Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty
Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.
Volnočasové aktivity najdou pěší a cykloturisté na řece Vltavě a při stezkách na jejích březích zejména v oblasti Českobudějovicko-Hlubocko a Vltavotýnsko. Na portále stezkavltavy.cz se nabízí možnost si jednotlivé aktivity online rezervovat a zaplatit.

Stezka Vltavy má pevné zázemí v síti informačních středisek InfoPointVltava. Ty nabízí informace pro návštěvníky o kulturních památkách, aktivitách u řeky a další pestré nabídce služeb, jako je:
  • nabídka lodních lístků a pravidelných plaveb
  • půjčovna kompletního sportovního vybavení na stezku – kola, dvojkola, elektrokola, koloběžky, tricykly pro seniory nebo handicapované, in-line brusle, nordic walkingové hole a další vybavení
  • objednávky piknikových košů včetně piknikové deky
  • turistické balíčky (např. lodní lístek + turistický vláček na Hlubokou nebo do Zoo)
  • možnost pronajmout si malý motorový člun na rodinný výlet, uspořádat větší soukromou akci na lodi s kapitánem (školní výlety, narozeninové party, teambuilding nebo rozlučka se svobodou) nebo i přenocovat na hausbótu.


Stezka řeky Vltavy pěšky

Od slalomového kanálu v Českém Vrbném vede červeně značená stezka pro pěší, pojmenovaná jako Jihočeská či E10. Většina trasy vede souběžně s cyklotrasou EV7, Vltavská. Zavede vás do Vesnické památkové zóny Bavorovice, ke golfovému hřišti na Podskalské louce v Hluboké nad Vltavou i do přírodní památky Hlubocké hráze v zámeckém parku Hluboká.

Pak se opět přiblíží k řece a naváže na naučnou stezku Hluboká n. Vlt. – Poněšice. Nejkrásnějším místem je zde vyhlídka Baba. Zajímavé je také stejnojmenné pravěké hradiště. Nad řekou Vltavou, nedaleko plavecké obce Purkarec, můžete vyzkoušet Via Ferratu Hluboká, kterou zvládnou i turisté bez horolezeckých zkušeností. Trase pokračuje ke zřícenině Karlova hrádku u Purkarce. V Purkarci se nabízí možnost prohlídky vorařského muzea, vrátit se zpět do Hluboké či pokračovat do Týna lodí anebo se přeplavit přívozem na druhou stranu řeky, směrem do Kostelce. Pěší červená trasa vede do zalesněných vrchů nad řekou, do Litoradlic a pak zpět k řece, na hráz Malé vodní elektrárny Hněvkovice. Do Týna nad Vltavou je to pak už jen kousek podél břehu řeky.


Okolo Vltavy na kole

Cyklisté mají možnost projet se podél Vltavy po obou stranách. Zatímco pěší trasa vede pouze po levém břehu, cyklotras je víc. Populárnější je levobřežní trasa, vrátit zpět se můžete po pravém břehu, anebo si jej mohou zvolit ti, kteří neradi jezdí "v davech". Na levém břehu totiž mimo cyklistů chodí i pěší turisté, in-line bruslaři či rodiny s kočárky. Pravobřežní trasa je sice méně kvalitní, co se povrchu týče, ale zato klidnější. Obě trasy vedou shodně do Hluboké k silničnímu mostu.

Levobřežní trasa je značena jako Vltavská, 11 či Greenway RD. Je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace. Z Hluboké vede ulicí Hamry a poté okolo Staré obory nad Vltavou a do Purkarce. Oproti pěší trase vede cyklistická do Jeznice, pak se s ní spojí v Litoradlicích a u plavební komory mění stranu, po hrázi totiž překročí řeku a stane se pravobřežní. A po pravém břehu vás dovede až do Týna.

Stezka na pravém břehu je značena jako EV7. Je však určena výhradně turistům na kole – vede totiž po zpevněné cestě. Na levém břehu s asfaltovým povrchem tak zbývá více místa pro bruslaře. Z Hluboké stoupá Poněšicou ulicí pod vrch Kanín a pak vede okolo Nové obory a lesy do Poněšic. Z Poněšic pak do Kostelce, Pořežan (zde stojí za to nahlédnout do Muzea historických vozidel a staré zemědělské techniky) a dále do Horních Kněžeklad a Hněvkovic na pravém břehu. Tam se setká s původní levobřežní trasou a zavede cyklisty do centra Týna nad Vltavou.

Provozovatel

InfoPointVltava

České Vrbné - přístav
370 11 České Budějovice
Tel.:
+420 607 030 510
Tel.:
+420 607 030 500
Email:
info@stezkavltavy.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.stezk...
GPS:
48,996353 14,456607
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Svatební veletrh České Budějovice – Výstaviště pavilon T

Již 5. ročník úspěšného Svatebního veletrhu České Budějovice na Výstavišti. Přijďte 20. 1. 2024 načerpat svatební inspiraci, užít si pohodovou atmosféru a naplánovat si svůj vysněný den do posledního detailu. Připravujeme největší svatební inspiraci jižních Čech. Bohatý doprovodný program.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pohádkový svět

Představíme vám neuvěřitelnou expozici složenou z více než 30 tisíc ekologických balonků, která vás vezme do pohádkového světa. Postavíme velký balónkový hrad. Potkáte také Sněhurku, Mimoně a spoustu dalších pohádkových bytostí. Všechno je vytvořeno z balonků šetrných pro přírodu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přes Tři jezy 2023 s Titanicem

