ÚvodAktualityVltava slavná & splavná: Rok 2025 bude rokem řeky Vltavy
Příroda

Vltava slavná & splavná: Rok 2025 bude rokem řeky Vltavy

Na rok 2025 připadá 150. výročí od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Při té příležitosti přichází Národní památkový ústav s projektem "Vltava slavná & splavná", který připomene význam řeky Vltavy jako národního symbolu a kulturní cesty ve všech podstatných přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. K projektu se připojuje řada institucí a míst spojených s vltavským kulturním dědictvím.
Vltava
Celoroční program k roku Vltavy zahrne kulturní akce, edukační programy, přednášky, prohlídky vltavských památek a vyvrcholí v září stejnojmennou výstavou v Jízdárně Pražského hradu. Na ní se představí jedinečný soubor uměleckých děl, památek a historických dokumentů spjatých s Vltavou, v tomto rozsahu a komplexnosti vůbec poprvé v historii. Druhou významnou aktivitou projektu bude vytvoření a trvalá podpora tzv. Vltavské cesty.
 
Projekt Vltava slavná & splavná se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla, ministra kultury Martina Baxy, ministra dopravy Martina Kupky, hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby. Hlavními partnery Národního památkového ústavu v projektu jsou Národní galerie Praha, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Uměleckoprůmyslové museum, Česká filharmonie a Správa Pražského hradu.
 
Národní památkový ústav chce upozornit na fenomén řeky Vltavy, na její široký historický, kulturní a společenský význam, který povede k vyhlášení řeky jako Evropské kulturní cesty. Vltava je ve všech ohledech národní řekou a výročí Smetanovy symfonické básně Vltava je pro tento cíl ideální. Památky, hudba, dějiny, sport, každodenní život, to všechno je Vltava a s ní spojené pozitivní emoce, které dnešní doba velmi potřebuje. Ambicí projektu je, aby byla řeka Vltava v budoucnu zapsána mezi Kulturní stezky Rady Evropy.
 

Vltava slavná & splavná přebírá symbolické žezlo od Roku české hudby

pramen vltavyProjekt Vltava slavná & splavná převezme symbolické žezlo od Roku české hudby 2024, který si připomínal 200 let od narození Bedřicha Smetany. Česká filharmonie hudebním vystoupením, během něhož zazní Vltava v komorní úpravě, zahájí výstavu Vltava slavná & splavná na Pražském hradě a zároveň uskuteční sérii komorních koncertů na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu podél řeky Vltavy. Spolu s hráči České filharmonie se na koncertech bude podílet i Pražský filharmonický sbor, který navíc připraví i speciální edukační pořad. V plánu je také netradiční koncertní projekt v Ledeburských zahradách v Praze. Stejnojmenná výstava Vltava slavná & splavná, která se uskuteční v Jízdárně Pražského hradu od září do prosince 2025, je jednou z hlavních aktivit projektu. U jejího zahájení bude také voda z pramene řeky Vltavy dopravená štafetou až do hlavního města.
 

To nejlepší ze sbírek zapojených institucí

Jízdárna Pražského hraduNárodní muzeum se velice rádo zapojilo do tohoto symbolického projektu, který stejně jako Vltava samotná propojí významné kulturní instituce naší vlasti. Pro výstavu v Jízdárně Pražského hradu zapůjčí celou řadu unikátních sbírkových předmětů ze svých bohatých sbírek, z nichž nejcennější bude notový autograf symfonické básně Vltava. Návštěvníci si prohlédnou také Smetanovy deníky, notové tisky, dobové dokumenty k premiéře Vltavy nebo také rukopis libreta opery Čertova stěna Elišky Krásnohorské. Zajímavostí bude pískovcová socha Karla IV. ze Staroměstské mostecké věže. Velké i menší instituce včetně regionálních muzeí, galerií, církevních institucí, archivů i privátních osob zapůjčují na výstavu do Jízdárny Pražského hradu to nejlepší ze svých sbírek a fondů. Díky této jedinečné synergii se na výstavě představí ikonické malby nebo sochařská díla předních českých a evropských umělců, vzácné středověké listiny související s vltavskou plavbou, historické mapy, ale také zlato a perly rýžované a lovené ve Vltavě jako symbol kulturního bohatství řeky.
 
