Úvod > Co chcete dělat? > Menhiry Troja
Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.
Na základě svého citu pro krajinu vybral Marko Pogačnik pro vztyčení různých kamenů ta místa, kde budou působit jako akupunkturní jehly harmonizující dané místo i jeho okolí.

Tři Bohyně jsou navíc ještě opatřeny vytesanými znameními, tzv. kosmogramy, a sochařsky opracovány, čehož se ujal Pogačnikův spolupracovník, slovensko-český geomant a designér Ján Tajboš. Společně potom své Tři bohyně vztyčili na pláni nad Prahou ve volně přístupné zahradě (či sadu) Na Farkách koncem srpna roku 2008.

Když se postavíte k nejnižšímu, trochu zavalitějšímu kameni, a pohlédnete ke zbývajícím dvěma kamenům, tak ten vlevo (směrem na jih) ukazuje směr východu Slunce o zimním slunovratu a ten vpravo (směrem na sever) o letním slunovratu. Menhiry Tři bohyně zároveň tvoří jednu litopunkturní soustavu s kameny vztyčenými rovněž Markem Pogačnikem v trojské botanické a zoologické zahradě. V blízkosti menhirů se nachází archeopark Na Farkách připomínající zdejší osídlení ve starší době železné (bylanská kultura, 6. až 5. století př. n. l.).