Úvod > Aktuality > Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

Vydáno 14. června 2019 Zážitky
Začíná léto a interiéry řady hradů, zámků a dokonce i klášterů zaplavují květiny. Aby ne, jarní výstavy kamélií jsou už dávno za námi a na podzimní výstavy jiřinek si počkáme ještě pořádně dlouho. Pojďte se tedy společně s portálem Kudy z nudy podívat, jak to na zámcích sluší růžím, liliím a svatojánskému kvítí.
Letní výstavy se od svých podzimních a jarních kolegyň neliší jen skladbou květin, ale také délkou. Výlety musíte naplánovat opravdu pečlivě, většina akcí trvá jen pouhých pár dní, výjimečně pak o něco déle.
 

Červen, měsíc růží

RůžeChtěli byste si prohlédnout nejrůznější kultivary růží od předních šlechtitelů? Pak určitě navštivte rozárium v Hradci Králové, které se otevírá pouze příležitostně. Letos bude mimořádně otevřeno během dvou týdnů! Čas růží v Hradci Králové tedy nastává od soboty 15. června do neděle 30. června 2019. V rozáriu uvidíte více než 220 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1 000 jednotlivých keřů růží. Naleznete zde všechny dostupné typy růží – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní, možná se vám připomenou i starší názvy jako jsou čajohybridy, floribundy nebo polyantky. Všechny růže jsou zcela moderními novinkami, vyšlechtěnými teprve nedávno, mnohé z nich se teprve připravují na cestu do zahrad a parků a často není možné je jinde vidět.

Růže VeltrusyNa výstavišti v Lysé nad Labem probíhá od 13. do 16. června 2019 celostátní výstava růží a květin časného léta Růžová zahrada. V expozici jsou k vidění tisíce květů řezaných růží a růží v kontejnerech spolu s doplňkovou zelení a nádhernými vazbami z dalších letních květin.

V sobotu 15. června se na zámku Veltrusy chystá oblíbená Slavnost růží. Zámeckou oranžerii v tento den zaplní soutěžní přehlídka stovek růží a blízká louka se promění v malé voňavé tržiště, nebudou chybět růžové dílny a hudební i divadelní vystoupení.

Na první červencový týden, od pátku 5. až do neděle 7. července, chystají Svátky růží 2019 s podtitulkem "Růže pro Viléma" na zámku Opočno. Letošní jubilejní 10. ročník opočenských svátků růží je věnován renesanci, protože před 450 lety v roce 1569 byl dostavěn renesanční zámecký areál v Opočně. Italskou renesancí se inspiroval Vilém Trčka z Lípy při své cestě po Apeninském poloostrově a po návratu do Čech začal budovat své honosné sídlo zde na Opočně podle italských vzorů.

Jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii. Sbírku starých růží historických odrůd můžete obdivovat v zahradě u zámku Častolovice. Proslulou pěstitekou růží byla také hraběnka Henrietta Chotková ze zámku Velké Březno.
 

Přelom června a července - čas pro Klatovský karafiát

KarafiátStovky klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací jsou k vidění na tradiční výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se bude konat od 29. června do 21. července. Během výstavy je výstavní zahrada otevřena denně od 9 do 17 hodin. Vstupné dobrovolné. Ve výstavní zahradě uvidíte téměř 60 odrůd klatovských karafiátů jejichž sazenice je v omezeném množství možné na výstavě zakoupit.

Již téměř 200 let pěstují klatovští zahrádkáři a zahradníci květinu, jíž dal švédský botanik K. Linné honosný název: božská květina (Dianthos). S pěstováním započali již po napoleonských válkách, když roku 1813 vrátil se do svého rodného města Klatov rytmistr baron Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semeno drobnokvětého karafiátu a pak trávil v Klatovech zbytek svého života pěstováním a zušlechťováním této milé rostlinky.
 

Lilie v červnu i červenci

LilieJsou-li růže označovány za královny květin, lilie jsou považovány za královny mezi cibulovinami. Na zahradách kvetou od května až do října a svému okolí dodávají nádech luxusu a exotiky. S liliemi mnoha barev, druhů a odrůd se začátkem července setkáte na několika místech.

Výstava květinových aranžmá a dekorací Vranovská lilie pochází z dílny moravského floristy Slávka Rabušice a jeho spolupracovníků oživí historické interiéry vranovského zámku liliemi. Návštěvníkům bude přístupná jako součást první prohlídkové trasy od pátku 14. do neděle 16. června 2019.

Lilie na VranověNa výstavu krásných lilií zve také SZO Českého zahrádkářského svazu Brno Lilium ve spolupráci s Benediktinským opatstvím Rajhrad v prostorách Benediktinského kláštera, a to od soboty 29. června do neděle 7. července 2019.

Nádherné květy jako jsou lilie, fuchsie, pelargonie, jiřinky, denivky, trvalky a okrasné rostliny spatříte na výstavě Květy na výstavišti v Lysé nad Labem. Výstava se každoročně stává svátkem pro všechny milovníky křehké krásy květin a vzhledem k prázdninovému termínu od čtvrtka 18. do neděle 21. července 2019 jsou právě Květy cílem příjemných dnů letní dovolené.
Soutěžní rozárium v Hradci Králové

Soutěžní rozárium v Hradci Králové

Protože se stále šlechtí nové odrůdy růží, je třeba, aby byly jejich vlastnosti hodnoceny, tak aby se prosazovaly jen ty nejlepší. Takové hodnocení se provádí, mimo jiné, v soutěžních rozáriích. Jedno z nich, jediné svého druhu ve střední a východní Evropě, je i v České republice, v Hradci Králové.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží.Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Další aktuality

18.2.
2020
Český Krumlov ovládne Masopust

Český Krumlov ovládne Masopust

Jižní Čechy | Zážitky
13.2.
2020
Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Jižní Čechy | Zážitky