Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Praha – Letná
Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.
Velká plocha Letenské pláně je využívána k pořádání občasných kulturních akcí – cirkusová představení, přehlídky modelářské činnosti, drakiády, kluziště a jiné podobné společenské akce náročné na volný prostor. Láká mnohé amatérské sportovce ke sportovním hrám všeho druhu a volně navazuje na rekreační prostor Letenských sadů.
 
Ten představuje rozlehlý park s travnatými plochami, vzrostlými stromy, pestrou směsicí dřevin osázenými stráněmi a s dlouhou platanovou alejí poskytuje nejen příjemné posezení, ale i jedinečné výhledy na Prahu, zejména od Hanavského pavilonu – unikátní litinové stavby s restaurací. V parku lze trávit volný čas také sportem, procházkou, uspořádat piknik či posedět v letní zahrádce restaurace umístěné u Letenského zámečku v jeho východní části.
 
Mezi dominanty rekreačního prostoru na Letné patří Vyhlídka Kyvadlo s plastikou Metronom sochaře Vratislava Nováka, která zde stojí od roku 1991.
 
Pro děti je zde několik dětských hřišť, nechybí ani veřejné pítko pitné vody a možnost občerstvení v několika kioscích. Milovníkům jízdy na kolečkových bruslích je k dispozici Inline dráha Letenské sady, dlouhá 1,3 km. V zimním období vyrůstá na Letenské pláni zimní kluziště. U In-line dráhy najdete také několik venkovních posiloven a hřiště na pétanque.
 

Nejkrásnější letenské stavby

Z hlediska architektury je na Letné několik velmi zajímavých staveb. Přímo v Letenských sadech stojí Hanavský pavilon, v Gogolově ulici skrytá Kramářova vila a naproti ní pak vila Rudolfa Stockara. Při konečné tramvaje Na Špejcharu stojí dům výtvarníka Karla Wilferta, který je odvozen z typu anglického rodinného domu.

Na druhé straně Letenských sadů pak naleznete budovy Národního technického a Národního zemědělského muzea. Zapomenout nesmíme ani na novorenesanční Letenskou vodárnu poblíž Korunovační ulice.
 

Letenský stadion Sparty Praha

Letenský stadion, který byl dějištěm mnoha významných bitev sparťanské historie, sídlí na současném místě naproti Letenské pláni v ulici Milady Horákové od roku 1917. Původní skromné tribuny se dočkaly velkého vylepšení v roce 1921, kdy byla rekordně rychle (za necelé dva měsíce) postavena a slavnostně otevřena nová tribuna pro 1 700 diváků, toho času největší ve střední Evropě. Po velkém požáru roku 1934 byla postavena nová hlavní tribuna, která s několika úpravami slouží dodnes.

Světový pohár v boulderingu na Letné

V Praze se uskuteční Světový pohár v boulderingu. Světový pohár ve sportovním lezení bude v Česku po čtrnácti letech. Od 2. do 4. června 2023 se světová špička, včetně Adama Ondry, potká v Praze na Letenské pláni, kde poměří síly.
Praha 7, Praha

Plavba Prahou na lodi Florentina s grilováním a živou hudbou

Zažijte netradiční plavbu Prahou na hotelové lodi, na které vám kromě dobrého jídla a pití při živé hudbě nabídneme i přenocování v útulných kajutách dle výběru.
Praha 1, Praha

Dvořákův festival na lodi Florentina

Plujte s námi na vlnách hudby. Proplujte s námi nádherným Polabím, navštivte historická města, zasportujte si a završte den zážitkem v podobě uměleckého vystoupení. To vše s Dvořákovým festivalem ve spolupráci s lodí Florentina!
Praha 7, Praha

Proso, mana nebeská

Národní zemědělské muzeum v Praze přibližuje v rámci Mezinárodního roku prosa tuto prastarou obilninu. Součástí výstavy je i políčko s prosem na střeše muzea.
Praha 7, Praha

Jedu v medu

V sobotu 10. 6. se Národní zemědělské muzeum rozbzučí! Těšte se na včelaře, výtvarné dílny, promítání, besedy s odborníky, medové kurzy vaření i divadlo pro nejmenší. Chybět nebude tradiční medový trh s včelařskými produkty či komentovaná degustace medoviny. Zažijte nejsladší den v muzeu.
Praha, Praha

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha

Festival muzejních nocí nabídne i letos zajímavý program a jedinečnou atmosféru v desítkách muzeí, galerií a kulturních institucí. Národní zemědělské muzeum nebude samozřejmě chybět!
Praha 7, Praha

Agrikultura lásky

V rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu proběhne v Národním zemědělském muzeu v Praze se od 2. 5. do 2.7. 2023 výstava Agrikultura lásky – Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění.
Praha 7, Praha

My jsme Země

Výstava v Národním zemědělském muzeu vznikla ze spolupráce dvou kreativních umělců Radoslavy Boor a Miloše Nešice. Zve k bližšímu pohledu na globální ekologické problémy naší planety, apeluje proti nedostatečné informovanosti a netečnosti lidí a přibližuje témata, která se dotýkají každého z nás.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Shaolin kung-fu Praha – kurzy pro děti

Shaolin kung-fu je bojové umění, které v sobě skrývá velkou sílu. Proniknout a osvojit si bojové techniky Shaolin kung-fu však vyžaduje silnou vůli, vybudování dobré fyzické zdatnosti a uvědomění si své životní cesty. Rád vás na této cestě budu provázet a předám důležité techniky a metody.
Praha 7, Praha

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.
Praha 7, Praha

Inline kurzy bruslení na Letné

Kurzy inline brusleni a freestyle slalomu v Praze na Letné. Nabízíme výuku inline bruslení ve formě dětských, víkendových a individuálích inline kurzů.
Praha 7, Praha

Kurzy inline bruslení Letná – Stromovka

Inline kurzy pro dospělé jsou určeny pro toho, kdo se učí na inline bruslích první krůčky i pro ty, kteří už nějakou dobu jezdí, ale chtějí vypilovat techniku brždění, zatáčení nebo jízdu vzad. Inline bruslení je sport vhodný pro všechny věkové kategorie od jara do podzimu.
Praha, Praha

Klubovna Lawn Tennis Clubu Praha na Letné

Provizorní budova bývalého Lawn Tennis Clubu (LTC) Praha je dřevěná stavba z roku 1926. Budova se nachází v Letenských sadech.
Praha 7, Praha

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.
Praha 7, Praha

Půjčovna skákacích bot v Praze

Pokud rádi experimentujete a sport vám není cizí, určitě vyzkoušejte netradiční zážitek, kterým jsou skákací boty. Instruktor vám v pražském parku Letná nebo Stromovka skákací boty nejen půjčí, ale naučí vás běhat a skákat.
Praha, Praha

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíc, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.
Praha 7, Praha

Farm Letná

Zakládáme si na přípravě jídel z čerstvých a kvalitních surovin, nepoužíváme žádné náhražky, polotovary a glutamáty.
Praha, Praha

MyStay – bezkontaktní nástroj pro hotelové recepce

MyStay je platforma, která naplní přání a potřeby všech hostů, a kterou je lehké integrovat a přizpůsobit pro jakýkoli ubytovací zařízení. Nabízí online check-in, automatizovanou komunikaci, digitální informace upsell hotelových služeb a nabídek.
Praha, Praha

Restaurace Občanská plovárna

Občanská plovárna je rozhodně jedno z nejatraktivnějších míst v Praze, kde se můžete výborně najíst. Charakteristická architektura budovy na břehu Vltavy nabízí naprosto úžasný výhled přes řeku na Staré Město, velkou terasu nad hladinou, zahradu i hlídané parkování v objektu.
Praha 1, Praha

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.
Praha 7, Praha

Presto kurzy vaření

Nabízíme pro všechny milovníky dobrého jídla a příjemného stolování kurzy vaření poblíž centra Prahy. Kurzy jsou vedeny zábavnou metodou a jsou určeny všem, ať začátečníkům nebo i pokročilejším, kteří rádi vaří a neví jak na to, i těm, kteří vědí jak na to a chtějí se naučit ještě více.
Praha 7, Praha

Bloudící kavárna VeloBloud

Bloudící kavárna VeloBloud je stylová kavárna s kvalitní kávou ve formě trojkolky, na způsob cyklozmrzlinářů minulého století – zaměstnanci jsou ale lidé bez domova.
Praha 7, Praha

Elements Restaurant na Rašínově nábřeží

Elements Restaurant Prague je zcela nová restaurace, která se nachází v prostorech rekonstruovaného hotelu The President Hotel Prague. Menu restaurace Elements vychází z moderní italské kuchyně, která si ponechává tu nejdůležitější charakteristiku – tedy svou jednoduchost a lehkost.
Praha, Praha