Úvod > Co chcete dělat? > Zahrada Kinských pod Petřínem
Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.
Rozsáhlá Kinského zahrada (někdy též Kinského sady) se nachází na jihovýchodním svahu Petřína. Zahrada vznikala v letech 1828 až 1861, jako romantický doplněk empírového letohrádku. Kromě sadových úprav, které zahrnovaly náročné terénní úpravy a pestré osázení směsí převážně domácích, ale i cizokrajných dřevin, zde nechal hrabě Kinský vystavět letohrádek a složité vodní dílo, celkem 380 metrů dlouhou štolu, díky které mohla být vodou zásobována jak sama vila, tak i zahrada, a dostalo se také na dvě okrasná jezírka s vodopádem.
 
Kinského zahrada je pro veřejnost přístupná od roku 1901. Zdejší raritou se stal dřevěný kostelík, který sem byl přemístěn roku 1929 z Podkarpatské Rusi. Ve 30. letech 19. století byla zahrada upravena v anglickém stylu. V posledních letech celá zahrada prodělala důkladnou opravu a je v perfektním stavu. Došlo k výstavbě nových cest ve stopě původních, historicky daných tras, včetně odvodnění, nového osvětlení a nového mobiliáře parku, dětského hřiště nad jezírkem s vodopádem, které je doplněno o nové herní prvky, nového oplocení ad.
 
Zahrada je přístupná z náměstí Kinských, další vstupy jsou ze Šermířské ulice (odkud se dostanete k Rozariu nebo Petřínské rozhledně), z ulice Na Hřebenkách a několika průchody v Hladové zdi ze sousední zahrady Nebozízek.

Klasicistní Letohrádek Kinských byl postaven v letech 1827 – 1831 architektem Heinrichem Kochem. Od roku 1901 je sídlem národopisného muzea zaměřeného na tradiční lidovou kulturu Čech, Moravy a Slezska.
Zobrazit více