Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.
Dnešní objekt prošel několika proměnami – od vodní tvrze po renesanční zámek, později barokně upravený. Mezi stálé expozice muzea patří Historie a stavební vývoj zámku, Ateliér malířky Zdenky Braunerové, Salon ve stylu biedermeieru.

Součástí expozice je i vlastní presbytář bývalé kaple sv. Jošta z 80. let 14. století. Ke konci 70. let získalo muzeum areál Braunerova mlýna a po stavebních úpravách se sem přestěhovala celá administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.

Každé roční období zde najdete tématickou výstavu, pozorování zvířat, nebo folklórní akci. Na jaře je navíc Středočeské muzem ústředním bodem setkání historických vozidel. Součástí zámku je i kavárna a infocentrum, kde je pro vás připraven komplexní turistický servis.

Od roku 2014 jsou v Roztokách otevřeny dvě nové expozice – "Sídlo hospodářské a úřednické správy 18. století" v přízemí zámku, která představí zázemí Lichtenštejnů, kde uvidíte spíž, černou kuchyni, jídelnou, obytný prostor správce i vrchnostenskou kancelář, a v prvním patře "Letoviska přelomu 19. a 20. století", kde se dozvíte o životě a volném času nejen Pražanů na přelomu předminulého století. Expozice budou přístupné celoročně.

Z historie zámku: koncem 13. nebo počátkem 14. století vznikla na vltavském břehu tvrz. V kruhové hradbě stála hranolová věž, jejíž základy jsou vyznačeny v dlažbě nádvoří. Na sklonku 14. století dali pražští měšťané, bratři Eberhard a Reinhard z Remeše, postavit na místě starší hradby nový palác s kaplí, sevřený dvěma věžemi. Z kaple se dodnes dochoval arkýř.

Na přelomu 16. a 17. století nechali rytíři Boryňové ze Lhoty přestavět tvrz na renesanční zámek, který byl upraven v 18. století do dnešní podoby. Po celém obvodu nádvoří byly dobudovány arkády, nad arkýř vztyčena vížka a vznikl dodnes zčásti zachovaný hospodářský dvůr se sladovnou, stodolou a stájemi v předzámčí. Od 19. století vyrůstal anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2017 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2017 – za projekt „Příběh jednoho pokladu“
2014 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Zámek Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy“
2007 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „České & Moravské obalové sklo – Historie a současnost“
2005 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za rehabilitaci budovy ateliéru Zdenky Braunerové v Roztokách a její využití pro stálou expozici
 

Cestování bez bariér: Zámek Roztoky

Komentované a interaktivní prohlídky s haptickou prohlídkou exponátů ve všech prostorách zámku, zejména v zámecké kuchyni. V prostorách půdy je umístěno 5 3D modelů mapující stavební proměny zámkuí s popisky v Braillově písmu. Možnost prozkoumat zámek od sklepa po půdu, všechna patra jsou přístupná výtahem. Okolo zámku je volně přístupný park.

Aktivity v okolí

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Roztoky, Středočeský kraj
Ateliér Zdenky Braunerové

Ateliér Zdenky Braunerové

Roztoky, Středočeský kraj
Vily v Tichém údolí v Roztokách u Prahy

Vily v Tichém údolí v Roztokách u Prahy

Roztoky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Klecany, Středočeský kraj
Zdibský pivovar

Zdibský pivovar

Zdiby, Středočeský kraj
Hospoda U Lasíků

Hospoda U Lasíků

Únětice, Středočeský kraj