Úvod > Co chcete dělat? > Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty
Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.
Volnočasové aktivity najdou pěší a cykloturisté na řece Vltavě a při stezkách na jejích březích zejména v oblasti Českobudějovicko-Hlubocko a Vltavotýnsko. Na portále stezkavltavy.cz se nabízí možnost si jednotlivé aktivity online rezervovat a zaplatit.

Stezka Vltavy má pevné zázemí v síti informačních středisek InfoPointVltava. Ty nabízí informace pro návštěvníky o kulturních památkách, aktivitách u řeky a další pestré nabídce služeb, jako je:
  • nabídka lodních lístků a pravidelných plaveb
  • půjčovna kompletního sportovního vybavení na stezku – kola, dvojkola, elektrokola, koloběžky, tricykly pro seniory nebo handicapované, in-line brusle, nordic walkingové hole a další vybavení
  • objednávky piknikových košů včetně piknikové deky
  • turistické balíčky (např. lodní lístek + turistický vláček na Hlubokou nebo do Zoo)
  • možnost pronajmout si malý motorový člun na rodinný výlet, uspořádat větší soukromou akci na lodi s kapitánem (školní výlety, narozeninové party, teambuilding nebo rozlučka se svobodou) nebo i přenocovat na hausbótu.


Stezka řeky Vltavy pěšky

Od slalomového kanálu v Českém Vrbném vede červeně značená stezka pro pěší, pojmenovaná jako Jihočeská či E10. Většina trasy vede souběžně s cyklotrasou EV7, Vltavská. Zavede vás do Vesnické památkové zóny Bavorovice, ke golfovému hřišti na Podskalské louce v Hluboké nad Vltavou i do přírodní památky Hlubocké hráze v zámeckém parku Hluboká.

Pak se opět přiblíží k řece a naváže na naučnou stezku Hluboká n. Vlt. – Poněšice. Nejkrásnějším místem je zde vyhlídka Baba. Zajímavé je také stejnojmenné pravěké hradiště. Nad řekou Vltavou, nedaleko plavecké obce Purkarec, můžete vyzkoušet Via Ferratu Hluboká, kterou zvládnou i turisté bez horolezeckých zkušeností. Trase pokračuje ke zřícenině Karlova hrádku u Purkarce. V Purkarci se nabízí možnost prohlídky vorařského muzea, vrátit se zpět do Hluboké či pokračovat do Týna lodí anebo se přeplavit přívozem na druhou stranu řeky, směrem do Kostelce. Pěší červená trasa vede do zalesněných vrchů nad řekou, do Litoradlic a pak zpět k řece, na hráz Malé vodní elektrárny Hněvkovice. Do Týna nad Vltavou je to pak už jen kousek podél břehu řeky.


Okolo Vltavy na kole

Cyklisté mají možnost projet se podél Vltavy po obou stranách. Zatímco pěší trasa vede pouze po levém břehu, cyklotras je víc. Populárnější je levobřežní trasa, vrátit zpět se můžete po pravém břehu, anebo si jej mohou zvolit ti, kteří neradi jezdí "v davech". Na levém břehu totiž mimo cyklistů chodí i pěší turisté, in-line bruslaři či rodiny s kočárky. Pravobřežní trasa je sice méně kvalitní, co se povrchu týče, ale zato klidnější. Obě trasy vedou shodně do Hluboké k silničnímu mostu.

Levobřežní trasa je značena jako Vltavská, 11 či Greenway RD. Je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace. Z Hluboké vede ulicí Hamry a poté okolo Staré obory nad Vltavou a do Purkarce. Oproti pěší trase vede cyklistická do Jeznice, pak se s ní spojí v Litoradlicích a u plavební komory mění stranu, po hrázi totiž překročí řeku a stane se pravobřežní. A po pravém břehu vás dovede až do Týna.

Stezka na pravém břehu je značena jako EV7. Je však určena výhradně turistům na kole – vede totiž po zpevněné cestě. Na levém břehu s asfaltovým povrchem tak zbývá více místa pro bruslaře. Z Hluboké stoupá Poněšicou ulicí pod vrch Kanín a pak vede okolo Nové obory a lesy do Poněšic. Z Poněšic pak do Kostelce, Pořežan (zde stojí za to nahlédnout do Muzea historických vozidel a staré zemědělské techniky) a dále do Horních Kněžeklad a Hněvkovic na pravém břehu. Tam se setká s původní levobřežní trasou a zavede cyklisty do centra Týna nad Vltavou.

Provozovatel

InfoPointVltava

České Vrbné - přístav
370 11 České Budějovice
Tel.:
+420 607 030 510
Tel.:
+420 607 030 500
Email:
info@stezkavltavy.cz
Facebook:
@stezkavltavy
WWW:
www.stezkavltavy.cz
GPS:
49,046350 14,271541
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Horánku Netolice

Penzion Na Horánku Netolice

Netolice, Jihočeský kraj
Hotel Rychta Netolice

Hotel Rychta Netolice

Netolice, Jihočeský kraj
Autokemp Podroužek u Netolic

Autokemp Podroužek u Netolic

Netolice, Jihočeský kraj
Dobčické tábořiště

Dobčické tábořiště

Záboří, Jihočeský kraj