Úvod > Co chcete dělat? > Praha – Letná
Praha – Letná
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.
Velká plocha Letenské pláně je využívána k pořádání občasných kulturních akcí – cirkusová představení, přehlídky modelářské činnosti, drakiády, kluziště a jiné podobné společenské akce náročné na volný prostor. Láká mnohé amatérské sportovce ke sportovním hrám všeho druhu a volně navazuje na rekreační prostor Letenských sadů.
 
Ten představuje rozlehlý park s travnatými plochami, vzrostlými stromy, pestrou směsicí dřevin osázenými stráněmi a s dlouhou platanovou alejí poskytuje nejen příjemné posezení, ale i jedinečné výhledy na Prahu, zejména od Hanavského pavilonu – unikátní litinové stavby s restaurací. V parku lze trávit volný čas také sportem, procházkou, uspořádat piknik či posedět v letní zahrádce restaurace umístěné u Letenského zámečku v jeho východní části.
 
Mezi dominanty rekreačního prostoru na Letné patří Vyhlídka Kyvadlo s plastikou Metronom sochaře Vratislava Nováka, která zde stojí od roku 1991.
 
Pro děti je zde několik dětských hřišť, nechybí ani veřejné pítko pitné vody a možnost občerstvení v několika kioscích. Milovníkům jízdy na kolečkových bruslích je k dispozici Inline dráha Letenské sady, dlouhá 1,3 km. V zimním období vyrůstá na Letenské pláni zimní kluziště. U In-line dráhy najdete také několik venkovních posiloven a hřiště na pétanque.
 

Nejkrásnější letenské stavby

Z hlediska architektury je na Letné několik velmi zajímavých staveb. Přímo v Letenských sadech stojí Hanavský pavilon, v Gogolově ulici skrytá Kramářova vila a naproti ní pak vila Rudolfa Stockara. Při konečné tramvaje Na Špejcharu stojí dům výtvarníka Karla Wilferta, který je odvozen z typu anglického rodinného domu.

Na druhé straně Letenských sadů pak naleznete budovy Národního technického a Národního zemědělského muzea. Zapomenout nesmíme ani na novorenesanční Letenskou vodárnu poblíž Korunovační ulice.
 

Letenský stadion Sparty Praha

Letenský stadion, který byl dějištěm mnoha významných bitev sparťanské historie, sídlí na současném místě naproti Letenské pláni v ulici Milady Horákové od roku 1917. Původní skromné tribuny se dočkaly velkého vylepšení v roce 1921, kdy byla rekordně rychle (za necelé dva měsíce) postavena a slavnostně otevřena nová tribuna pro 1 700 diváků, toho času největší ve střední Evropě. Po velkém požáru roku 1934 byla postavena nová hlavní tribuna, která s několika úpravami slouží dodnes.