět do Liberce, kde můžete podrobněji prozkoumat Centrum Babylon, největší kryté zábavní centrum v České republice.  Aquapark jste už navštívili, ale to zdaleka není všechno: je tu také dětský Funpark, wellness centrum, Lunapark s pouťovými atrakcemi, vláčkem, autodromem, jízdou na býkovi, horolezeckou stěnou a prolézačkami, science centra iQlandia a iQpark se stovkami zábavných interaktivních exponátů, zrcadlový Labyrint, bowling, 4D kino, laser game a další.

Návštěvu Centra Babylon můžete zařadit do programu kdykoliv, třeba při horším počasí. Děti se tu rozhodně nudit nebudou a můžete tu strávit dvě hodiny, celé odpoledne anebo třeba celý den.
 

4. den: Maloskalsko a řeka Jizera

Dopoledne se vydejte do Dolánek (25 minut, 25 km) a užijte si den v kouzelné krajině Pojizeří. Jak? Třeba při jednom z nejoblíbenějších rodinných výletů v této oblasti, a to když se na koloběžce nebo na kole z Dolánek vydáte na Malou Skálu na koloběžce a zpátky na lodi po řece Jizeře.

Odpoledne si pak prohlédněte Dlaskův statek v Dolánkách, nádherně zachovalou lidovou architekturu z 18. století, a užijte si interaktivní expozici v Domě přírody Českého ráje. Prostřednictvím smyslového vnímání objevíte všechny známé přírodní unikáty Českého ráje, nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky. Den můžete zakončit prohlídkou zámku Hrubý Rohozec s desítkami stylově vybavených komnat francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.
 

5. den: Český ráj a Máchovo jezero

Po odhlášení z hotelu zamiřte do Hrubé Skály (32 km, asi 30 minut) a užijte si jedinečné Hruboskalsko – skalní města, vyhlídky a procházky v jedinečné krajině mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn. Při procházce mohou děti hledat oblíbené prolézačky ve skalách, například Myší díru či Adamovo lože, známé z pohádky Bajaja. Na zámku Hrubá Skála je vyhlídková věž a restaurace, samotný zámek pak slouží jako hotel (což ocení zejména milovníci romantiky, kteří by si rádi svůj pobyt v Českém ráji prodloužili).

Při toulkách Hruboskalským skalním městem narazíte na odbočku k roubené usedlosti Kopicův statek, kterou rády využívají filmové štáby při natáčení pohádek. Ve skalách kolem statku objevíte desítky reliéfů postav lidí i zvířat, které vytesal místní umělec.

V teplých letních dnech nabídne odpolední program Máchovo jezero (z Hrubé Skály 60 km, asi 45 minut cesty). U jednoho z nejoblíbenějších přírodních koupališť v naší zemi si kromě relaxace u vody užijete i vyhlídkové plavby, lanový park a další atrakce. Hlavní pláž se nachází u letoviska Doksy (písečné pláže s mírným vstupem do vody, vhodné i pro nejmenší děti, občerstvení, restaurace, dětské hřiště, beachvolejbal, plážové fotbalové hřiště, tobogán, vodní atrakce, půjčovna lodiček či šlapadel), využít můžete i pláž Klůček a pláže u letoviska Staré Splavy.

Po návštěvě Máchova jezera nezbývá než se s Libereckým krajem rozloučit – anebo si pobyt prodloužit a na portálu Kudy z nudy si najít další zajímavé cíle.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Slevové karty a cestovní výhody?

Vyzkoušejte Harrachov Card, věrnostní kartu pro návštěvníky Harrachova, s níž můžete získat slevy na služby i další výhody. Kartu získáte zdarma při ubytování v hotelu či penzionu zapojeném do systému Harrachov Card, nebo si ji koupíte na vybraných místech. Levněji se například svezete lanovkou na vrchol Čertovy hory, s kartou platí sleva do harrachovského bazénu, na prohlídku kozí farmy a brusírny perlí v Pěnčíně, do expozice Šindelka, Muzea obnovitelných zdrojů energie ve Velkých Hamrech, Muzea krkonošských řemesel či Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Muzea výroby hraček Detoa. Držitelům karty je k dispozici i Krkonošské muzeum ve Vrchlabí či Zoo Liberec. Karta stojí 200 korun a platí dva měsíce.          
 

Jak se tam dostanete?

Liberecký kraj je velice dobře dostupný díky dálnici D 10, která sem vede od jihu z Prahy (80 minut jízdy). Orientační časy dojezdů do Liberce: Brno 4 hodiny, Plzeň 2,5 hodiny, Ostrava 4,5 hodiny.