Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Lesnický park Křivoklátsko
Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.
Většina z nás nejspíše pojem „lesnický park“ nikdy neslyšela. Hlavním rozdílem mezi „lesnickým parkem“ a „národním parkem“ je menší počet zákazů pro obyvatele i turisty, kteří do parku zavítají. V praxi to znamená, že je les i nadále možné využívat pro těžbu dřeva, která k těmto místům patří, či příležitostnou honitbu, zatímco návštěvníci nebudou omezováni v tom, po kterých stezkách mají chodit a kde budou smět tábořit.

Severní hranice tohoto parku sleduje tok řeky Berounky, prochází kolem osad Žloukovice, Sýkořice, Zbečno, Roztoky, mine hrad Křivoklát, a potom pokračuje kolem Skryjí, které se svými jezírky samozřejmě patří na její území, aby se kousek za nimi od řeky odpoutala a obemkla celou lesnatou oblast pod vrchy Lípa, Lišák, Těchovín a Krušná hora – poslední dva jsou s výškou 617 a 609 metrů v této oblasti nejvyšší. Pak se kolem Hudlic hranice lesnického parku stáčí zpět k řece

Impulsem k tomuto projektu byla snaha křivoklátských lesníků zachovat vysoké přírodní hodnoty tohoto rozlehlého lesního ekosystému a současně zachovat a dál rozvíjet tradici křivoklátského lesnictví jako kulturního dědictví našeho národa. Křivoklátské lesnictví vychází z odkazu našich předků, kteří za několik století své činnosti založili pro naši i budoucí generace jedny z nejkrásnějších lesních porostů v České republice. A to jak z pohledu druhové pestrosti, věkové rozrůzněnosti, stability, tak i trvalé ekonomické efektivnosti.

Lesnický park respektuje i všechny kategorie chráněných území, které byly na jeho území v minulosti zřízeny a nabízí spolupráci orgánům ochrany přírody v péči o tato přírodně cenná území. Nedaleko osady Křivoklát najdete přímo u silnice několik míst, kde správa dnešního parku úmyslně ponechala les svému osudu. Zlámané stromy, tlející kmeny, změť větví, trčící holé pahýly… Všechno zde leží tak, jak popadalo.

Lesnický park Křivoklátsko se stal vzorovým demonstračním objektem lesního hospodaření na poli výzkumu, monitoringu, výchovy, vzdělávání, propagace lesnictví i v oblasti vlastní péče o lesní ekosystémy. Současně zůstává otevřený široké veřejnosti pro všechny k lesu a přírodě šetrné aktivity i při zachování produkčních schopností křivoklátských lesů

Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.
Křivoklát, Středočeský kraj

Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.
Křivoklát, Středočeský kraj

Královský advent na hradě Křivoklát

Vánoční atmosféra čeká na naše návštěvníky i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří.
Křivoklát, Středočeský kraj

Advent na statku ve Zbečně

Advent na Hamousově statku proběhne během adventních víkendů..
Zbečno, Středočeský kraj

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná ve známém Údolí hříchu na Křivoklátsku. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně.
Roztoky, Středočeský kraj

Naučná stezka U Eremita z Roztok u Křivoklátu do Branova

Pěší stezka vás zavede z Roztok na hranici rezervace U Eremita. Je dlouhá asi 1 km a potkáte na ni dva informační panely se základními informacemi o rezervaci, včetně vyobrazení pětatřiceti druhů stromů a keřů, které tu rostou. Při špatném počasí nebo sněhu je však stezka neschůdná.
Roztoky, Středočeský kraj

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.
Branov, Středočeský kraj

Půjčovna lodí Berounka – Honza

Pohodová vodácká dovolená, jednodenní a víkendové vodácké výlety, v létě až pětidenní sjezdy Berounky. Méně zkušení mohou sjíždět organizovaně s průvodcem, zdatní vodáci pak individuálně s převozem osobních věcí nebo samostatně pouze se zapůjčením lodí, kdy si vezete věci v zapůjčených barelech.
Roztoky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Branov

Kemp Branov (vodácké tábořiště) nabízí prostor pro stany a karavany v nezapomenutelné části Staré řeky Berounky. V kraji Oty Pavla, převozníka Karla Proška a Zlatých úhořů.
Branov, Středočeský kraj

Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška najdete v obci Broumy, která leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Svou velikostí se řadí do kategorie minipivovarů. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981.
Broumy, Středočeský kraj

Noc na Křivoklátě – ubytujte se jako hradní páni

Zažijte neopakovatelné noci na Křivoklátě! Pohádková atmosféra s dechem dějin a luxusní ubytování pro váš komfort. Vybrat si můžete z ubytování na "četnické stanici", bytu u Liščí bašty nebo apartmánu u Magistra Kelleyho.
Křivoklát, Středočeský kraj

Hotel Sýkora

Ubytováni v nově zrekonstruovaných pokojích s rodinnou atmosférou. V hotelové restauraci vám rádi nabídneme vynikající kuchyni s českou klasikou.
Křivoklát, Středočeský kraj