národní galerieDo projektu se jako jeden z hlavních partnerů zapojuje i Národní galerie Praha (NGP), která se podílí na odborné přípravě výstavy Vltava slavná & splavná. A také rozsáhlou zápůjčkou uměleckých děl na tuto výstavu. Vltava má totiž moc inspirovat umělce. Vztah k ní se po staletí odráží v umění, ať už jde o tvorbu hudební, nebo výtvarnou. Kdekoli Vltava protéká, je výraznou součástí krajiny nebo města, každodenního života kolem i místní vizuální identity. A výtvarníci to ve svých dílech krásně zachycují. Odborníci z NGP vybrali přibližně padesát děl . jde například o ikonické malby předních českých krajinářů, které Vltava v průběhu 19. století inspirovala, Antonína Slavíčka, Josefa Mánesa, Bedřicha Havránka či Julia Mařáka, ale i díla významných představitelů evropského moderního umění Egona Schieleho a Oskara Kokoschky, jejichž životy se protnuly s Vltavou v Českém Krumlově a v Praze. Ze sbírek NGP budou na výstavě k vidění také umělecká díla, která jsou personifikací Vltavy, jako je například originál plastiky Vltava, lidově nazývané Terezka, od Václava Prachnera, který byl do roku 1955 součástí kašny ve výklenku ohradní zdi zahrady Clam-Gallasova paláce, nebo reliéf Praha a Vltava od Stanislava Suchardy.
 
ntmNárodní technické muzeum výstavu obohatí o exponáty ze svých sbírek architektury a stavitelství – technické a jiné stavby i umělecká díla na Vltavě – a také o exponáty z oblasti lodní dopravy a energetiky, která mají vztah k řece Vltavě. Řadu exponátů budou moci návštěvníci spatřit poprvé. Zájemci se seznámí s historií a stavbou některých vltavských mostů, se stavbami technických děl, jako jsou přehrady, s regulacemi řeky a lodní dopravou i s životem na řece a řekou jako kulturním fenoménem.

Dalším hlavním partnerem projektu je Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM), které připravilo pro výstavu rozsáhlý soubor umělecké fotografie, grafiky a dalších exponátů zachycujících krajinné půvaby řeky, události i život na Vltavě v jeho všední realitě. Zastoupena zde budou díla Josefa Sudka, Zdenko Feyfara, Josefa Ehma, Heleny Wilsonové a mnoha dalších.
 

Vltavská kulturní cesta

VltavaRokem 2025 projekt Vltava slavná & splavná nekončí. V následujících letech totiž Národní památkový ústav společně se svými partnery vytvoří a bude trvale podporovat tzv. Vltavskou kulturní cestu, spojující významné památky a kulturní nebo přírodní místa na Vltavě. Některé z těchto památek jsou součástí Světového kulturního dědictví UNESCO (státní hrad a zámek Český Krumlov, Historické centrum Prahy, Tradice voroplavby), jiné jsou národními kulturními památkami (např. klášter Vyšší Brod, státní hrad Rožmberk, klášter Zlatá Koruna, státní zámek Veltrusy a další). Neopominutelnými zastávkami této cesty jsou místa v Národním parku Šumava, významné archeologické lokality po celém toku řeky, technické památky, dopravní a vodní stavby, chráněné krajinné oblasti, proslulé trampské osady, významná sportoviště, ikonické kulturní budovy a podobně. Vltava je v tomto smyslu česká kulturní cesta par excellence. Současně je to ale také evropská kulturní cesta. Jeden z jejích hlavních přítoků, Studená Vltava, se totiž formuje z menších potoků v Bavorsku a po soutoku Vltavy s Labem u Mělníka proudí vltavská voda až do Hamburku a odtud dál do otevřeného moře. Vltavská voda a s ní i zboží a myšlenky z Čech tak po staletí naplňovaly evropský prostor. Proto bude NPÚ usilovat o oficiální zapsání Vltavské cesty mezi Kulturní stezky Rady Evropy.
 

