Úvod > Co chcete dělat? > Lanová dráha v Zoo Praha
Zážitky

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.
Při návštěvě Zoo Praha si můžete zážitek z návštěvy mnoha zvířat okořenit i jízdou na lanové dráze, která spojuje tzv. horní a dolní část zoo a překonává 50 metrů převýšení. Lanovka je v provozu od dubna do října, ovšem pouze při příznivých povětrnostních podmínkách – rychlost větru nesmí překročit 43km/hod. Lanovka má i ochrannou síť pro případ nehody.

Stavba lanovky začala v roce 1972. Během stavby došlo k mnoha komplikacím, proto byla lanovka otevřena až po pěti letech od začátku stavby, v roce 1977. První cestující se svezli lanovkou nahoru 14. září. Málokdo tuší, že tato lanová dráha byla součástí daleko rozsáhlejšího a ambicióznějšího projektu, o němž se uvažovalo před více než půl stoletím – a o kterém se uvažuje dodnes.

V minulosti bylo v plánu vybudovat kromě současné lanovky ještě další dvě. Jedna lanová dráha měla být okružní kolem celé zahrady, druhá měla spojovat trojský areál s holešovickým Výstavištěm.
 

Lanovka patří Dopravnímu podniku a neplatí na ní průkazka

Lanovku překvapivě provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, ovšem jakékoliv předplatné, průkazy a jízdenky zde neplatí. Jízdné činí 25 Kč pro jednotlivou jízdu (nahoru nebo dolů) cestujícího staršího 6 let. Děti do 6 let se přepravují zdarma, a to pouze na klíně osoby starší 15 let, přičemž každá tato osoba může na klíně přepravovat pouze jedno dítě. Z automatů, umístěných u horní a dolní stanice, jsou jízdenky vydávány pouze po vhození kovových mincí. Automaty mince vracejí, bankovky lze rozměnit u obsluhy lanové dráhy.

Na lanové dráze v zoo se nepřepravují psi a to ani ve schráně. Přeprava složených dětských kočárků nebo golfových holí o velikosti příručního zavazadla je možná. O provozu lanové dráhy za nepříznivých povětrnostních podmínek rozhoduje vedoucí lanové dráhy.