Úvod > Aktuality > Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin
Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

  • Vydáno25. května 2022
Začíná léto a interiéry řady hradů, zámků a dokonce i klášterů zaplavují květiny. Aby ne, jarní výstavy kamélií jsou už dávno za námi a na podzimní výstavy jiřinek si počkáme ještě pořádně dlouho. Letní výstavy se od svých podzimních a jarních kolegyň neliší jen skladbou květin, ale také délkou. Výlety musíte naplánovat opravdu pečlivě, většina akcí trvá jen pouhých pár dní, výjimečně pak o něco déle. Pojďte se tedy společně s portálem Kudy z nudy podívat, jak to na zámcích sluší růžím, liliím a svatojánskému kvítí.

Červen, měsíc růží

RůžeChtěli byste si prohlédnout nejrůznější kultivary růží od předních šlechtitelů? Pak určitě navštivte rozárium v Hradci Králové, které se otevírá pouze příležitostně. Letos bude mimořádně otevřeno během dvou týdnů! Čas růží v Hradci Králové tedy nastal od soboty 18. června do neděle 3. července 2022. V rozáriu uvidíte více než 220 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1000 jednotlivých keřů růží. Naleznete zde všechny dostupné typy růží – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní, možná se vám připomenou i starší názvy jako jsou čajohybridy, floribundy nebo polyantky. Všechny růže jsou zcela moderními novinkami, vyšlechtěnými teprve nedávno, mnohé z nich se teprve připravují na cestu do zahrad a parků a často není možné je jinde vidět.

růžová zahrada DěčínJedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii. Sbírku starých růží historických odrůd můžete obdivovat v zahradě u zámku Častolovice. Proslulou pěstitekou růží byla také hraběnka Henrietta Chotková ze zámku Velké Březno. Ten se může chlubit tím, že v jeho areálu každým rokem rozkvétá pár exemplářů voňavé a historicky cenné květiny – speciální druh růže, který vypěstovala sama hraběnka a který nese její jméno: růže "Rosengräfin Marie Henriette". A až pojedete do Teplic v Čechách všimněte si zdejších růží, jsou totiž neobyčejné. Silně voňavou květinu vyšlechtil roku 1897 Rudolf Geschwind a pojmenoval ji Gruss an Teplitz (Pozdrav Teplicím). Dnes rostou před bývalou kolonádou za divadlem.
 

Přelom června a července – čas nejen pro Klatovský karafiát

růže ave mariaNa samém začátku července ještě zůstaneme věrni růžím – v sobotu 2. července se koná Výstava růží v Blatné, letos v duchu bílé sadové růže Ave Maria, kterou věhlasný český šlechtitel Jan Böhm uvedl na trh v roce 1933. Během volných dní 5. a 6. července, se chystají Svátky růží 2022 na zámku Opočno. Zámek bude ozdoben bohatými květinovými vazbami. Jedná se už o 13. ročník prohlídek provoněných bohatými nádhernými růžemi. Vstupné běžné dle prohlídkových okruhů (akcí se vstupné nenavyšuje).

KarafiátStovky klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací jsou k vidění na tradiční výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos by se měla konat od 5. července 2022 asi dva nebo tři týdny, v závislosti na počasí. Během výstavy je výstavní zahrada otevřena denně od 9 do 17 hodin. Vstupné dobrovolné. Ve výstavní zahradě uvidíte téměř 60 odrůd klatovských karafiátů jejichž sazenice je v omezeném množství možné na výstavě zakoupit. Pro ověření termínu letošní výstavy prosím volejte na číslo 606 641 560 (pan Petr Poševka, pořadatel). Již téměř 200 let pěstují klatovští zahrádkáři a zahradníci květinu, jíž dal švédský botanik K. Linné honosný název: božská květina (Dianthos). S pěstováním započali již po napoleonských válkách, když roku 1813 vrátil se do svého rodného města Klatov rytmistr baron Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semeno drobnokvětého karafiátu a pak trávil v Klatovech zbytek svého života pěstováním a zušlechťováním této milé rostlinky.
 

Červencové lilie a další letní květiny

lilieJsou-li růže označovány za královny květin, lilie jsou považovány za královny mezi cibulovinami. Na zahradách kvetou od května až do října a svému okolí dodávají nádech luxusu a exotiky. S liliemi mnoha barev, druhů a odrůd se v průběhu prázdnin setkáte na několika místech. Na výstavu krásných lilií zve SZO Českého zahrádkářského svazu Brno Lilium ve spolupráci s Benediktinským opatstvím Rajhrad v prostorách Benediktinského kláštera, a to od soboty 2. do 10. července 2022. Můžete se těšit na výstavu jednotlivých nových i starších odrůd lilií i jejich aranžmá.

fuchsieNádherné květy jako jsou lilie, fuchsie, pelargonie, jiřinky, denivky, trvalky a okrasné rostliny spatříte na výstavě Květy na výstavišti v Lysé nad Labem. Výstava se každoročně stává svátkem pro všechny milovníky křehké krásy květin a vzhledem k prázdninovému termínu od čtvrtka 19. do neděle 22. srpna 2021 jsou právě Květy cílem příjemných dnů letní dovolené.

A krásné květiny všech barev a vůní se budou těšit na návštěvníky Letní Flory Olomouc od 18. do 21. srpna 2022. Na olomouckém výstavišti Flora čeká všechny návštěvníky bohatý program, doplněný o Letní zahradnické trhy, které nabídnou široký sortiment květin, rostlin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb.
Výstava fuchsií na zámku v Buchlovicích 2022

1.6.
30.9.
Výstava fuchsií na zámku v Buchlovicích 2022

Již tradiční letní prodejní výstavou (od r. 1982) je v zámeckém parku v Buchlovicích každoročně prezentována sbírka fuchsií čítající více než 1400 druhů, starých i nových odrůd od šlechtitelů celého světa včetně slavných českých odrůd "Perle","Márinka" a dalších.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.