Další zapojené instituce do projektu Vltava slavná & splavná

VltavaAlšova jihočeská galerie; Antonín Krucký / sběratel obrazů; Arcibiskupství pražské; Archeologický ústav AV ČR Praha; Archiv hlavního města Prahy; Cisterciácké opatství Vyšší Brod; ČVUT; Galerie České spořitelny; Galerie hlavního města Prahy; Galerie Středočeského kraje; Jan Michl / sběratel obrazů; Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích; Jihočeské muzeum; Jihočeský kraj; Kancelář prezidenta republiky; Správa Pražského hradu; Královská kanonie premonstrátů na Strahově; Leopold Museum Vídeň; Město Český Krumlov; Davle; Hluboká nad Vltavou; Horní Planá; Lenora; Lipno nad Vltavou; Vyšší Brod; Městské muzeum Sedlčany; Městské muzeum Týn nad Vltavou; Městské muzeum v Kralupech n. Vltavou; Ministerstvo vnitra, odbor archivní správy; Moravská galerie v Brně; Muzeum hlavního města Prahy; Muzeum Klecany; Muzeum Šumavy Sušice; Muzeum umění Olomouc; Národní archiv; Národní filmový archiv; Národní park Šumava; Národní zemědělské muzeum v Hluboké nad Vltavou; Povodí Vltavy; Prácheňské muzeum; Rabasova galerie Rakovník; Regionální muzeum Mělník; Regionální muzeum v Českém Krumlově; Ředitelství vodních cest ČR; Spolek Vltavan Davle; Státní oblastní archiv Třeboň; Statutární město České Budějovice; Stifterhaus Linz; Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy; Středočeský kraj; Universalmuseum Joanneum; Židovské muzeum v Praze.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rok české hudby a Smetana 200

Rok české hudby a Smetana 200

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako osmičkové roky pro národ a stát. Až podivuhodně často vycházejí na výročí narození, úmrtí, či vytvoření stěžejních děl nejvýznamnějších českých skladatelů.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Stezka řeky Vltavy nezahálí, i v zimě nabízí celou škálu aktivit

Stezka řeky Vltavy nezahálí, i v zimě nabízí celou škálu aktivit

Stezka řeky Vltavy funguje celoročně, bez ohledu na roční období a počasí. Projekt, který podporuje zájem o turistiku a aktivity na populárních místech v jižních Čechách, nabízí i v současnosti celou škálu akcí pro veřejnost. Návštěvníci i obyvatelé Českých Budějovic si mohou například naplánovat letošní silvestrovskou procházku na odpoledne k Lannově loděnici, kde se uskuteční již desátý ročník setkání otužilců. Hluboká nad Vltavou nabízí nevšední zážitky v adventním projektu Andělská Hluboká 2024.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky  Příroda

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Vltava slavná & splavná v Jízdárně Pražského hradu

5. 9.4. 1.
Vltava slavná & splavná v Jízdárně Pražského hradu

Výstava Vltava slavná & splavná je hlavní aktivitou stejnojmenného projektu, který organizuje Národní památkový ústav společně s partnery u příležitosti 150. výročí uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Výstava se uskuteční od 5. 9. 2025 do 4. 1. 2026 v Jízdárně Pražského hradu.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Prácheňské muzeum v Písku Kultura

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod Památky

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka pramení na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 m. Od pramene k ústí Labe u Mělníka měří 430,2 km. Rovnoběžně s hranicemi s Rakouskem protéká Lenorou, přes Soumarský most a u Mrtvého Luhu se stéká se Studenou Vltavou.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Regionální muzeum v Českém Krumlově Kultura

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Nad městem, které se rozkládá na obou březích řeky Vltavy, už zdálky spatříte bílé zdi a zubatá cimbuří věží zámku Hluboká. Jeden z nejhezčích a nejnavštěvovanějších českých zámků dobře znáte z filmové pohádky Pyšná princezna, a jako v pohádce si budete připadat i při prohlídce a procházce městem.

Rabasova galerie v Rakovníku Kultura

Rabasova galerie v Rakovníku

Rabasova galerie má sídlo v nejznámější židovské kulturní památce v Rakovníku, v budově bývalé synagogy. Po rozsáhlé rekonstrukci celého objektu sem byla umístěna stálá expozice díla Václava Rabase.

Galerie České Spořitelny Praha Kultura

Galerie České Spořitelny Praha

Galerie nabízí ke shlédnutí atraktivní díla ze sbírek banky a také pravidelné výstavy. Obrazový fond České spořitelny spadá do období 19. a 1. poloviny 20. století. Tematicky větší část tvoří krajinomalba. Fond pochází z původního vybavení městských, okresních či profesních spořitelen.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie Kultura

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí Kultura

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Pomník vltavských plavců v Davli Památky

Pomník vltavských plavců v Davli

Památník na paměť bývalé slávy davelských šífařů, vorařů a plavců byl postaven v roce 1967 z podnětu spolku Vltavan Davle a nachází se pod býv. restaurací Vltavanka v ulici K Pivovaru.

Další aktuality

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda