ÚvodČeská nejZeměpisnéLangweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě
Zeměpisné

Langweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě

Langweilův model Prahy je ojedinělé umělecké dílo a světový unikát. Model z papírové lepenky na dřevěné konstrukci vytvořil v letech 1826–1837 Antonín Langweil, sluha Univerzitní knihovny v Klementinu. Model, který obsahuje přes dva tisíce budov historického jádra Prahy v dokonalém realistickém provedení, měří 6×3 metry a je trvale vystavený v historické budově Muzea města Prahy.
Antonín Langweil (13. června 1791, Postoloprty – 11. června 1837, Praha) odmalička rád kreslil. V Praze založil litografickou dílnu, maloval portrétní miniatury, ale na uživení rozrůstající se rodiny to nestačilo. V roce 1822 se proto přihlásil do konkursu na místo sluhy tehdejší c. k. Univerzitní knihovny v Klementinu a tam nejenom pracoval až do smrti, ale také s rodinou bydlel ve služebním bytě.

Zaměstnání bylo klidné a poskytovalo Langweilovi dostatek volného času. Inspirací pro model Prahy byl sádrový model Paříže, vystavený v roce 1826 v paláci Platýz. Podle vzpomínky, zaznamenané v knize Prag wie es war und wie es ist z roku 1830, Langweila při procházkách po nejpěknějších vyhlídkách pražského okolí napadlo, jak pěkné by bylo město v malém modelu. „Touto myšlenkou jsem se dlouhý čas zabýval, avšak volba materiálu k zhotovení modelu mi připadala velice obtížná,“ vzpomíná Langweil. „Tato myšlenka ale nebyla zcela zapomenuta, jen dřímala v mém podvědomí, znovu procitla roku 1826 a já hned přikročil k jejímu uskutečnění. Příčinou toho náhlého podnětu byl v Praze vystavený reliéf Paříže. Ten mi dodal odvahy, abych se pokusil vytvořit něco podobného nebo snad i lepšího.“

Pro práce na modelu Lagweil využíval plánů, rytin a literatury z fondů knihovny, modelování včetně rýsování, malování, truhlářských a soustružnických prací prováděl ve svém bytě a v dalších místnostech Klementina. Právě Klementinum, které důvěrně znal, bylo jedním z prvních objektů, na nichž zkoušel své techniky a dovednosti.

Východiskem pro model Prahy se stal plán města z let 1811–1815, který Langweil devětkrát zvětšil do měřítka 1:480. Díky tomu se celý model vejde do jediné větší místnosti. V Židovském městě a dalších místech, kde plán nezachycoval všechny podrobnosti, Langweil prošel všechna zákoutí a zakreslil každý dům i s detaily. Dodejme, že v době, kdy model tvořil, neexistovala fotografie: všechny detaily si zaznamenával do skicáře a pak je doma přenášel na papír. Vzdálenosti měřil kroky, výšku budov pomocí tužky jako krajinářští malíři.

Zkušební modely Klementina, Clam-Gallasova paláce a Pachtova paláce byly vystaveny na výstavách Akademie v letech 1827 až 1829. Postupně Langweil dokončil celé Staré Město a Židovské ghetto, Vltavu, Malou Stranu a Pražský hrad. Model, který na délku měří 5,76 metru a na šířku 3,24 metru, je udivující svou přesností a podrobnostmi. Jsou na něm nakresleny vývěsní štíty, domovní čísla i domovní znamení, lucerny, hromady dříví a žebříky na dvorcích, stromy různých tvarů i vojenské objekty; k jejich zakreslení Langweil potřeboval zvláštní povolení. Jeho model je dnes cenným svědectvím o podobě staré Prahy, která se během posledních dvou století změnila od základů. Břehy Vltavy na modelu spojuje jediný most, Karlův, najdeme tu také celé židovské město, z něhož po asanaci zbyl jen starý hřbitov, radnice a šest z původních devíti synagog, místo Obecního domu u Prašné brány dosud stojí Králův dvůr. Z více než dvou tisíc domů, které model tvoří, už dnes téměř polovina nestojí nebo jsou od základů přestavěné.