Napříč Prahou – Přes tři jezy 2023.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Světový svátek hudby v Českých Budějovicích

Několik kapel i sólistů nejrůznějších žánrů se představí na Světovém svátku hudby v Českých Budějovicích 21. června 2023. Zejména jihočeští umělci rozezní prostory IGY centra a Kiosek28. Vstupné je zdarma.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hravé peklo České Budějovice

Prožijte kouzelný advent a Vánoce v jedinečném pohádkovém stylu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Světla vyprávějí – světelná expozice na výstavišti v Českých Budějovicích

Na výstavišti v jihočeských Budějovicích jsme pro vás připravili nádhernou světelnou expozici s tematikou pohádkových Jižních Čech.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Krampuslauf České Budějovice

Přes 500 čertů a trasa dlouhá více než 1000 metrů! Jedinečný zážitek vás čeká 16.12.2023 na Výstavišti. Průvod se bude pohybovat po areálu výstaviště a návštěvníci se mohou těšit na různé zábavné a strašidelné vystoupení.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Areál Vltava – volnočasový areál na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích

V roce 2023 vyrostl za pouhých 55 dní na levém břehu řeky Vltavy v Českých Budějovicích nový sportovní a volnočasový areál Vltava. Naleznete v něm řadu herních prvků pro děti všech věkových kategorií, workout, parkour, hřiště na plážové sporty nebo gastrokoutek.
České Budějovice, Jihočeský kraj

ČEZ Areál Vltava České Budějovice

V Českých Budějovicích se v červenci 2023 otevřel pro veřejnost nový volnočasový areál u řeky Vltavy.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ukázková výsadba původních keřů v Českých Budějovicích

Seznamte se s původními druhy keřů rostoucích na našem území. Rostliny jsou vysázeny okolo cyklostezky z Budějovic na Hlubokou, kde najdete informační tabule se zajímavostmi o jednotlivých druzích. Cílem je zaujmout širokou veřejnost pro výsadbu původních druhů a ukázat možné využití v zahradách.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Beach aréna České Budějovice

Sportovní klub Beach Service otevřel v Českých Budějovicích svou novou halu. Přijďtě si také zahrát plážový volejbal či jiný sport spojený s pláží. Máme i kryté kurty a můžete si u nás zahrát i v zimě.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tesařské kurzy pro znalé i neznalé

Budete mít možnost si vyzkoušet práci s různými tradičními tesařskými nástroji při výrobě lavičky, postele, roubenky a mnoha dalších projektů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Běžecké trasy v Jižních Čechách – trasy pro letní běh

Jihočeská centrála cestovního ruchu připravila pro milovníky aktivní dovolené dvacet tras, které jsou vhodné pro letní dálkové běhání. Trasy vás zavedou na Třeboňsko, pod horu Kleť, na Písecko, Novohradsko, Lipensko, Českobudějovicko i do České Kanady.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Půjčovna lodí a raftů Titanic v Českých Budějovicích

Půjčovna lodí a raftů Titanic již dvanáctým rokem nabízí komplexní vodácké služby na všech řekách v ČR, hlavně na jihu Čech – Vltava, Lužnice, Otava…
České Budějovice, Jihočeský kraj

Solná jeskyně Grotto v Českých Budějovicích

Blahodárný odpočinek si užijete v solné jeskyni Grotto v Českých Budějovicích. K dispozici je zde nejen samotná jeskyně, ale také solná finská sauna a příjemná je i vířivá vana.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích – od kravičky přímo k vám

Farma Dynín v současnosti provozuje dva mlékomaty – jeden u Terna v Českých Budějovicích a druhý u Coopu v Lišově. Plní se mlékem z farmy v Kolném, kterou provozuje Zemědělské obchodní družstvo Kolný – jedna z dceřiných firem Zemědělských služeb Dynín.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel České Budějovice, nově vybudovaný a otevřený na konci roku 2013, nabízí krásné ubytování kousek od historického centra Českých Budějovic, pár kroků od cyklostezky. Výhodou hotelu je také to, že patří k nekuřáckým zařízením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Venkovní restaurace v areálu Výstaviště v Českých Budějovicích

Objekt původní restaurace, postavený jako dřevostavba okolo roku 1970, byl technicky i dispozičně ve zcela nevyhovujícím stavu. Na stejném místě, v bezprostřední blízkosti vodní hladiny, vznikla v roce 2022 nová dřevostavba pro novou venkovní restauraci s předpokládaným sezonním provozem.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Clarion Congress Hotel České Budějovice

Clarion Congress Hotel České Budějovice je dominantou města, díky které máte jižní Čechy jako na dlani. Našli jste své zázemí pro služební cesty i rodinnou dovolenou třeba na kolech.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Koncept Lanna – Kavárna Lanna v Českých Budějovicích

V kavárně Lanna začíná každý den úsměvem. Nachází se na jednom z nejkrásnějších míst v Českých Budějovicích. Na místě, které je jako stvořené k odpočinku a relaxaci. Kavárna je oceněna Firmovým oscarem Český Goodwill 2020.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kurzy vaření piva pro veřejnost na Jihočeské univerzitě

Jihočeská univerzita nabízí široké veřejnosti kurzy vaření piva. Zájemci se při nich dozvědí o postupech při výrobě i to, jaké suroviny jsou pro nápoj vhodné. Kurzy se uskuteční v minipivovaru zemědělské fakulty.
České Budějovice, Jihočeský kraj