ÚvodAktualityZnáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!
Zdroj foto: Naše Jablonecko
Příroda

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Poslechněte si audio verzi článku
Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Kopicův statekKopicův statek, zvaný také Jirošova rychta, představuje významnou památku lidového stavitelství Pojizeří z roku 1787. Součástí uzavřené převážně roubené usedlosti je patrový dům s pavlačí a před vjezdovou branou u cesty stojí pěkná socha svatého Jiří Drakobijce z roku 1806, na jehož podstavci jsou vytesané čtyři reliéfy: Krista v Getsemanské zahradě, sv. Magdaleny a sv. Anny a dvou světic, Petromily a Felliculy. Na tichém místě daleko od civilizace statek postavil rolník Jiří Jiroš. V rokli pod statkem se nachází čtyřiatřicet skalních reliéfů, které zde vytesal pozdější majitel a sochařský samouk Václav Kopic. Roubený statek je nepřístupný veřejnosti, k reliéfům však vede vyšlapaná cesta, značená místním značením.

reliéf kopicův statel´kGalerii nejrůznějších výjevů do pískovcových skal vytesal majitel statku Vojtěch Kopic, všestranný člověk, který se na statek přiženil v roce 1932 a hospodařil zde až do své smrti. Mezi sousedy byl známý svéráznou hrou na harmoniku a především jako sochař-samouk, který od čtyřicátých let minulého století až do své smrti vytesal řadu reliéfů do skal v rokli pod statkem. Nejblíže statku najdete reliéf Svatý Václav, který jede na koni nad honosnou sloupovou branou. Dále je zde muflon, hlava jelena, Jánošík, Orel a vrána, nechybí ani dobový Partyzán, ale i Palladium země české, anděl Strážce s dítětem či Rolníkův rok s výjevem orajícího rolníka s koněm, slepicemi, kohoutem, psem a ptáčky. O kousek níž se nachází holubice, připomínka Lidic, orel římských legií, bůžek lásky Amor, ale i Karel Havlíček Borovský nebo Jan Amos Komenský. Další skály zdobí trojice reliéfů Jan Hus s velikým kalichem a stylizovaným srdcem, Libuše "u vytržení, mluvíce prorockým duchem" a nemůže chybět ani Jan Žižka na koni.
 

Masaryk, lev i roubenka

reliéfy Kopicův statekCestička pak kličkuje mezi skalami a skalkami, až vás dovede k pětici skalních výjevů: je zde modlící se Anežka Přemyslovna, veliké hořící srdce, monumentální skalní varhany, slunce a Karel IV. dlící zřejmě na hradě Karlštejně (kolem výjevu je mozaika z barevného skla, jež může symbolizovat drahokamy v Kapli sv. Kříže). Po chvilce se vysoko ve skalách objeví prezident Masaryk na koni a lev z dob Československé republiky. Z výšky shlíží na pocestné Cyril a Metoděj a naprosto nepřehlédnutelná je roubená chaloupka vytesaná z balvanu těsně u cesty. Šikovné oči spatří také reliéf Maminka zobrazující ženu s květinou. Poté, co pan Kopic navštívil Zoo ve Dvoře Králové, umně vysekal ze skály sochu lva, která mívala zářící skleněné oči. Cesta dále prudce klesá k reliéfu racek a svatému Vojtěchu, na které z protější strany dohlíží autorova manželka Věra Kopicová. Jedním z posledních výjevů je Horymír letící na svém koni Šemíkovi nebo Pohanská božstva a Libuše.

Hruboskalské skalní městoPráce pana Václava Kopice trvala téměř 40 let (od roku 1940 až 1978). Mnohé výjevy doplňují citáty či různá poselství. Statek dnes vlastní a stará se o něj dcera Václava Kopice, paní Ludmila Boudová. Statek i jeho nejbližší okolí (například obec Kacanovy) se mnohokrát blýsknul před kamerou. Natáčely se zde filmy a pohádky, jako je například Nesmrtelná teta, Princ a večernice, Princ Bajaja, O ztracené lásce, Prima sezóna, ale i historické snímky a reklamy.


Kam se vydat dál?

Kopicův statek stojí při modře značené turistické cestě z Kacanov do srdce Hruboskalského skalního města. Na rozcestí, které ústí na Zlaté stezce Českého ráje se můžete rozhodnout, zda se vydáte k hradu Valdštejn anebo na proslulé vyhlídky U Lvíčka či Na Kapelu.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Audio

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město Audio

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku Příroda

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Vyhlídka u Lvíčka na Hruboskalsku Příroda

Vyhlídka u Lvíčka na Hruboskalsku

Výhled do nitra skal na Hruboskalsku si vychutnáte z vyhlídky u Lvíčka. Jedná se o jednu z nejkrásnějších vyhlídek v oblasti.

