Úvod > Co chcete dělat? > Desfourský palác na Florenci
Památky

Desfourský palác na Florenci

Dnes prázdná budova na rohu ulice na Florenci je již šedesát let pod památkovou ochranou. Rychlý chodec může tento na první pohled prostý palác minout bez povšimnutí, avšak uvnitř se skrývají výtvarně i řemeslně velmi cenné interiéry.
Desfourský palác na rohu mezi Masarykovým nádražím a Florencí byl postaven v roce 1846 v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Architektem stavby byl Josef Kranner. Místo si jako své sídlo vybral šlechtický rod Desfours-Walderode, který dal paláci i jméno.

Kdysi byly jeho součástí zahrada, skleník i celé západní křídlo, zbourané kvůli výstavbě budovy Rudého práva. Malířská výzdoba paláce však dodnes patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století. Od devadesátých let zůstává palác, který je kulturní památkou, v zanedbaném stavu.

Palác bývá přístupný při zvláštních příležitostech, jako je festival architektury Open house anebo kulturní projekt 4+4 dny v pohybu. O jeho budoucím využití rozhodne hlavní město Praha, které je jeho vlastníkem.