ÚvodAktuality#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě
Příroda

#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě

  • 7. srpna 2021
Prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com každý rok sestavuje žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa. Vedle největších světových zahrad jako jsou San Diego Zoo či St Louis Zoo, španělský Loro Parque na ostrově Tenerife a zoo v Singapuru pravidelně boduje i zoo Praha. O celosvětovou popularitu tak má postaráno!
Zvířata, která přitahují zaslouženou pozornost: ďábli medvědovití alias tasmánští čerti ze zoo Praha a pandy z Tiergarten Schönbrunn ve Vídni
Zoo Praha
Zoo Vídeň
Báječná zoologická zahrada v Praze se vám postará o program na celý den: není tak rozsáhlá, abyste se unavili, ale je tu spousta míst k odpočinku, zábavě i k občerstvení. Komu se nechce šlapat do kopce, ten se může svézt sedačkovou lanovkou anebo jít pěkně zvolna po vyhlídkové cestě Zakázance. Prim ale samozřejmě hrají zvířata. Připomeneme vám zvířecí celebrity, chovatelské úspěchy i rarity. Víte například, že pražská zoo je jedna z mála na světě, která chová čerty?


 

Do Prahy přijeli tasmánští čerti

Samozřejmě nejde o klasické čerty z českých pohádek, ty musíte hledat jinde. V pražské zoo se zabydleli tasmánští čerti alias ďábli medvědovití, jimž Australané říkají Belzebubova štěňata. Největší draví vačnatci patří k ohroženým druhům: sice jsou nejznámějšími obyvateli Tasmánie a právem se stali zdejšími národními zvířaty, ale lidé je v minulosti nemilosrdně pronásledovali a vybíjeli. Dnes, kdy jsou přísně chránění, zase jejich přežití ohrožuje nakažlivá rakovina tváře. Je neléčitelná a populaci ďáblů zdecimovala až o 95 procent.Čtveřice ďáblů, která se zabydlela v Darwinově kráteru, expozici tasmánské a australské fauny, přicestovala do Prahy přímo z Tasmánie. Tasmánští čerti se narodili v tasmánské chovné stanici Cressy a do Evropy přijeli zvyšovat povědomí o Austrálii, tamní fauně i o problémech, s nimiž se drobná zvířátka potýkají. V pavilonu si budete připadat jako na návštěvě u protinožců, protože tasmánským čertům tu dělají společnost další vzácní obyvatelé Tasmánie, namátkou několik druhů klokanů, ptáci nebo ježury.
 

Záchrana divokých koní a přehlídka vzácných zvířat

Vlastně chybělo málo a do pražské zoo jste mohli chodit úplně jinam než do Troji: původně se uvažovalo o Stromovce, o zahradě Kinských na úpatí Petřína a dokonce i o ostrově Štvanice. Když v roce 1922 velkostatkář Alois Svoboda daroval státu pozemky v Troji s podmínkou, že část území bude sloužit k vybudování zoologické zahrady, elegantně tak rozhodl spory, které se táhly už několik desítek let. První návštěvníci prošli bránou pražské zoo 28. září 1931 a už ve stejném roce se v zoo objevili také první koně Převalského. V jejich záchraně ve volné přírodě hraje zoo Praha už řadu desetiletí klíčovou roli a jako jediná zoo světa uskutečnila ve spolupráci s Armádou ČR již řadu transportů posledních divokých koní do mongolských stepí. Zachraňuje ale i další unikátní druhy, například kriticky ohrožené želvy batagury bengálské; u těchto plazů není známá žádná volně žijící populace.Radost vám udělá i návštěva Údolí slonů, zastávka u goril nebo v pavilonu hrochů (víte, že hrocha Tchéco [čeko] pojmenovali chovatelé z francouzského safari Plaisance-du-Touch nedaleko Toulouse na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října?). Za vidění stojí i pavilon gaviálů indických (které zoo Praha získala jako první v Evropě) či Velemlokárium, nechybí ani relaxační a herní areál pro rodiče i děti Rezervace Bororo.
 

Dokonalý servis

Na webu zoologické zahrady nenajdete jen novinky ze světa zvířecích obyvatel, informace o vstupném, otvírací době, komentovaných prohlídkách a krmení zvířat nebo o speciálních chovatelských zážitcích a programech pro děti, ale také doporučení, kdy máte šanci vidět vaše oblíbené zvíře. Platí to hlavně pro letní období (byť ne stoprocentně), ale například ďábli medvědovití jsou venku obvykle po 18. hodině večerní, podobně jako klokani v průchozím výběhu Darwinova kráteru, kteří nemají rádi horko.Nejlepší čas, kdy lze vidět skupinu goril nížinných venku, je po 15. hodině, kdy dostávají krmení. Víte, že pro zpestření mlsají třeba růže, které bez problémů spořádají i s trny?