Další aktuality

Jarní prázdniny 2026 – Liberecký kraj

Jedny z nejoblíbenějších prázdnin, na které se děti každý rok těší, si skvěle užijte v Libereckém kraji. Během týdenních jarních prázdnin si v Liberci a okolí užijete dovolenou na horách, v bazénu i na zámku.
17. leden 2026 9:09
Zážitky, Liberecký kraj

Kam na sjezdovky v Jizerských horách? Na svah zve Skiaréna Jizerky, Ještěd i Černá Říčka

Chystáte se do Jizerek a rádi byste vyzkoušeli zdejší sjezdovky? Kudy z nudy vám poradí, kde najdete ty nejlepší svahy Jizerských hor. Na jeden skipas si zalyžujete ve Skiaréně Jizerky, která nabízí 17 km sjezdovek, fenoménem sjezdového lyžování je také Skiareál Ještěd. Věděli jste, že druhou nejdelší sjezdovku v Jizerských horách najdete v Josefově Dole? Nachází se ve Ski areálu Bukovka. S dětmi zamiřte třeba do Bedřichova, Černé Říčky, Albrechtic nebo Příchovic.
10. leden 2026 8:33
Zimní sporty, Liberecký kraj

V Jilemnici opět stojí obří sněhová socha Krakonoše!

Na náměstí v Jilemnici, tak jako skoro každý rok, stojí obří sněhová socha! Po roce 2023, kdy na náměstí stála sněhová postava hraběte Harracha, se letos opět vrátil Krakonoš. Oblíbenou turistickou atrakci staví pan Dufek už od roku 1997 a každý rok má sněžná socha trochu jinou podobu. Hromadu sněhu, kterou bylo potřeba navršit, přivezlo celkem 22 nákladních aut.
8. leden 2026 8:23
Zážitky, Liberecký kraj

Kam za kouzlem zimy v Českém ráji?

Při toulkách po Českém ráji objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například vodády zamrznou a stávají se nevšedními ledopády, také hladiny rybníků se změní na ledová zrcadla a ledové krápníky se objeví i na mnoha skalních útvarech. Nemluvě o krásných trasách na běžky, jestliže napadne dostatečná sněhová nadílka. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Českým rájem!
7. leden 2026 8:22
Příroda, Liberecký kraj

Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Máte rádi neobvyklé soutěže? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na několik pozoruhodných akcí, které rozhodně nejsou pro každého. Například zjistíte, že trendem posledních zim jsou závody na historických lyžích a saních, o oblečení po předcích nemluvě.
4. leden 2026 9:54
Zimní sporty, Liberecký kraj

Zažijte noční maraton na běžkách v Bedřichově v Jizerských horách

Bedřichov, malebná obec v Jizerských horách, se každoročně stává dějištěm jedné z nejzajímavějších běžeckých událostí v České republice: nočního maratonu na běžkách. Tato akce láká jak zkušené lyžaře, tak i sportovní nadšence, kteří chtějí zažít kouzlo zimní krajiny pod hvězdami. Na bedřichovském stadionu se v pátek 9. a v sobotu 10. ledna 2026 chystá oblíbený Night Light Marathon. Závod se pojede na 2 okruhy: 17,5 km trasy, do dalšího kola pojedou závodníci na Nové louce.
4. leden 2026 6:30
Zimní sporty, Liberecký kraj

Kam na běžky v Jizerských horách? Nejen na Jizerské magistrále najdete upravené běžkařské trasy

Jizerské hory jsou doslova protkány hustou sítí běžkařských tras, a to od západu k východu a od jihu k severu. Nádherná příroda a skvěle upravovaná bílá stopa jsou zárukou nádherných výletů na celý den i na několik hodin. Mezi nejoblíbenější nástupní místa na lyžařské trasy v Jizerkách patří například Bedřichov, Maliník, Královka, Hrabětice a na druhé straně třeba Smědava, Jizerka či Polubný. K ikonickým místům Jizerských hor pak patří Šámalova chata, Kristiánov, Hřebínek, horská stanice Knajpa, Smědava, osada Jizerka nebo třeba přehrada Josefův Důl či Prezidentská chata.
3. leden 2026 11:24
Zimní sporty, Liberecký kraj

Hrad Valdštejn zve na vánoční prohlídky i na začátku ledna 2026

Navštivte hrad Valdštejn v Českém ráji – i v lednu 2025! Vánoční období je mj. časem k návštěvě zajímavých míst, kde se konají kulturní akce. Jedním takovým je i hrad Valdštejn, kde je otevřeno až do 3. ledna 2026. Hrad nabízí prohlídku krásně vyzdobených místností či kapličky sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří. Vánoční pásmo zakončí Hradecké komorní tucteto Tříkrálovým koncertem (3. 1. 2065).
2. leden 2026 1:30
Zážitky, Liberecký kraj