Při digitálním zpracování modelu se přišlo na další zajímavosti: například na uličky užší než tři milimetry, do kterých neproniklo světlo fotografického blesku ani speciální čočka laparoskopické kamery. Protože Langweil modely vyráběl z papírového odpadu univerzitní knihovny, texty na vnitřní straně některých budov dodnes skrývají další zajímavá historická svědectví.

Záměrem Antonína Langweila bylo vytvořit model celé Prahy i s Novým Městem, Novým Světem, Petřínem a Vyšehradem, v další práci mu ale zabránila nemoc. Celý rok 1836 ho trápilo astma a břišní a plicní vodnatelnost, od jara 1837 již byl prakticky trvale připoután na lůžko a v červnu zemřel. Jeho ovdovělá manželka se i se čtyřmi dcerami odstěhovala do Českého Krumlova, bedny s modelem zůstaly v Klementinu. V lednu 1840 jej na žádost vdovy odkoupil císař Ferdinand I. Dobrotivý a model daroval Muzeu království českého.
Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze? Památky

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2024 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pivo, hokej, šperky z českých granátů, víno a historické zahrady: tak zní doporučení „must see“ cestovatelského magazínu National Geographic pro návštěvníky Prahy. Jedním dechem upozorňuje i na Židovské město, a Starý židovský hřbitov dokonce řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Skutečně máme v Praze takový poklad?

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy Příroda

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

Pražské baroko, to nejsou jen paláce na Starém Městě, kostel sv. Mikuláše nebo sochy na Karlově mostě, ale i místa dokonale skrytá před rušnými ulicemi. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do malostranských palácových zahrad, do konejšivé zeleně plné romantických zákoutí, nádherných výhledů a barokních zákoutí.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze Památky

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.
Praha 1, Praha

3KinoFest

Festival středoevropské kinematografie 3KinoFest pokračuje v roce 2024 již 11. ročníkem a to v termínu 11. – 16. listopadu.
Praha 8, Praha

Dobrodružství Fidlíka a Violenky

Fidlík s Violenkou odcestovali na kouzelném koberci hledat svojí rodnou bájnou krajinu Tóninu. Na své cestě potkávají úžasné postavy jakými jsou Vodník Bublík, Baba Jaga, Čertík Loupežník, Zbloudilá mořská víla a spousty dalších. Pomůžete jim najít cestu domů?
Praha, Praha

VědaFest 2024

Na venkovních stanovištích na Vítězném náměstí (Kulaťáku) a v přilehlé Technické ulici v Praze 6 nabízí VědaFest návštěvníkům zábavným a hravým způsobem vědu ve všech jejích podobách.
Praha 6, Praha

Varhanní festival Maxe Regera

Letošní druhý ročník přináší cyklus tří varhanních koncertů na nádherný, nově restaurovaný romantický nástroj Em. Š. Petra u sv. Petra na Praze 1 (ulice Biskupská).
Praha 1, Praha

Varhanní festival Maxe Regera

Letošní druhý ročník přináší cyklus tří varhanních koncertů na nádherný, nově restaurovaný romantický nástroj Em. Š. Petra u sv. Petra na Praze 1 (ulice Biskupská).
Praha 1, Praha

Varhanní festival Maxe Regera

Letošní druhý ročník přináší cyklus tří varhanních koncertů na nádherný, nově restaurovaný romantický nástroj Em. Š. Petra u sv. Petra na Praze 1 (ulice Biskupská).
Praha 1, Praha

Proč bychom si netančili – finále soutěže

V sobotu 11. se v prostoru Archa+ uskuteční finále taneční soutěže Proč bychom si netančili, která je součástí projektu Smetana 200 – výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2024 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.
Praha 8, Praha

Vítejte ve středověkém domě – expozice Muzea hlavního města Prahy pro děti

Pokud chcete zabavit vaše děti a zároveň si přejete, aby poznaly např. to, jak se žilo ve středověku, co naši předkové vařili, jaká řemesla prosperovala, jak se bydlelo a co se nosilo, vezměte je do herny nazvané Vítejte ve středověkém domě v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy.
Praha 8, Praha