Podobně jedí zeleninu venku kolem 9. a 15. hodiny orangutani sumaterští, zatímco
celou skupinu lachtanů jihoafrických zastihnete každý den kromě pátku ve 13.30, kdy mají vystoupení. Naopak kdo chce vidět lední medvědy, musí se do zoo vypravit dopoledne, odpoledne totiž většinou spí.
 

Co se vyplatí vědět?

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Kolovna Zoona Životní styl

Kolovna Zoona

Unikátní koncept a multifunkční areál ve dvoře bývalého Trojského pivovaru.

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky Zážitky

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen Zážitky

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Na bruslích z Prahy do Zámků podél Vltavy Letní sporty

Na bruslích z Prahy do Zámků podél Vltavy

Na pravém břehu Vltavy je doslova ráj pro in-line bruslaře. Bruslit zde totiž lze od vodáckého areálu k Trójskému zámku, okolo Zoo až k psímu útulku u přírodního parku Drahaň-Troja. Povrch na cca 5 km dlouhé trase je perfektní.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Lanovka v Zoo Praha – nejkratší sedačková lanovka v České republice

Lanovka v Zoo Praha – nejkratší sedačková lanovka v České republice

Nejkratší lanovka se nachází v pražské Zoo. Měří pouhých 110 m a byla postavena v roce 1970. Lanovka spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Kapacita je 720 lidí za hodinu, jízda trvá dvě minuty.

Pravidelná lodní linka do zoologické zahrady a zpět Zážitky

Pravidelná lodní linka do zoologické zahrady a zpět

Udělejte radost sobě i dětem a vychutnejte si volný den naplno. Na palubě lodi můžete rozebrat zážitky ze ZOO a zároveň se pokochat netradičním pohledem na Prahu. Cesta přes celé město ještě nikdy nebyla tak pohodlná a příjemná.

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Rezervace Bororo v Zoo Praha Zážitky

Rezervace Bororo v Zoo Praha

Pražská zoo nově nabízí odpočinkovou a herní zónu pro rodiny s dětmi – Rezervaci Bororo. Součástí areálu je netradiční herní prvek s motivy amazonské vesnice, amfiteátr pro prezentaci tréninku zvířat a kavárna. Herní zónu najdete ve venkovních prostorech Pavilonu velkých savců v dolní části zahrady.

Údolí slonů v pražské zoo Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Lanová dráha v Zoo Praha Zážitky

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.

Menhiry Troja Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Restaurace Gaston v Zoo Praha Gurmánská turistika

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha Památky

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo Příroda

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha Zážitky

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.

Další aktuality

Nově zrekonstruovaný Masarykův včelín uvidíte z Jeleního příkopu

Návštěvníci Pražského hradu mají nyní možnost při procházce Jelením příkopem zahlédnout nově zrekonstruovaný Masarykův včelín, který se od poloviny 30. let minulého století nachází v Lumbeho zahradě. Vidět je z Masarykovy vyhlídky.
28. květen 2024 6:00
Příroda, Praha

Prague Fringe Festival 2024 přináší na Malou Stranu tchajwanskou lyriku, indické básníky i Járu Cimrmana v angličtině

Během 23. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 27. května do soboty 1. června 2024 se mohou diváci těšit na 140 představení od 36 souborů z 15 zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
27. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Pražský železniční den 2024, Toulava Fest 2024, Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2024 – 17. ročník. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Navrhněte jméno pro malého orangutana ze Zoo Praha!

Genetické testy potvrdily domněnky chovatelů, že mládě orangutana sumaterského narozené 2. května v Zoo Praha je sameček. Malému lidoopovi nyní můžete vybrat jméno – své návrhy můžete psát do konce května na Fcebook nebo Instagram. Slavnostní odhalení jména proběhne v den měsíčních narozenin mláděte, v neděli 2. června v 11:00 hodin u pavilonu Indonéská džungle.
26. květen 2024 12:00
Příroda, Praha

Pražská muzejní noc 2024 láká k nočním prohlídkám pražských památek

Muzejní noc je zpět! Oblíbená stálice mezi kulturními akcemi v Česku se od časů pandemie vracela do hlavního města velmi pozvolna. Letos však nastává zlom – akce se totiž koná pod křídly Muzea Prahy a slibuje noční prohlídky hned v 30 institucích! Pražská muzejní noc 2024 nastane v sobotu 15. června 2024 od 19:00 do 24:00 hodin. Užijte si večer plný umění a společenství v Praze.
26. květen 2024 9:00
Kultura, Praha

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha