Úvod > Co chcete dělat? > Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Kultura
K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se expozičně zaměřuje na jihočeský region, mapuje jeho historii, kulturu i lidové umění. Svým návštěvníkům nabízí stálou expozici „Příběh města Českých Budějovic“, která nejen dokládá historické události od založení města, ale svým významem přesahuje rámec jihočeského a dokonce i českého regionu.  Zapojení moderních interaktivních prvků v expozici umožňuje rozšíření možností v oblasti vzdělávání i zábavy.

V nově zrekonstruovaných prostorách historické budovy muzea jsou také pořádány tématické výstavy a připravují se další části stálých expozic, které postupně představí jihočeskou přírodu, archeologii, národopis a historii jihočeského loutkářství.  Výstavní činnost doplňují zajímavé doprovodné aktivity. Jsou to například přednášky, koncerty, komentované prohlídky k výstavám, vycházky za poznáním, ale i netradiční akce jako je Muzejní noc. V rámci vzdělávacích programů muzeum vytváří prostřednictvím muzejních pedagogů edukační programy pro školy i návštěvníky muzea.

Od srpna 2012 do března 2014 zde probíhala velká rekonstrukce, jejíž cílem bylo navrátit všechny výstavní prostory svým původním muzejním účelům. Po rozsáhlé rekonstrukci budovy v Dukelské ulici, která trvala více, než 2 roky se opět otevřely dveře muzea, jehož historie sahá až do roku 1870. Novinkou je přemístění hlavního vstupu z Dukelské ulice do protilehlé strany budovy muzea. Návštěvníci nyní mohou do prostor muzea vcházet nově uzpůsobeným hlavním vchodem ze Senovážného náměstí. Dále tu nově najdete třeba kavárnu, prodejnu s upomínkovými předměty a muzejními publikacemi či nové vzdělávací prostory, například pro školy.

První muzejní sbírky byly zpřístupněny veřejnosti na jaře roku 1877 v domě U tří korun vedle městské radnice. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899-1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen veřejnosti v roce 1903.

V muzeu například přednášel cestovatel dr. Emil Holub, který svůj honorář 400 zlatých využil k financování plánovaných cest do Afriky. Při této příležitosti také věnoval muzeu sbírku přírodnin, etnografického materiálu a soubor svých vydaných spisů.

V současné době je Jihočeské muzeum krajským regionálním muzeem s orientací na přírodní a společenské vědy.

Muzeum tvoří následující pobočky se stálými expozicemi:

  • Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích: Expozice středověku, Expozice pravěku a raného středověku, Příroda jižních Čech
  • Muzeum koněspřežky v Českých Budějovicích: Památky koněspřežní železnice
  • Tvrz Žumberk u Nových Hradů: Historie tvrze Žumberk, Lidový malovaný nábytek z jižních Čech, Lapidárium Jihočeského muzea

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2017 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „První světová válka: Léta zkázy a bolesti“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2013 – za publikaci „Červená kniha květeny jižní části Čech“

Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019
Výtvarná dílna kajjka

Výtvarná dílna kajjka

České Budějovice, Jižní Čechy
Černá věž - dominanta Českých Budějovic

Černá věž - dominanta Českých Budějovic

České Budějovice, Jižní Čechy
Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích

Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Wortnerův dům - pobočka Alšovy jihočeské galerie

Wortnerův dům - pobočka Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice, Jižní Čechy