Zážitková agentura Stips

Už od roku 2009 nabízí zážitková agentura Stips neobyčejné zážitky a zážitkové dárky. Nyní má agentura ve své online nabídce již celé stovky nevšedních zážitků, které utkví v paměti.
Praha 1, Praha

Hodiny na Florenci a čas ve světových metropolích

U stanice metra na Florenci v Praze si chodci všimnou zvláštní skulptury z éry brutalismu – jedná se o pozlacené kulaté hodiny a tabuli s časy ve světových metropolích, oboje je umě zakomponováno v plastice Rudolfa Svobody.
Praha 8, Praha

Desfourská zahrada na Florenci

Desfourská zahrada přiléhá na východní křídlo administrativního paláce Florentinum a kompozičně navazuje na vnitřní náměstí Piazza.
Praha 1, Praha

Divadlo Pomezí v Praze

Pomezí se záměrně profiluje jako divadelní uskupení zaměřující se na interaktivní performativní žánry rozvíjející současné podoby divadla. Většinu představení hrají v Karlíně.
Praha, Praha

Desfourský palác na Florenci

Dnes prázdná budova na rohu ulice na Florenci je již šedesát let pod památkovou ochranou. Rychlý chodec může tento na první pohled prostý palác minout bez povšimnutí, avšak uvnitř se skrývají výtvarně i řemeslně velmi cenné interiéry.
Praha 1, Praha

Kino Atlas

Tradiční pražské premiérové kino, které má jednu z nejlepších akustik. Od jara 2023 jej provozuje skupina filmových tvůrců a producentů, kteří vedle současné distribuce dávají prostor artovým titulům a dokumentárním filmů. V rozlehlé kavárně Café Atlas rostlin probíhají i koncerty, čtení a debaty.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Café Libre – kafíčko v krásném prostředí

Moderní, příjemné a nekuřácké prostředí pro odpočinek, zábavu a uvolnění.
Praha 1, Praha

Gastronomie i odpočinek v pasáži U Hájků v Praze

Celý komplex pasáže U Hájků propojuje budovy stojící v ulicích Na Poříčí 42 a Na Florenci 29 v Praze. Vznikla tak naprosto unikátní gastronomická a odpočinková zóna uprostřed rušného města. Využít můžete služeb kongresového centra, lázní, butiků i ubytování.
Praha 1, Praha

Grandior Hotel Prague

Grandior Hotel Prague je 5 hvězdičkový hotel výhodně situován v Prague. Naše vstřícná recepce je připravena vám 24 hodin denně pomoci s jakýmkoliv řešením nebo dotazem.
Praha 1, Praha

Café Atlas rostlin

Kavárna, bar, malá scéna i biosféra Kina Atlas s vlastním programem.
Praha 8, Praha

Botanique Hotel Praha

Botanique Hotel Praha je moderní hotel inspirovaný přírodou s ekologickým přístupem v centru Prahy. Nabízí 214 moderních a prostorných pokojů, Bistro & Bar, konferenční prostory, moderní fitness a vlastní garáž. Hotel je vysoce hodnocen pro svou perfektní polohu jen kousek od srdce Starého města.
Praha 8, Praha

Hotel Harmony

Turistický hotel Harmony*** v Praze nabízí služby jedinečného vstřícného personálu, bohaté snídaně a skvělou centrální polohu.
Praha 1, Praha

Cukrárna Ollies v Praze

Proslulá ostravská cukrárna Ollies otevřela pobočku v Praze na Masaryčce. Zdejší makronky, eclairky, klasické zákusky i dorty jsou opravdovým zážitkem.
Praha 1, Praha

Bistro Green Table

Bistro Green Table v budově Florentinum v Praze na Florenci nabízí nevšední zážitek pro všechny, kteří chtějí jíst zdravě, chutně a zároveň ohleduplně k přírodě.
Praha 1, Praha