Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Oldřichovské háje a skály
Příroda

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály se nachází v Jizerských horách. Je vedená částečně skalním městem nad Oldřichovem v Hájích. Na stezce je řada zajímavých skalních útvarů a interaktivnch prvků, jako je ptačí byt či masky šelem.
Celková délka trasy je 5–10 km a na ní návštěvník najde deset informačních panelů, seznamujících s přírodními zajímavostmi a historií oblasti. Původní stezka byla vytvořená v roce 1986, současná pochází z roku 2003.

Stezka začíná v Oldřichovském sedle, odkud míří okolo skalního útvaru Sněhulák na vrch Kopřivník a okolo skal Gorila, Oldříšek, Skalní brána k horolezci velmi oblíbené Lysé skále. Jedná se o zajímavý skalní útvar, a kromě tváře lidoopa nabízí stezka také další zajímavosti, třeba dřevěné lůžko s rozšiřující se rourou. Na něm mohou turisté naslouchat zvukům lesa, v němž se ukrývají obrovské žulové balvany. Další zajímavostí je na stezce maketa dutiny stromu s modely ptáků. Když se do ní člověk podívá, zjistí jak tam vlastně žijí. Nejen dětem se budou líbit také kovové masky šelem, jež dříve v lesích žily.

Po svahu Stržového vrchu se stezka dostává na rozcestník Skalní hrad, kde je možno odbočit ke Skalnímu hradu u Raspenavy. Naučná stezka pokračuje okolo Temné věže, Skalní brány a Guttenbergovy skály až k rozcestníku Pod Špičákem, kde zelenou značku opouští a po žluté se přes Špičák, okolo Důlní skály a Kříži na Scheibe vrací k Hřebenovému buku a po modré se stáčí k Oldřichovu v Hájích. Kousek před Oldřichovem však modrou turistickou značku opouští a lesní cestou se vrací do Oldřichovského sedla.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Selský dvůr v Raspenavě

Selský dvůr v Raspenavě

Raspenava, Liberecký kraj
Apartmán v Hejnicích

Apartmán v Hejnicích

Hejnice, Liberecký kraj
Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Hejnice, Liberecký kraj