Úvod > Co chcete dělat? > Polední kameny v Jizerských horách
Příroda

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.
Polední kameny jsou nejvýše položeným bodem národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Nacházejí se na hřebeni, který leží mezi údolím Černého potoka a tokem Bílého potoka.

Přístupné jsou pouze pro pěší turisty po žluté značce z Hejnic (cca 4 km) a po červené a žluté ze Smědavy. Vrchol tvoří různé skalní útvary, menší skalní města, suťové pole, viklany a zřícené skalní bloky. Ze plošiny na jednom ze skalních bloků je kruhový výhled na Jizerské hory a daleké okolí.
 

Info pro lezce

Významná horolezecká oblast, která se nachází na obou březích Černého potoka a na hřebenu Šolcových skal, v Jizerských horách. Materiál tvoří hrubozrnná žula. Podsektory Hlídači koutu a Nos, Polední kameny, Šolcovy skály. Část terénů je v NPR Jizerskohorské bučiny. Lezení v rezervaci je povoleno celoročně jen na některé skály, například Březová věž, Hromová věž, Polední zub, Výletnická věž, Mufloní plotna, Černá věž, Malý jezdec, Oltář, Hajní kostel, Horní hlídač, Polední stěna, Polední věž, Polední zub, Frýdlantské cimbuří, Černá stěna, Šolcova stěna, Šolcův jehlan, Vodník... a další.

Není dovoleno upravovat a měnit povrch skály, lezení ledů je povoleno za dostatečné vrstvy ledu ve vyznačených sektorech. Drytooling je povolen jen v lomu v Oldřichově. Zahnízdění ptáků je povinnost hlásit. Více info na webu horosvaz.cz.

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Hejnice

Autokemp Hejnice

Hejnice, Liberecký kraj
Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Bílý Potok, Liberecký kraj
Hotel Berg u Máchova jezera

Hotel Berg u Máchova jezera

Doksy, Liberecký kraj